Úvod > Aktuality > Víkend bude v Runway Parku v Ruzyni ve znamení letectví a připomínky československých letců RAF
Víkend bude v Runway Parku v Ruzyni ve znamení letectví a připomínky československých letců RAF
"> "> "> ">

Víkend bude v Runway Parku v Ruzyni ve znamení letectví a připomínky československých letců RAF

Vydáno 12. srpna 2020 Zážitky
Letiště Václava Havla Praha otevřelo na celé léto Runway Park, který nabízí během víkendů všem návštěvníkům spoustu zábavy a zajímavých informací nejen z prostředí letectví a létání. Runway Park se nachází přímo na bývalé letištní dráze 22 v bezprostřední blízkosti letadel a nabízí tak neopakovatelný zážitek ze zákulisí velkého mezinárodního letiště. Sedmý prázdninový víkend 15. a 16. srpna 2020 se tentokrát ponese v duchu letectví a připomínky významného 75. výročí příletu československých letců RAF po 2. světové válce do Prahy.
Letoště Praha Runway parkNávštěvníci se mohou na Letišti Václava Havla Praha těšit na věrnou kopii bojového letounu Supermarine Spitfire, vojenské stany britského Královského letectva, dobové uniformy i ukázku předmětů používaných válečnými piloty. Vojenské zájmové spolky si také připravily přednášku nejen o ikonickém Spitfiru a o životě letců, ale zejména ukázku letecké přípravy bombardérů a stíhačů RAF.
 
Ve spolupráci s Planes.cz připravilo Letiště Praha fanouškům letadel na sobotu a neděli workshop o tzv. plane spottingu. Návštěvníci Runway Parku tak mají jedinečnou příležitost popovídat si o tomto speciálním zájmu a dozvědět se, jak rozeznat typy letadel či jak stroje správně fotografovat.


Výročí příletu letců RAF i komentované prohlídky

Letiště Praha Runway ParkLetiště Praha si také ve spolupráci s Aviatickým sdružením Bohemia hrdě připomene již 75. výročí příletu československých letců RAF, které se odehrávalo postupně právě od 13. srpna 1945 na tehdejším ruzyňském letišti. Při příležitosti konající se vzpomínkové akce v prostorách historického terminálu Letiště Praha očekává, že by mohli návštěvníci Runway Parku kolem sobotního poledne zahlédnout i průlet stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Navíc v sobotu odpoledne by se pak přímo v Runway Parku měla objevit zajímavá letadla, například DHC-2 Beaver, M1D Sokol nebo Zlín 143. Změny programu jsou z organizačních důvodů vyhrazeny. Dále se mohou příchozí těšit opět na Evropskou vesmírnou agenturu či na zábavní program od ŠKODA AUTO.

Jako každý víkend budou v Runway Parku také již tradiční komentované prohlídky speciální letištní techniky. Dále několik ukázek letištních profesí, jako psovodů, kteří se svými zvířecími pomocníky představí, co jejich práce na mezinárodním letišti obnáší. Nedílnou součástí programu bude i představení letištních hasičů či prohlídka letadla Airbus A319.

 
Letiště Praha - největší letiště v České republice

Letiště Praha - největší letiště v České republice

Mezinárodní letiště Praha - Ruzyně bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V roce 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno. Dne 5. října 2012 došlo k oficiálnímu přejmenování na Letiště Václava Havla Praha, na počest bývalého prezidenta ČR.

Exkurze na Letišti Praha

Exkurze na Letišti Praha

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Místem, které inspiruje k objevování nového. Exkurze s A380 Emirates jsou každý den pro 12:50 ( přílet) a 15:50 (odlet) a některé všední dny.

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Vyhlídkové terasy na letišti Václava Havla v Terminálech 1 a 2

Najděte si chvilku a navštivte vyhlídkovou terasu, kde uvidíte letadla jako na dlani. Odměněni budete nevšedním pohledem na letištní plochu a letadla na ní.

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

Vyhlídkové valy u letiště Václava Havla

V bezprostřední blízkosti letiště se můžete podívat na přílety a odlety letadel. Umožňují to vyhlídkové valy u obcí Kněževes a Hostivice. Z vyhlídek je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.