ÚvodAktualityVelikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak
Památky

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

  • 8. března 2024
Pro letošní Velikonoce, které proběhnou od 29. března do 1. dubna nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.

Velikonoční jarmark na Křivoklátě

Hrad KřivoklátKnížecí Velikonoce na Křivoklátě vás přenesou do poloviny 19. století, do víru jarních zvyků, řemesel a tehdejšího stylu života na hradě i v podhradí. Během velikonočních svátků od 29. března do 1. dubna 2024 otevře hrad Křivoklát brány, aby uvítal své návštěvníky ve svátečním duchu. Velikonoční jarmark, program pro děti i dospělé a prohlídky hradních interiérů budou hlavními body celé akce. Pokud si zakoupíte jakoukoliv prohlídku hradu, program na nádvoří máte zdarma. Jestliže zavítáte především na pořádanou akci a prohlídka expozic s průvodcem vás neláká, zaplatíte za vstup na nádvoří 160 Kč na osobu. O zábavu se postará Kubula - kouzelník se psem a kejklíř Čabik, hudební doprovod zajistí hudební skupina pro děti Myš & Maš, lidová muzika Osminka či folklorní soubor Jiskra 58. V sobotu 30. března pojede na Křivoklát speciální historický Křivoklátský rychlík z Prahy. Program Knížecí Velikonoce proběhne od 29. do 31. března, v pondělí 1. dubna zavládne klidnější atmosféra, můžete přijít na prohlídku a ještě si nakoupit.


Od masopustu do Velikonoc na Nových Hradech

Morana Nové HradyTak jako každý rok i letos v Nových Hradech připravili tradiční akci Od masopustu do Velikonoc. Během netradiční prohlídky se dozvíte něco o velikonočních zvycích a tradicích na hradě, v zámku i v chalupě a to vše v krásném prostředí hradní druhé prohlídkové trasy. Prohlídky se konají v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Pro návštěvníky bude připravena velikonočně vyzdobená II. prohlídková trasa "Za časů pana správce". Jen pozor, abyste to nepopletli; Nové Hrady totiž v Česku máme ve dvou verzích. V textu vás zveme na hrad Nové Hrady v jižních Čechách, ale existují také rokokové Nové Hrady u Litomyšle, připomínající francouzský zámek Versailles.
 

Splašená vejce v Jindřichově Hradci mají letos dovolenou, ale...

splašená vejceHrad a zámek v Jindřichově Hradci přivítá první návštěvníky v pátek 29. března, kdy zároveň vždy začínala i mimořádně oblíbená velikonoční výstava Splašená vejce. Ta se ale letos rozhodla, že si vezme volno. Avšak menší skupina vajíček – rebelů si přeje zúčastnit se i letošních Velikonoc. Podle našich zpráv se budou skrývat na méně nápadných místech ve většině zámeckých pokojů. Malí návštěvníci budou mít za úkol si jich všimnout a umístění zapsat do listů, které dostanou před prohlídkou v pokladně. Věříme, že se všem hledajícím úkol podaří a za to je bude na konci prohlídky očekávat malá sladká odměna. Aby se zatoulaná vajíčka lépe objevovala, bude možné od Velkého pátku 29. března do Velikonočního pondělí 1. dubna navštívit zámecké pokoje v individuálních prohlídkách. Otevírací doba zámku o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15:15 hod.
 

Velikonoční tradice na Hrádku u Nechanic

Hrádek u NechanicVe dnech 28. března až 1. dubna 2024 se můžete podívat do velikonočně vyzdobených interiérů Hrádku u Nechanic. Akce Velikonoce na Hrádku vám připomene historii Velikonoc, jejich zvyky a tradice. Na prohlídce se dozvíte odkdy se Velikonoce slaví, jak se vypočítá termín Velikonoc, kdy začíná velikonoční půst, co je Pašijový týden, kdy jsou a co znamenají Květná neděle, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. Dále vás průvodci "provedou" některými zeměmi v Evropě a ukáží vám, jak se slaví Velikonoce tam.  Během této akce bude otevřena také zámecká kavárna. Velikonoční prohlídka probíhá na trase prvního prohlídkového okruhu, který je bezbariérový.
 

Velikonoce na zámku ve Valticích

zámek valticeNa velikonoční víkend se opět na valtickém zámku chystá bohatý program pro širokou veřejnost. Každý den včetně Velikonočního pondělí bude otevřen Velikonoční zámecký okruh – Knížecí byt Františka I. z Liechtensteinu a všech jeho deset místností i přilehlé chodby ozdobí dekorace s jarní a velikonoční tématikou. Od čtvrtka 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna (včetně) bude otevřen také  hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna suvenýrů, prohlídky zámku budou od 9:00 a poslední prohlídka vychází v 16:00. Zájemci si budou moci prohlédnout také barokní divadlo. Čestné nádvoří zámku budou zdobit maxi vajíčka a jiné velikonoční dekorace, vnitřní nádvoří rozezvučí cimbálová muzika. V pátek, sobotu a neděli budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a valtickými víny.
 

Prožijte Velikonoce u Thurn Taxisů

veliknoce u taxisůJiž tradičně je zámek Loučeň otevřen celoročně, ale tím opravdovým zahájením nové sezóny jsou až Velikonoce. Kněžna Marie strávila zimu na italském zámku Duino a vrací se oslavit svátky jara na zámek Loučeň. Celý zámek je slavnostně vyzdoben, malují se vajíčka a chystají slavnostní pokrmy. Kněžna miluje svá vnoučata a chystá pro ně různá překvapení. Zavítejte na prohlídku, při které vás některý z členů knížecí rodiny osobně provede slavnostně vyzdobeným zámkem a seznámí vás s tím, jak slavila jarní svátky knížecí rodina i lidé v podzámčí. Velikonoční prohlídky probíhají každý den od 28. března do 7. dubna 2024. Ve všední dny vždy ve 12:00, 14:00 a 16:00, o víkendech a velikonočních prázdninách pak každou hodinu od 11:00 do 16:00 hod.


A kam se ještě vydat na zajímavé velikonoční prohlídky?

  • nový zámekNový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí vás jménem svého majitele pana Františka Kinského zve na návštěvu do velikonočně vyzdobené zámecké expozice. Ve dnech 28. března až 1. dubna 2024 bude zámecká expozice otevřena od 10 do 16 hodin a vy ji můžete navštívit za snížené velikonoční vstupné! Po prohlídce zámku či procházce v parku můžete zavítat do Toniovy zámecké kavárny a restaurace, která vám nabídne velikonoční menu.
  • Netradiční prohlídka mimořádného okruhu jarně vyzdobenými interiéry s velikonoční tématikou se chystá i na zámku v Hradci nad Moravicí, a to po celý duben (od 28. 3. do 28.4. 2024).
  • Při prohlídkách soukromých a reprezentačních Amarylisprostor zámku Stekník se dozvíte nejen o osudech posledních majitelů, ale i něco málo o velikonočních tradicích a zvycích. Prohlídky se konají od 28. března do pondělí 1. dubna 2024, začínají vždy v 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.
  • Během Velikonoc od 29. března do 1. dubna uvidíte jarně vyzdobené salóny prvního zámeckého okruhu na zámku Žleby. Zámeckou kuchyni provonění čerstvé jidášky.
  • Oblíbená je také výstava květin Amarylis na zámku v Třeboni. Letos se však nechystá na Velikonoce, nýbrž bude k vidění o týden později, od 6. do 21. dubna 2024. Těšit se můžete na již tradiční výstavu květin, tentokrát bude nainstalována na prohlídkové trase B (Soukromá schwarzenberská apartmá).

Další aktuality

Seznamte se: železniční rekordy a kuriozity České republiky

Na Kudy z nudy jsme se tentokrát zaměřili na rekordy a kuriozity, které objevíte na 9500 kilometrech našich kolejí a na bezmála třech tisících stanic a zastávek. Zajímavostí je opravdu hodně, ostatně podle statistik máme nejhustší železniční síť v Evropě. Zajímají vás další dopravní nej? Jejich přehled najdete u nás na Kudy z nudy!
23. červenec 2024 15:59
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
23. červenec 2024 15:45
Památky

Hradozámecká noc 2024 láká k návštěvě hradů a zámků – velký přehled tipů z celého Česka

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 24. srpna na neděli 25. srpna 2024. Hlavním centrem dění bude letos zámek Konopiště, kde se bude v rámci programu vzpomínat na rod Habsburků. Těšit se můžete na volné prohlídky reprezentačních pokojů, kostýmovaní průvodci v soukromých apartmánech rodiny, hostinské pokoje, doprovodný kulturní program a mnoho dalšího. Tradiční akce ale představí i další památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce.
23. červenec 2024 14:54
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
22. červenec 2024 10:30
Památky

10 tipů na stříbrné doly, skanzeny, hřbety, stěny, rybníky a jezera aneb ve stínu a na výsluní

Stříbro a Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory nebo Stříbrnice, Stříbrná ulice, studánka anebo stezka, to je jen malé nahlédnutí do míst, která se lesknou a zvoní stříbrem. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která se jmenují podle vzácného kovu, třeba do stříbrného dolu, na Stříbrný rybník i na Stříbrné jezero nebo ke Stříbrným stěnám.
22. červenec 2024 10:14
Památky

Vypravte se na výlet za starými řemesly Čech, Moravy a Slezska

Poznejte dřívější život a práci řemeslníků. Víte, jak se v minulosti vyráběla kola nebo jak se dříve vařilo pivo? Odpovědi na své otázky naleznete na místech, která vám přinášíme v dnešních tipech. Mimoto se dozvíte, jak se vyrábí ruční papír, co obnášela práce kováře anebo uvidíte, jak se pekl chleba v peci!
21. červenec 2024 9:00
Památky

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
17. červenec 2024 12:55
Památky