Úvod > Aktuality > Vinotéka v trojské botanické zahradě se otevřela v nových prostorách
Vinotéka v trojské botanické zahradě se otevřela v nových prostorách
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Vinotéka v trojské botanické zahradě se otevřela v nových prostorách

  • Vydáno2. února 2022
Z důvodu plánované rekonstrukce viničního domku na vinici sv. Kláry uzavřela Botanická zahrada hl. m. Prahy s koncem roku 2021 místní vinotéku. Ta se přestěhovala a od 1. února se těší na své hosty v nových prostorách. Vinotéku sv. Kláry nyní návštěvníci najdou v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Do konce února bude otevřeno od 10 do 15:30 hodin a od začátku března do konce října až do 19:30 hodin.
vinotéka botanickáRekonstrukce viničního domku bude zahájena v průběhu února 2022 a vznikne zde zcela nový degustační prostor a moderní zázemí jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance vinotéky. Do zrekonstruovaných prostor by se vinotéka měla vrátit už začátkem roku 2023.

Prostory viničního domku už svými parametry nevyhovovaly potřebám hostů ani zaměstnanců. Navíc v posledních letech roste zájem o degustace a nejrůznější soukromé akce. Vedení Botanické zahrady hl. m. Prahy se rozhodlo pro jeho úpravu. Vznikne tak unikátní degustační prostor, který bude zasazen do svahu vinice a bude propojený s rekonstruovaným původním viničním domkem. Vinotéka byla prozatím přesunuta do bývalého bistra Botanická na talíři. Návštěvníci se zde mohou těšit na celý sortiment vínvinice sv. Kláry a mimo to tu také dostanou drobné občerstvení. Ani v letošním roce návštěvníci nepřijdou o oblíbené vinařské akce včetně tradičního vinobraní.


Víkend svařeného vína

svařákProvoz vinotéky v nových prostorách bude symbolicky zahájen první vinařskou akcí letošní sezóny. Víkend svařeného vína se koná ve dnech 12. a 13. února 2022 a kromě tradičního „svařáku“ návštěvníky čeká 14 kombinací s červeným i bílým svařeným vínem. V základu je svařené víno ochucené tradičním kořením (skořice, badyán, hřebíček, nové koření), ale tu správnou „šťávu“ mu dají různé příchutě sirupu (zázvor, bezový květ, višeň, pomeranč atd.).

Z ochucených variant lze doporučit velmi působivou variaci oblíbeného koktejlu Kir, tedy svařené bílé víno a sirup z černého rybízu. Odvážnější mohou zkusit červené víno a bitter, který zajistí nahořklou chuť a určitě zahřeje. Svařákové menu doplní v nealko verzi svařený jablečný mošt s kořením. Vinotéka bude během Víkendu svařeného vína otevřena od 10 do 15:30 hodin.
Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v areálu Ornamentální zahrady na místě bistra. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení – horké a studené nápoje, sýrové a uzeninové talíře a sezónní obložené chleby.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.