ÚvodAktualityVe Veletržním paláci rozluštíte záhadu Čapkova koberce
Kultura

Ve Veletržním paláci rozluštíte záhadu Čapkova koberce

  • 21. srpna 2018
Čintamani a ptáci, slavná kobercářská povídka Karla Čapka, má jádro ve skutečném příběhu z dvacátých let minulého století. Koberec s bílou půdou, legendární „bílý anatolák“, který Čapka inspiroval k napsání jedné z Povídek z druhé kapsy, získala do svých sbírek v roce 2014 Národní galerie. Nyní ho po rozsáhlém restaurování poprvé vystavuje. Ptačí koberec bude vystaven od 22. 8. do 25. 11. 2018.
Příběhy ptačího koberceOrientální koberce zaujímaly mezi rozmanitými zájmy Karla Čapka významné místo. Spisovatel v jednom pražském obchodě rozpoznal sběratelský význam vzácného koberce a chtěl ho získat, na prodej však nikdy nedošlo. Po desetiletí zůstával koberec v rodině tehdejší majitelky. Ta se ale nijak nepodobala postavě povídkové vetešnice paní Severýnové, již ve filmu přesvědčivě ztvárnila vdova po Karlu Čapkovi Olga Scheinpflugová. Byla to Helena Zajíčková, která vedla jeden z nejuznávanějších pražských obchodů s orientálními koberci a která tak hodnotu „bílého anatoláku“ dozajista dobře znala.

Karel ČapekKoberec selendi se vzorem ptáků pochází ze západního Turecka, pravděpodobně z města Selendi, a jeho vznik dnes zařazujeme do druhé poloviny nebo sklonku 16. století. Jde tak o jeden z nejstarších orientálních koberců v českých sbírkách. Bílé anatoláky, jinými slovy koberce s bílou půdou, mívají tři typy pravidelně uspořádaných motivů: čintámani (trojice kruhů doplněných obvykle dvěma vlnovkami), ptačí motiv a nejméně častý motiv škorpionů. Názvy motivů a vzorů se však často volily ne na základě jejich původního, dnes neznámého významu, ale jen podle toho, co na pohled připomínaly. Motivy čintámani a motivy ptáků se přitom na skutečných kobercích nikdy neobjevují společně jako rovnocenné – k propojení došlo tedy jen ve spisovatelově fantazii a v materiální podobě až v roce 1964 při návrhu rekvizity pro povídkový film režiséra Jiřího Krejčíka.
 

Čapkův příběh Ptačího koberce

KoberecSelendi získaný do sbírek Národní galerie je výjimečný sám o sobě – stářím, typem a formátem. Můžeme si ale být jisti, že jde skutečně o "bílý anatolák", který spisovatele inspiroval? Ano, protože kromě tradované ústní verze autentičnost potvrzuje memoárová literatura a archivní dokumenty včetně původní rukopisné verze Čapkovy povídky.

Původní název v rukopisu povídky Případ se sultánskou manufakturou je přeškrtnutý a změněný. V původní verzi se hovoří jednoznačně o koberci s bílou půdou ze 17. století mimořádně velkých rozměrů, označení vzorů Čintamani a ptáci však Čapek doplňoval dodatečně. Ve dvacátých letech byly koberce s jedním i druhým vzorem publikované v zahraniční literatuře, ale jediným známým kobercem s bílou půdou na území Československa byl pravděpodobně Schwarzenberský čintámani na zámku Hluboká.

Koberec ČapekAby mohl být koberec selendi představen návštěvníkům, prošel náročným restaurátorským zásahem, jehož průběh bude na výstavě doložen fotografiemi i dokumentárním filmem. K zájmu Karla Čapka o orientální koberce se vztahují i další exponáty výstavy. K vidění budou koberce zapůjčené přímo z Čapkovy vinohradské vily, kterou v roce 2013 odkoupila Městská část Praha 10 a která v současné době prochází rekonstrukcí. V rámci katalogizace vznikl odborný soupis koberců, které Čapek na rozdíl od toho „ptačího“ získal, v němž jsou zastoupeny koberce turecké, kavkazské, perské i středoasijské. Nejde o homogenní soubor, zahrnuje jak koberce, které Čapek jako jejich znalec a milovník oceňoval, tak velkoformátové dílenské práce, od jejichž koupě sám přátele odrazoval. Výběr z Čapkovy sběratelské vášně stejně jako část vybavení z jeho pracovny bude ve Veletržním paláci vystaven díky laskavosti Městské části Praha 10, která tyto exponáty zapůjčila.
 

Doprovodný program k výstavě – filmy na střeše i prohlídka vily Čapkových


Komentované prohlídky výstavy

Veletržní palácZájemci o podrobnosti k výstavě by si neměli nechat ujít komentovanou prohlídku s autorkou a kurátorkou výstavy Zdenkou Klimtovou. Ta se bude konat v neděli 23. září od 15:30 a ve čtvrtek 8. listopadu 2018 od 16:30 hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma k platné vstupence (45–60 min), setkání ve 4. patře Veletržního paláce. Rezervace se neprovádí.
 

Čapek ve filmu: letní kino na střeše Veletržního paláce

V úterý 11. 9. se bude promítat od 19:30 Člověk proti zkáze: Jedinečný životopisný snímek jako pocta Karlu Čapkovi. Vykresluje jeho poslední léta a pohnutou dobu nástupu nacismu, ohromí nadčasovostí a aktuálností svého odkazu. Ve středu 12. 9. přijde na řadu od 19:30 Hmyz: Nejnovější filmová lahůdka od Jana Švankmajera podle předlohy Čapkovy divadelní hry Ze života hmyzu. Vstupné do letního kina na střeše stojí 100 Kč, rezervace se provádí v den projekce od 12:00 na webu veletrzak.cz.
 

Návštěva vily bratří Čapků

Dvojvila bratří ČapkůJedinečná příležitost nahlédnout do prostor vily Karla Čapka, postavené podle projektu Ladislava Machoně v letech 1923–1924, kde se pravidelně scházeli proslulí pátečníci, se naskytne v úterý 25. 9. od 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00 a 17:30 hodin. Komentář k vyklizeným interiérům, připravované rekonstrukci i původnímu stavu vily podá Ing. arch. Jan Vašek. Akce se koná zdarma, rezervace je nutná. Setkání proběhne v ulici Bratří Čapků 28. Informace a rezervace na vzdelavani@ngprague.cz, telefon 224 301 003. Změna programu vyhrazena.
Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Další aktuality

Vánoční trhy v centru Prahy končí na Tři krále

Největší Vánoční trhy oceňované zahraničními médii končí v centru Prahy v sobotu 6. ledna 2025. Jejich nádhernou atmosféru, nabídku dárků i gastronomii hodnotily pozitivně mimo jiné renomované britské listy The Telegraph, největší irský deník The Independent, cestovatelský server Travel Europe a do TOP 5 na světě je minulý rok zařadil americký cestovatelský web CNN Travel a britský list The Times.
6. prosinec 2024 8:23
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na hradě Křivoklát, Advent na Hrádku, Vánoční trh na zámku Dobříš 2024, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Máte rádi betlémy? Máme pro vás tipy na putování za betlémy vánoční Prahou. Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.
5. prosinec 2024 20:00
Kultura, Praha

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
5. prosinec 2024 13:00
Životní styl, Praha

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do pondělí 6. ledna 2025. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční a zimní tematikou. Vánočně nasvícen je letos nově ochoz stanice metra Křižíkova a jako obvykle také Muzeum MHD a vánoční strom na dvoře muzea.
5. prosinec 2024 9:22
Zážitky, Praha

Stříbrné vánoční dny zvou do Letňan – nabídnou tisíce tipů na dárky i sváteční lahůdky

Od 5. do 8. prosince 2024 se rozzáří letňanské výstaviště PVA EXPO Praha světlem vánočních stromků, rozezní se vánoční koledy a stovky vystavovatelů přinesou na 10 000 tipů na vánoční dárky. Stříbrné vánoční dny patří již tradičně k adventnímu období a letos vám opět nabídnou možnost, jak si v klidu užít předvánoční atmosféru, pohodlně nakoupit vše potřebné na jednom místě a naladit se na vánoční vlnu.
4. prosinec 2024 8:00
Zážitky, Praha

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná ve čtvrtek 5. prosince 2024, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
4. prosinec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Staroměstské náměstí opět navštíví s nadílkou Mikuláši, čerti a andělé

V srdci Prahy, na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek 5. prosince 2024 tradičně sejdou Mikuláši, čerti a andělé. Během oblíbeného svátku se potkají pohádkové bytosti z celé Prahy, aby si společně užily spoustu her, soutěží, zábavy a hudby. Chybět nebude ani živá čertovsko-andělská kapela. Mikulášská nadílka, do které se zapojí i děti, začne na pódiu v 16 hodin.
3. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha