Úvod > Aktuality > V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště
V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště
"> ">
Kultura

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

  • Vydáno1. prosince 2021
Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 26. listopadu 2021 až do 2. února 2022 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice.
Až do 2. února 2022 můžete v Jindřišské věži zhlédnout další ročník výstavy třešťských – ručně vyřezávaných – betlémů. Denně je otevřeno od 10 do 19 hodin a vstupenka na výstavu vám navíc umožní prohlídku celé věže.

Betlémářství v Třešti na Vysočině má dlouhou tradici sahající až do počátku 19. století. Nejdříve tam místní vyráběli betlémy papírové, až je po roce 1860 postupně nahrazovaly ty dřevěné. Některé třešťské betlémy obsahují i 500 figurek a dosahují délky až sedm metrů.

I v současnosti je v Třešti stále dost aktivních lidových řezbářů, kteří jsou sdružení ve Spolku přátel betlémů. O Vánocích zpřístupňují tradičně betlémy ve svých domovech (v roce 2021//2022 se akce uskuteční pouze on-line), celoročně lze zavítat do místní pobočky Muzea Vysočiny nebo do domu J. A. Schumpetera, kde je stálá expozice.
Jindřišská věž s vyhlídkou, restaurací i muzeem

Jindřišská věž s vyhlídkou, restaurací i muzeem

Gotická Jindřišská věž stojí v Jindřišské ulici v Praze jako samostatná zvonice po vzoru italských campanill. Byla postavena v letech 1472-76 a patřila i řádu křižovníků s červenou hvězdou. Přijďte si prohlédnout desetipatrovou Jindřišskou věž s výtahem, kde každé patro má své tajemství.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.