!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Ve Slavičíně si připomenete leteckou bitvu z roku 1944

Ve Slavičíně si připomenete leteckou bitvu z roku 1944

Vydáno 23. srpna 2019 Kultura
V srpnu 1944 se poblíž Slavičína odehrála letecká bitva, při níž Němci sestřelili americká letadla. Na bitvu upomíná zdejší muzeum, památník na slavičínském hřbitově a také vzpomínkové akce. Hlavní program letošního ročníku se bude konat o víkendu 24. a 25. sprna 2019 a připomene již 75. výročí od této tragické události.

Město SlavičínMěsto Slavičín, z jihu obklopené Bílými Karpaty a ze severu Vizovickými vrchy, leží na východní Moravě v údolí říčky Říka. Městečko smutně proslavila tragická událost z konce války. Dne 29. srpna 1944 se poblíž Slavičín odehrála letecká bitva. Americká letadla měla zničit rafinerii ropy v Přívoze a seřaďovací nádraží v Ostravě, ale Němcům se podařilo všechny letouny sestřelit. Hrob osmadvaceti amerických letců na slavičínském hřbitově se stal největším hromadným pohřebištěm amerických letců na území České republiky.

US letadloV září 1946 byla těla letců převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine ve Francii a další hřbitovy v USA. Od roku 1994 je ve slavičínském muzeu trvale instalována expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí.

V nainstalovaných vitrínách je možno zhlédnout mnoho součástek a zbraní z amerických a německých letounů, přímých aktérů tohoto souboje. Vše je doplněno bohatou fotodokumentací. Vystaven je zde také originál německého leteckého motoru z letounu Me 109 G6 a spousta jiných, i osobních věcí pilotů obou bojujících stran.
 

75. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty

letadlaLetošní již 75. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty připomenou vzpomínkové akce, které proběhnou ve dnech 23. - 25. srpna 2019. Vzpomínkových akcí se zúčastní mj. zástupci americké ambasádyPraze a dvě desítky příbuzných amerických letců, kteří v bitvě bojovali i padli.

Hlavní program proběhne v sobotu 24. srpna, kdy se od 12:00 uskuteční pietní akt na místním hřbitově u hrobu amerických letců. V 15:00 se bude v Přečkovicích vzpomínat na události z roku 1944 u domu rodiny Pešátů, která ukrývala amerického letce z bombardéru č. 159 „Tail End Charlie“. V Rudici proběhne v 17:00 polní mše poblíž místa dopadu bombardéru; celebruje olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Akce v Rudicích doprovodí přelet a přistání vrtulníku Armády České republiky. Všechny akce budou doplněny ukázkami vojenských historických vozidel a místně dalším programem.

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.

Studánka Tatarka poblíž Slavičína

Studánka Tatarka poblíž Slavičína

Její historie sahá do 17. století, do období turecko-tatarských vpádů. V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc těchto nájezdníků. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.