Úvod > Aktuality > Ve Slavičíně si připomenete leteckou bitvu z roku 1944
Ve Slavičíně si připomenete leteckou bitvu z roku 1944
"> "> "> ">
Kultura

Ve Slavičíně si připomenete leteckou bitvu z roku 1944

  • Vydáno28. srpna 2021
V srpnu 1944 se poblíž Slavičína odehrála letecká bitva, při níž Němci sestřelili americká letadla. Na bitvu upomíná zdejší muzeum, památník na slavičínském hřbitově a také vzpomínkové akce. Hlavní program letošního ročníku se koná o víkendu 28. a 29. sprna 2021 a připomíná již 77. výročí od této tragické události.

Město SlavičínMěsto Slavičín, z jihu obklopené Bílými Karpaty a ze severu Vizovickými vrchy, leží na východní Moravě v údolí říčky Říka. Městečko smutně proslavila tragická událost z konce války. Dne 29. srpna 1944 se poblíž Slavičín odehrála letecká bitva. Americká letadla měla zničit rafinerii ropy v Přívoze a seřaďovací nádraží v Ostravě, ale Němcům se podařilo všechny letouny sestřelit. Hrob osmadvaceti amerických letců na slavičínském hřbitově se stal největším hromadným pohřebištěm amerických letců na území České republiky.

US letadloV září 1946 byla těla letců převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine ve Francii a další hřbitovy v USA. Od roku 1994 je ve slavičínském muzeu trvale instalována expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí.

V nainstalovaných vitrínách je možno zhlédnout mnoho součástek a zbraní z amerických a německých letounů, přímých aktérů tohoto souboje. Vše je doplněno bohatou fotodokumentací. Vystaven je zde také originál německého leteckého motoru z letounu Me 109 G6 a spousta jiných, i osobních věcí pilotů obou bojujících stran.
 

77. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty

letadlaLetošní již 77. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty připomenou vzpomínkové akce, které proběhnou ve dnech 27. – 29. srpna 2021.

Hlavní program proběhne v sobotu 28. srpna, kdy se od 9:00 uskuteční pietní akt na místním hřbitově u hrobu amerických letců. Následuje návštěva muzea ve Slavičíně a v 11:00 uctění památky amerických letců u památníku nad Šanovem, následně návštěva tamního muzea. Ve 14:00 se bude v Přečkovicích vzpomínat na události z roku 1944 u domu rodiny Pešátů, která ukrývala amerického letce z bombardéru č. 159 „Tail End Charlie“. V Rudici proběhne ve 14:45 pietní akt u hrobu padlých amerických letců na hřbitově. V 15:45 hodin proběhne uctění památky padlých amerických letců u památníku v Krhově a v 17:00 pietní akt u památníků věnovaného padlým americkým letcům na Vyškovci.

V neděli 29. 8. 2021 proběhne ve 14:00 hodin odhalení informační tabule připomínající sestřelení amerického bombardéru B-17G, S/N 44-6369 v Liptále Bařinách. Všechny akce budou doplněny ukázkami vojenských historických vozidel a místně dalším programem.

Studánka Tatarka poblíž Slavičína

Studánka Tatarka poblíž Slavičína

Její historie sahá do 17. století, do období turecko-tatarských vpádů. V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc těchto nájezdníků. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Městské muzeum Slavičín s expozicí letecké bitvy

Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. K této příležitosti bylo otevřeno i muzeum. Sbírka je soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.

Další aktuality