Úvod > Aktuality > V Zubrnicích vzniká naučná stezka vodních mlýnů
V Zubrnicích vzniká naučná stezka vodních mlýnů
">
Zážitky

V Zubrnicích vzniká naučná stezka vodních mlýnů

  • Vydáno6. května 2012
Ve Skanzenu lidové architektury v Zubrnicích je stále živo – v malebném údolí Lučního potoka se skupina místních nadšenců pustila do tvorby unikátní mlynářské stezky, která návštěvníky seznámí s mlynářským řemeslem. Cílem projektu je zrenovovat pět historických vodních mlýnů z nichž mnohdy nezbylo nic než základy.
V malebné malé vsi Zubrnice, která leží asi 10 kilometrů východně od Ústí nad Labem se nachází několik zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Patří mezi ně skanzen lidové architektury, železniční muzeum, malý vodní mlýn nebo původně gotický kostel Sv. Máří Magdaleny. Obec vznikla v 9. až 10. století v údolí Lučního potoka. Na Lučním potoce bylo kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Zajímavostí potoka je rybí přechod umožňující lososovitým rybám cestu na trdliště.

Místní nadšenci se snaží o vybudování naučné stezky, která by měla ukázat, jak pracovaly mlýny, které ještě před sto lety stály na březích potoka. První z původních sedmadvaceti Týniště 27 už funguje – zájemci si zde mohou vyzkoušet práci mlynářů. Jednotlivé mlýny jsou od sebe vzdálené 300 metrů, vzdálenost od prvního k poslednímu činí 1,5 kilometru. Obnovení dalších čtyřech mlýnů se teprve chystá. K jedněm z nejcenější patří mlýn Týniště 28 jehož mechanismus poháněl mimo mlýnského kola také pilu. Vedle mlýna stávala také lisovna oleje. Ačkoliv se jedná o nejhustěji osazené mlýny ve střední Evropě, do dnešních časů se z nich dochovalo jen torzo původního počtu. Některé zkrachovaly už v 19. století, jiné po druhé světové válce.

Ve středu Zubrnic se zachovalo několik historických roubených stavení, která tvoří jádro místního skanzenu. Návsi také vévodí barokní roubená studna z roku 1695, která byla převezena ze Střížovic u Ústí nad Labem. V obci se natáčela řada známých filmů, například Páni kluci nebo Rebelové.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.