Úvod > Aktuality > Udělejte si výlet do tropického skleníku Fata Morgana i na podzim

Udělejte si výlet do tropického skleníku Fata Morgana i na podzim

Vydáno 9. října 2018 Příroda
Tropický skleník Fata Morgana se nachází mimo areál venkovních expozic Botanické zahrady, na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem je zapuštěna do skalnatého terénu. Přirozeně členitého povrchu skály, která tvoří zadní stěnu skleníku, je zde důmyslně využito k terasovité výsadbě rostlin. Vzniká tak pozoruhodná expoziční plocha o rozloze cca 1750 metrů čtverečních, která svým originálním řešením činí z Faty Morgany evropský unikát. Na podzim navíc v trojské botanické zahradě probíhá spousta zajímavých akcí, stačí si jen vybrat!
Fata MorganaTropický skleník Fata Morgana je moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem, zapuštěná do skalnatého terénu. Přirozeně členitého povrchu skály, která tvoří zadní stěnu skleníku, je zde využito k výsadbě rostlin. Vzniká tak pozoruhodná expoziční plocha o rozloze cca 1750 m2, která svým originálním řešením činí z Fata Morgany evropský unikát. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu.  Výsadby jsou členěny podle významných fytogeografických oblastí a jsou uspořádány tak, aby navodily představu přirozených rostlinných společenstev.

Fata MorganaÚvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci aridních (suchých) tropů a subtropů. Návštěvníka nejprve uvítá suchý australský buš a ukázka vzácné flóry z ostrova Madagaskar. Dále se seznámí s xerickou (suchomilnou) vegetací jižního Mexika a několika oblastí Afriky, mezi nimiž nejvíce zaujme kapský Namaqualand a Little Karoo. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les humidních (vlhkých) tropů. Se sukulentní částí je spojen podzemní štolou raženou ve skále, na jejímž konci se po obou stranách otevírá pohled do dvou velkých sladkovodních akvárií obydlených množstvím tropických ryb a jiných živočichů.

ryby fata morganaNejvětší část tropického lesa je tvořena rostlinným společenstvem Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, další části jsou vyhrazeny flóře Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Návštěvník se může znovu potěšit pozorováním života v tropických jezerech, tentokrát shora nad jejich hladinou, nebo se může na chvíli pozastavit na vyhlídkové terase a za zvuku blízkého vodopádu vstřebávat atmosféru pralesa. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Zastoupeny jsou zde rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice je věnována vzácné vegetaci stolových hor Venezuely, formaci tzv. tepuí.
 

Proměna skleníku 2018 - 2019

epytafní kmenBotanická zahrada hl. m. Prahy neustále pracuje na zkvalitnění svých služeb, zlepšení návštěvnického komfortu i na rozvoji jednotlivých expozic. Proto letos probíhají revitalizační práce ve skleníku Fata Morgana. Novou tvář již získal můstek vedoucí přes jezero v prostřední části skleníku a v jeho těsné blízkosti vzniknul nový, v pořadí již třetí epifytní kmen, který byl osázen exotickými rostlinami z nížinného deštného lesa. Předpokládaný termín úplného ukončení této stavby je 11. října 2018.

V další etapě, v roce 2019, se předpokládá doplnění dalších stromů obdobné konstrukce. Skleník je otevřen i během rekonstrukce.

Co přichystala trojská botanická zahrada na letošní podzim?

Javory botanická zahradaV trojské botanické zahradě se pořád něco děje. Už v sobotu 13. října sem mohou přijít návštěvníci, které zaujaly podzimní barvy javorů. Těm se totiž bude věnovat procházka s odborníky. Sraz zájemců je u pokladny v ul. Nádvorní (Jižní část areálu venkovních expozic) ve 14:00 a 16:00 hodin. Seznámíte se s podzimními barvami zdejší sbírky javorů během komentovaného provázení s kurátorem Tomášem Vencálkem. Projdou si druhy od Japonska, přes Evropu až po Spojené státy.

dýněAni letos nechybí oblíbená výstava dýní, která zve letos malé i velké na výpravu za pohádkovými postavami. Potkejte se s drakem, vodníkem, vílou či čarodejnicí - zažijte Pohádkový podzim v Troji. Letošní už dvanáctá výstava dýní se nese v pohádkovém duchu. Vydejte se za oblíbenými postavami a hádejte spolu se svými dětmi, z jaké pohádky jsou. S dýněmi všech barev a tvarů se v botanické zahradě potkáte až do 21. října 2018. Mezi velké milovníky dýní patří určitě i děti. Popustit uzdu své fantazii a tvořivosti mohou během Dýňových hrátek o víkendu 21. a 22. října. Strašidýlka, skřítci či zvířátka, to vše vznikne pod rukama malých i větších tvůrců díky přírodnímu materiálu, který bude k dispozici za malý poplatek.

Hmatová výstavaOd 12. do 28. října se v trójské zahradě bude konat výstava pro všechny smysly. Tentokrát je jejím tématem symbióza a vztahy v přírodě. Výstava je unikátní tím, že si návštěvníci exponáty prohlédnou nejen zrakem, ale doslova ji zažijí všemi smysly. I díky speciálnímu zvukovému průvodci se promění v neobvyklý zážitek. Víte, jak voní parazitická rostlina s největším květem na světě – exotická raflézie? Přijďte si přivonět do trojské botanické zahrady od 12. do 28. října denně od 9.00 do 17.00 hodin. Výstava se koná ve výstavním sále v Ornamentální zahradě.

HalloweenPoslední říjnový den patří v botanické zahradě již tradičně oslavě svátku Halloween. Odpoledne do západu slunce si s dětmi v Ornamentální zahradě užijete spoustu zábavy, her a zejména dlabání dýní. Přijďte si užít halloweenský večer plný magie. Od 16 hodin započne již opravdové halloweenské dovádění spojené se zdobením dýní a tvorbou dýňových luceren. Dýně si zájemci zakoupí přímo v zahradě, potřebné nástroje si mohou donést nebo je možné si je na místě zapůjčit. Chybět nebudou soutěže a zábavné úkoly pro nejmenší.

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.