Úvod > Aktuality > Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské podzemí
Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské podzemí
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské podzemí

  • Vydáno30. července 2022
Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Nahlédnout do něj můžete během prázdnin, kdy se v podzemí konají pravidelné prohlídky. V roce 2021 byla otevřena nová část Telčského podzemí, kde je vytvořena čertovská expozice s peklem a ukrytým pokladem. Pro děti je připravena zajímavá hra, která je navádí k jeho nalezení.

Podzemí – ilustrační fotoRenesanční perla Vysočiny, město Telč, je zajímavá nejen na povrchu, ale i v podzemí. Pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 250 metrů.

Klikaté telčské katakomby v minulosti sloužily většinou jako skladovací prostory, ale někdy se také stávaly posledním úkrytem telčských obyvatel před nepřáteli. Mnohé z nich jsou proto opředeny legendami. Podle jedné z nich mohli obránci města uprchnout z města právě některou z těchto chodeb a říká se dokonce, že jedna vedla až na vzdálený hrad Roštejn. Za socialismu byly některé vchody zazděny či neodborně vyztuženy a někdy sloužily také jako cesty pro zloděje.

telčské podzemíZájemci o prohlídku telčského podzemí se prostřednictvím interaktivní zábavně – naučné expozice mohou přímo v tajemných sklepeních seznámit se zajímavými fakty z historie města. Podzemí je pojato jako zábavná multimediální expozice. Nahlédnete jak do nitra telčského podzemí v „surovém“ stavu (v jakém dále prochází podél celého telčského náměstí), tak i do zrekonstruovaných prostor, kde je prostřednictvím moderních projekčních technologií představeno město Telč a okolí a důležité okamžiky ve vývoji města.
 

Nově zpřístupněná část podzemí ukrývá peklo i poklad

telčské podzemíZpřístupněné telčské podzemí v roce 2021 doznalo zajímavých změn. Došlo k celkovému rozšíření délky otevřeného úseku podzemí a zároveň ke zpřístupnění sklepních prostor pod domem čp. 66 – Dům dětí a mládeže (v chodbách je snížený profil).

V nových prostorách je vytvořena čertovská expozice se samotným peklem či ukrytým pokladem. Pro děti je připravena zajímavá hra o nalezení pokladu. Atraktivní formou děti hledají indicie k otevření číselného zámku k truhle s pokladem. Na každého, kdo otevře truhlu, čeká odměna. Svou část podzemních chodeb připravuje pro návštěvníky také nový prohlídkový okruh telčského zámku (2023). V minulosti pod povrchem existovalo také propojení města se zámkem, to je však nyní zazděno.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Městské podzemí v Telči

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.