Úvod > Aktuality > Festival Jeden svět pokračuje v září
Kultura

Festival Jeden svět pokračuje v září

  • Vydáno11. září 2020
Od 11. září 2020 začne v Praze festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který bude trvat do 13. září 2020. Pod heslem „Až naprší a uschne“ se festival zaměří na téma klimatických změn a jejich dopad na lokální krajinu. V areálu Kasárna Karlín bude uvedeno 16 dokumentárních snímků, z nichž 14 bude doprovázeno debatami s tvůrci nebo odborníky.
festival jeden světPodzimní pokračování festivalu Jeden svět přinese řadu českých i mezinárodních premiér. Mezi nimi bude mimo jiné rovněž zahajovací projekce programu v Kasárnách Karlín – světová premiéra snímku Češi jsou výborní houbaři od Apoleny Rychlíkové. Dokument sledující pohledem mimozemských výzkumníků vztah Čechů k přírodě a krajině má premiérový charakter i pro samotný festival. Díky mimořádnému termínu 11. 9.ve 20:00 bude první zahajovací projekcí vhistorii festivalu, která proběhne v letním kině.

V letním kině se budou promítat další dva snímky: Psí láska (12. 9. ve 20:00) Lindy Kallistové Jablonské a Provinční městečko E (13. 9. ve 20:00), za které si odnesl Zvláštní cenu poroty České soutěže Dmitrij Bogoljubov. Kromě dvou filmů program nabídne všechny letos oceněné snímky.

Obnovený program 22. ročníku festivalu Jeden svět se koná na různých místech v Praze, například v kině Atlas, Biu Oko, v kině EvaldDOXu, Lucerně, Ponrepu, Kině 35, Světozoru, Městské knihovně a na dalších místech.
 

Letošní novinkou je promítání v Aeru

Postiženi muzikouNově se mezi "jednosvětími" kiny představí žižkovské Aero, v němž se mimo jiné 22. září odehraje poslední projekce pražské části festivalu, kterou uzavře snímek Radovana Síbrta Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap, v níž hrají a zpívají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem.

Jeden svět je však mnohem větší než Praha. V období od 17. září do 24. října se proto postupně připojí 23 dalších měst po celé České republice. Díky odhodlání a ohromnému úsilí všech realizačních týmů tak diváci a divačky budou moci zhlédnout většinu filmů, na které se od března těšili. Podrobný program festivalu s rozpisem všech filmů naleznete na stránkách pořadatele.
Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Kino Aero – kino, ve kterém se budete vznášet

Kino Aero – kino, ve kterém se budete vznášet

Jeden z nejstarších filmových klubů v ČR uvádí měsíčně na 60 různých filmů. Aero je kino s jedinečnou atmosférou, kam si můžete zajít na předpremiéry i premiéry nových filmů, osvědčené klasiky, páteční a sobotní noční projekce, tematické filmové přehlídky.

Bio Oko – legendární kino Prahy 7

Bio Oko – legendární kino Prahy 7

Bio Oko mezi Letnou a Holešovicemi je jedním z posledních kinosálů v ČR, které si uchovaly svou původní atmosféru. Budova vznikla v roce 1940 jako poslední součást nově postaveného bloku obytných domů. Autory návrhu byli architekti Jaroslav Stockar-Bernkopf a Josef Šolc.

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.

Komorní kino Evald v Praze

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky