Úvod > Kalendář akcí > Sochy z písku v Písku 2021
Akce pro děti

Sochy z písku v Písku 2021

  • 21. květen 2021 – 30. listopad 2021
U Kamenného mostu v Písku již popatnácté vyrostly obří sochy z písku. Jejich námět se opět váže k 777. narozeninám města Písku.
Již popatnácté vyrostly na náplavce u Kamenného mostu obří sochy z písku. Pět zhruba třímetrových děl tvořili sochaři Josef Faltus a Marian Maršálek od 3. května.

Díla se opět vztahují výročí 777 let města Písku, které loni nebylo kvůli pandemii dostatečně naplněno, jejich hlavním tématem je „Písek – město z písku na vodě“. Autory námětu děl jsou Tomáš Žižka a Adam Langer z písecké Sladovny.

Jednotlivé sochy zobrazují vždy jedno písmeno názvu města PÍSEK. Na každé jsou pak ukázány atributy začínající právě na dané písmeno: 
P – Pramen, Poklad, Plavci, Peřeje, Proud, Plaz-Příšera, Pověst
I – Iris & Iris, Inspirace, Idea, Iluze, Informace
S – Slunce, Svět a Světové strany, Solná stezka, Salamandr
E – Energie, Evropa, Erby, Etos, Elementy
K – Kentaur, Kůň, Klíč, Kreativita, Konflikt

Své písmeno (vzhůru nohama) sochy nesou také na zádech obrácených k řece. Vzhledem k umístění děl na kraji náplavky je tak při vhodných podmínkách možné číst název PÍSEK v zrcadlení ve vodě. Tento efekt bude umocněn také večerním osvětlením soch. 

Zobrazené jevy jsou dále propojeny mytopoetickým příběhem o založení města. Jeho text si návštěvníci mohou přečíst nebo i poslechnout z informačních cedulí u soch a hádat z něj klíčové slovo, které je symbolickým názvem sochy. 

Pět jevů jako pět šťastných hvězd vedlo ke vzniku sídla, kde se cesta vody spojila s dílem lidí. Tato pětice poukazuje také na pět hvězd ve svatozáři sv. Jana Nepomuckého na píseckém Kamenném mostě. Odsud se můžete podívat, zda uvidíte obraz písmen v odrazu v řece. Odsud budou moci od června zájemci vyrážet na dobrodružnou hru „Šifra mistra Jana“ za hledáním rovnováhy v pěti dvojicích píseckých domovních znamení.
Na sochy bylo potřeba 60 tun speciálního písku, který sochaři Josef Faltus a Marian Maršálek napěchovali do pyramidovitých bednění. Při jeho postupném odstraňování shora dolů začali dávat sochám tvar. Hotová díla zafixovali postřikem. Postup tvorby bude přiblížen díky časosběrnému záznamu, který byl v průběhu výstavby pořizován.

Galerie je tradičně volně přístupná. Prosíme návštěvníky, aby dodržovali rozestupy a byli obezřetní při pohybu v bezprostřední blízkosti řeky. V závislosti na povětrnostních a jiných podmínkách zůstanou sochy k vidění do pozdního podzimu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021