Úvod > Aktuality > V památníku Karla Čapka ve Strži si prohlédnete novou expozici
V památníku Karla Čapka ve Strži si prohlédnete novou expozici
">
Kultura

V památníku Karla Čapka ve Strži si prohlédnete novou expozici

  • Vydáno30. března 2017
Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše na Příbramsku přichází do nové sezóny s novou expozicí. Ta představuje jedinečné, na veřejnosti dosud nevystavované předměty a archiválie spojené s životem Karla Čapka. Novou expozicí se letní vila ve Strži vrátila do podoby skutečně obývaného prostoru – místa, které spisovatel miloval, sám se pustil do jeho rekonstrukce, a kde s Olgou Scheinpflugovou strávil i poslední roky svého života.
Památník ČapkaPamátník Karla Čapka ve Strži nedaleko Dobříše otevírá od dubna upravenou expozici o spisovatelově životě a díle. V letní Čapkově vile uvidíte dosud nevystavované předměty například vestu k fraku, ponožky s monogramem, košili s motýlkem a další osobní věci. K vystaveným raritám patří i účtenky od řemeslníků, kteří ve 30. letech minulého století na domě pracovali. Expozice se dále věnuje cestování – jsou zde Čapkovy fotografie z cest, reprodukce pohlednic nebo Čapkův kufřík z 30. let s nálepkami z míst, která navštívil. A prohlédnout si můžete také dobový fotoaparát, kterým spisovatel fotografoval například svou slavnou foxteriérku Dášeňku.

Z minulých let zůstala zachována Čapkova pracovna, kolekce knih, dobové tisky, filmový dokument o jeho životě a mnoho fotografií a dopisů. Nechybí ani dvě podkovy, které spisovatel našel na jedné z procházek dobříšskými lesy a pro štěstí si je přibil na práh. Velmi zajímavé jsou také pokyny pro hosty, jak užívat dům a zahradu po dobu majitelovy nepřítomnosti.

Památník Karla ČapkaNahlédnout lze také do dvou expozic, otevřených v loňském roce. Věnují se osobnostem Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové – dvěma lidem, které s Karlem Čapkem spojovalo hluboké přátelské a lidské pouto. Mezi zajímavosti zde patří zrestaurovaný hedvábný kostým z 20. let Olgy Scheinpflugové nebo originální konferenční stolek spisovatele a publicisty Ferdinanda Peroutky, jehož hlas uslyšíte i z autentické nahrávky. A také vánoční blahopřání, které Olze Scheinpflugové už coby ceněné spisovatelce poslal jako osmnáctiletý mladík Václav Havel.
 
Památník je otevřen v letní sezoně od dubna do října každý den kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné stojí pro dospělé 40 korun a pro děti 20 Kč. Rodinné vstupné vyjde na 100 Kč.
Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Další aktuality