Úvod > Aktuality > Andělská Litomyšl je letos procházková
Andělská Litomyšl je letos procházková
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Andělská Litomyšl je letos procházková

  • Vydáno8. prosince 2020
Stačí vypnout monitor či televizi, popadnout zbylé členy domácnosti a hurá ven. Město Litomyšl vás zve na adventní procházkování! V adventně vyzdobené Litomyšli si jej můžete užít i s něčím dobrým na zahřátí. Nepřijdete ani o Sváteční slovo místních duchovních při rozsvěcení andělských svící.
Andělská LitomyšlOblíbené Andělské adventní neděle letos nahrazuje série procházek po adventní Litomyšli. Město společně se svými příspěvkovými organizacemi a církvemi připravilo adventní sérii vycházek po městě i tradiční Sváteční slovo. Vyrazit můžete do přírody, za architekturou, po stopách osobností nebo si zahrát hru jako celá rodina.

Každý adventní den se na Facebooku Andělská Litomyšl, Istagramu a webu andelskalitomysl.cz objeví jeden tip na procházku. Lze ji absolvovat úplně kdykoli, spojit jich několik dohromady, či zahrnout například do svého běžeckého okruhu. Společné zážitky mít můžeme – to nikdo nezakázal – i když to zrovna teď nejde ve stejný čas na stejném místě. Nevadí, sdílet je lze přece virtuálně. Město Litomyšl připravilo proto i fotosoutěž. Vyfoťte se na jednom z míst, které pro vás na procházkování připravili, sdílejte fotografii na facebooku Andělská Litomyšl právě pod tipem na výlet. Fotografie z nejvyšším počtem lajků budou každou andělskou adventní neděli odměněni dárkovým balíčkem Instantní silvestr.      
vánoce trh
Kromě vycházek čeká návštěvníky andělských sociálních sítí i pravidelné Sváteční slovo. V Litomyšli bylo zvykem scházet se k němu každý nedělní podvečer v piaristickém chrámu. Letos byla první svíčka zapálena v chrámu za účasti všech farářů a kazatelů. Každou adventní neděli vás duchovní zvou do “svých” kostelů on-line – svíčku na adventním věnci zapálí před kamerou. Obřad natáčí město Litomyšli a následně vyvěšuje každou neděli ráno na web a facebook, kde se na vše můžete podívat v klidu domova. Andělské procházky, seznam adventních výdejních okének i Sváteční slova najdete na sociálních sítích a webu andelskalitomysl.cz.
Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Další aktuality