Úvod > Aktuality > Litomyšlský advent bude opět andělský

Litomyšlský advent bude opět andělský

Vydáno 30. listopadu 2019 Kultura
Advent. Období provoněné cukrovím, jehličím, svařeným vínem s atmosférou plnou pohody, klidu a lásky. V Litomyšli navíc s anděly, kteří se zabydleli ve stálé expozici chrámu Nalezení sv. Kříže a o adventu zde vypráví nejen příběh Ježíše Krista, ale z výšky shlížejí na bohatý program před kostelem. Ten zažijete na zámeckém návrší o adventních nedělích od 1. do 22. prosince 2019.
LitomyšlKaždou z adventních nedělí naplní zajímavý program, který začne vždy ve 13.00 hodin a potrvá a až do večerních hodin. Bude plný aktivit pro rodiny s dětmi, ale i seniory. Pro návštěvníky je připraveno například Peklo nebo stromečky s vánočními ozdobami v zámeckém sklepení, desítky historických i současných betlémůpiaristickém kostele, ale i loutkové pohádky O Zubejdě Solimánské, Vánoční loutková hra, Vánoční příběh, aneb cesta do Betléma a Kašpárek a princezna.

vánoce trhinfocentru budou tvořivé dílničky, ve sklepení zámku je možné si vyrobit své vlastní ozdoby na vánoční stromek a adventní program v Regionálním muzeu je inspirovaný výstavou Fenomén Igráček. Stánky na zámeckém návrší s pestrou nabídkou se stanou součástí stylového gurmánského trhu s krásným designem, světýlky, ohni a živými zvířat. Zabaleni do deky si můžete posedět na kavárenských židličkách kolem hořících ohňů a v okolí výběhu se zvířaty dokonce na balících slámy. Nápoje si vychutnáte z litomyšlských adventních hrnečků. Kdo si ale bude chtít zakousnout něco vlastnoručně připraveného, může si na otevřených ohních opéct buřty. Náčiní i buřty budou k dispozici na místě.
 

Andělé na návrší a krásné betlémy

anděl andělské návršíAndělské adventní neděle nesou svůj název díky andělům, kteří se po rozsáhlé rekonstrukci usídlili na emporách barokního chrámu Nalezení sv. Kříže. Stáli při něm ale už od jeho stavby roku 1725. Čtyřikrát totiž vyhořel a před jeho revitalizací v letech 2011-2015 byl v opravdu velmi dezolátním stavu. Jeho současná podoba je tedy nejen pro Litomyšlany opravdovým nebeským zázrakem. Andělé pocházejí z kostelů a sbírek královéhradecké diecéze a jsou průvodci příběhem Ježíše Krista. Ten je vyprávěn na kostelních ochozech a návštěvníka zavede i na velmi neobvyklou ocelovou lávku, vyhlídku z mezivěží či do sakristie a oratoře chrámu.

BetlémVýstava historických i současných betlémů vyrobených z lipového dřeva, papíru, keramiky nebo třeba z korálků, zdobí boční kaple piaristickéhochrámu Nalezení sv. Kříže. Najdete mezi nimi kousky sto let staré i ty, které vznikly v uplynulém roce, výjevy se stovkou postav i minimalistické betlémky do krabičky od zápalek. Specialitou je pak litomyšlský betlém plný reálných Litomyšlanů. U jesliček tak potkáte pana Brýdla, Bedřicha Smetanu, ba dokonce i leckteré místní učitele.
 

Andělský vánoční strom a výstava vánočnícho ozdob

vánoční strom litomyšlVánoční strom, který se slavnostně rozsvítí první adventní neděli v 17:00 hod., bude opět zdobit prostranství mezi chrámem Nalezení sv. Kříže, regionálním muzeem a zámeckým areálem. Ani tentokrát nebude chybět vystoupení dětských sborů.

O víkendech od 9. listopadu do 22. prosince vždy od 13.00 do 17.00 hod. jste srdečně zváni do zámeckého sklepení, kde budou opět září skleněné vánoční ozdoby firmy Ozdoba CZ ze Dvora Králové a perličkové ozdoby společnosti Rautis z Poniklé. Tentokrát je výstava ozdob inspirovaná pohádkovou knížkou Povídání o pejskovi a kočičce, a nese se tedy v duchu příběhů těchto dvou chlupatých kamarádů. Na malé i velké čekají workshopy, oblíbená tombola nebo kvízy.
Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli

29.11.
20.12.
Andělské adventní neděle na zámeckém návrší v Litomyšli

O adventních nedělích můžete strávit příjemné odpoledne na Zámeckém návrší v andělské společnosti.

Chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Regionální muzeum v Litomyšli

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Čechy

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Čechy

Východní Čechy | Památky
31.5.
2020
Vydejte se po stopách Pánů z Pernštejna

Vydejte se po stopách Pánů z Pernštejna

Východní Čechy | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Pardubický kraj

#světovéČesko a Pardubický kraj

Východní Čechy | Památky