Úvod > Aktuality > V Jeseníku vrcholí oslavy 750 let města – chystá se středověká slavnost
V Jeseníku vrcholí oslavy 750 let města – chystá se středověká slavnost
">
Kultura

V Jeseníku vrcholí oslavy 750 let města – chystá se středověká slavnost

  • Vydáno13. září 2017
Den s velkým D se blíží. Oficiální oslavy 750 let od založení města Jeseníku vyvrcholí v sobotu 16. září Středověkou slavností, která nabídne velkolepý program pro malé i velké. O den dříve proběhne slavnostní galavečer a celý třídenní maraton završí odhalení sochy sv. Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí v neděli 17. září.
Jeseník PriessnitzBěhem slavnostního galavečera, který se uskuteční 15. září od 19 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní, bude oceněno sedm osobností a dva počiny. Ocenění pak převezmou pamětní medaili podle návrhu jesenického rodáka Adama Krhánka. V průběhu večera dojde také na křest knihy 750 let města Jeseník 1267 – 2017.
 
sobotu 16. září se Jeseník ocitne o několik staletí zpět, město totiž ovládne Středověká slavnost, která je nejvíce očekávanou kulturně-společenskou událostí roku. Celodenní program začne v 9:30 hodin průvodem ze Zámeckého na Masarykovo náměstí, kde se bude odehrávat stěžejní část oslav. Veřejnost se tak může těšit například na pravý středověký rytířský turnaj. U těchto soubojů se nejedná o scénické ztvárnění historie, ale o volný boj, který se velmi blíží reálné bitvě. V duelech se bojovníci snaží ve vymezeném čase o co nejvíce zásahů soupeře. Líté boje předvedou také místní šermíři a skupiny Solutus nebo Nuntius Regis.
 
RytířŘinčení zbraní vystřídá hudba, například v podání skupin Weytora, Rabussa nebo Jagabab. A ke slovu přijdou i tance, lidé budou moci obdivovat ladnost pohybů, kterou předvede skupina historických a scénických tanců Via Nemesis nebo tanečnice z Bella Arabica. Chybět nebude ani středověký jarmark, ukázka historických řemesel, dobová krčma, výstava zbraní s komentářem, historická herna a také mincovna, která bude prodávat zajímavý suvenýr speciálně vyrobený s tematikou oslav 750 let města Jeseníku. Na své si přijdou i děti, pro ně budou připraveny výtvarné dílny a další atrakce. O dobrou náladu se postarají kejklíři, žongléři a také klauni. V nabitém programu vystoupí téměř stovka účinkujících a k vidění budou také živí dravci, které přivezou sokolníci z Bojnice. Středověká slavnost se bude odehrávat nejen u radnice, ale také na Zámeckém náměstí a v areálu sv. Voršily. O závěrečnou tečku sobotního dne se postará ohňostroj ve 22 hodin.
 
Panna Maria JeseníkTřídenní slavnosti města završí odhalení sochy Jana Nepomuckého na Masarykově náměstí, která se vrátí na své místo po více než půlstoletí. Předtím byla umístěna u kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud v květnu putovala na náročnou renovaci. Socha byla v katastrofálním stavu, a to přesto, že v minulosti proběhly dvě renovace, ta poslední v roce 1901. Restaurátor pan Jakub Gajda na soše letos pracoval po čtyři měsíce. Slavnostnímu odhalení bude předcházet mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie se začátkem v 10.30 hodin. Poté bude následovat průvod na Masarykovo náměstí, kde bude připraven krátký kulturní program, a v pravé poledne se lidé dočkají slavnostního odhalení sochy svatého Jana Nepomuckého. Socha, která váží celkem zhruba čtyři tuny, je zhotovena ze slezské žuly.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku

První zmínka o kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku pochází již z roku 1418. Jednalo se o gotickou stavbu, která byla po požáru roku 1457 znovu obnovena a rozšířena. Současná podoba kostela pochází z let 1882 – 1883, kdy došlo k přestavbě především z důvodu nedostačující kapacity.

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Lázeňský léčebný dům Bezruč je nově zrekonstruovaná budo­va s pokoji s balkóny, které poskytují jedinečný výhled na celé panorama Hrubého Jeseníku. Vstup do objektu je bezbariérový a z uve­deného počtu pokojů jsou dva pokoje upraveny pro handi­capované hosty.

Minipivovar Jeseník

Minipivovar Jeseník

Minipivovar v městě Jeseníku byl založen v roce 2011. Nabízí možnost posedět v příjemné hospůdce, která patří k minipivovaru.

Restaurace 1837 v sanatoriu Priessnitz

Restaurace 1837 v sanatoriu Priessnitz

Nejen pro klienty lázní je připravena možnost minutkové stravy ve stylové secesní Restauraci 1837, v lázeňském domě Priessnitz v Lázních-Jeseník. V Denním baru si pak můžete odpočinout u sklenice vína či ovocného moštu.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Revitalizovaná lázeňská promenáda Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku nabízí jeden z nejhezčích výhledů na hřebeny Jeseníků. Mimo pestré květinové výzdoby atmosféru lázeňského života umocňuje také zurčící fontána.

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Fitpark kombinuje aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. V prostoru nad Balneoparkem se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.

Muzeum lega v Jeseníku

Muzeum lega v Jeseníku

Jeseník má díky místním lázním nové lákadlo pro turisty. Priessnitzovy léčebné lázně ve svém areálu otevřely muzeum kostek Lego.

Katovna v Jeseníku

Katovna v Jeseníku

V Palackého ulici ve městě Jeseník stojí přízemní obytný dům téměř čtvercového půdorysu, postavený ze smíšeného zdiva s výraznou a značně převýšenou valbovou střechou. Podle pověsti zde měl v 17. století bydlet jesenický kat. Dnes zde najdete informační centrum s expozicí Niského knížectví.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Jesenické prameny a památky

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Další aktuality