Úvod > Aktuality > Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování
Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování

  • Vydáno11. února 2020
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve všechny zvídavé návštěvníky nejen na pravidelná pozorování, která se konají každou středu, pátek a sobotu, ale také na velmi zajímavé pořady. V sobotu se dozvíte co musí zvládnout kosmonaut, o týden později jaké je Slunce a poslední únorový den jak vznikl Měsíc.

Pozorování na hvězdárně, přednášky a zajímavé výstavy

Měsíc a JupiterProgramy pro veřejnost se v únoru na hradecké hvězdárně a v planetáriu konají každou středu, pátek a sobotu, a to vždy od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21 hodin (soboty). A co je momentálně na obloze k vidění? V sobotu 15. 2. uvidíte Měsíc v poslední čtvrti, ve středu 19. 2. bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem a 26. 2. bude možno pozorovat Měsíc v odzemí (406 300 km).

kosmonautKaždou sobotu se také konají zajímavé přednášky. Už 15. února se dozvíte, co musí zvládnout kosmonaut. V 17:00 vám Ing. Julius Cacka, který měl štěstí, že patřil k těm několika, kteří měli možnost na přelomu 60. a 70. let vystudovat obor, který není až tak obvyklý – konstrukce raket a řízených střel. Díky tomu měl a má možnost setkávat se s kosmonauty a astronauty, navštívil řadu kosmických zařízení v Rusku a Německu, takže vše, co uslyšíte a uvidíte, jsou jeho vlastní zážitky a jeho fotografie.

MěsícJaké je Slunce? To zjistíte 22. února na přednášce doc. Mgr. Michala Šandy, Ph. D., který vám objasní jak vypadá Slunce uvnitř, jak se mění v čase a co je příčinou těchto změn. Dne 29. února bude mít slovo Mgr. Pavel Gabzdyl, který se bude zabývat otázkou vzniku Měsíce. Je Měsíc bratrem, synem, manželem nebo jen náhodným známým naší planety? Uslyšíte sami.

Na hvězdárně si můžete prohlédnout expozici ve vstupní hale, výstavu o dění na obloze, výstavu k 
50. výročí přistání člověka na Měsíci nebo papírové modely kosmické techniky. Prohlédnete si také dalekohledy v kopuli a expozici o světelném znečištění.
 

Co vše digitální nabízí planetárium

Hvězdárna HradecObjekt nového planetária v Hradci Králové je propojen s budovou starší hvězdárny. Srdcem hradeckého planetária o celkové ploše přes 800 metrů čtverečních je kruhový sál s nakloněným hledištěm a až stovkou sedadel.

V digitálním planetáriu se můžete těšit na ukázku projekce hvězdné oblohy – projekční systém Zeiss Velvet vytváří obrazy hvězd na dokonale temné obloze, čímž je královéhradecké planetárium v ČR naprosto unikátní. Během cca 25 minutového představení možností digitálního planetária uvidíte i ukázky celooblohových dokumentů a filmů, jejichž obraz vás zcela obklopí a pohltí. V interaktivních expozicích Mikrosvět – makrosvět a Energie – formy a přeměny budou připraveni lektoři poradit s ovládáním jednotlivých exponátů a zodpovědět dotazy. Délka prohlídky digitálního planetária je maximálně 60 minut, poté bude umožněn vstup dalším návštěvníkům.

VesmírVe dvou podlažích kolem kruhového sálu si pak milovníci vesmíru mohou prohlédnout interaktivní expozice "Mikrosvět – makrosvět" a "Energie – její formy a přeměny", které umožní návštěvníkům, aby se stali aktivní součástí výstavy. Jednotlivé části expozic budou předvádět nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn.

Prostory planetária jsou také přizpůsobeny vozíčkářům a do jeho nabídky budou zařazeny i zvláštní programy pro nevidomé a neslyšící s využitím speciálních pomůcek.
Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Další aktuality

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Přijďte se podívat, jak Vánoce prožívali naši předci, do skanzenu Krňovice

Prožít Vánoce ve skanzenu můžete od 9. do 10. prosince v Krňovicích. Nasajte atmosféru Vánoc na vsi a ponořte se do života našich předků. Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. K vidění jsou historické stavby, dobové vybavení a technika.
Královéhradecký kraj | Kultura

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 17 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2023 do 30. dubna 2024.
Královéhradecký kraj | Příroda

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 5. do 9. prosince 2023 údolí ožije již tradiční akcí Advent v Babiččině údolí.
Královéhradecký kraj | Památky

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty