Úvod > Aktuality > Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování
"> "> "> V Hradci Králové se koncem ledna otevre nové planetárium "> Nové digitální planetárium bude sloužit jako návštevnické centrum pro popularizaci vedy "> Prostory planetária jsou také prizpusobeny vozíckárum
Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování

  • Vydáno11. února 2020
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve všechny zvídavé návštěvníky nejen na pravidelná pozorování, která se konají každou středu, pátek a sobotu, ale také na velmi zajímavé pořady. V sobotu se dozvíte co musí zvládnout kosmonaut, o týden později jaké je Slunce a poslední únorový den jak vznikl Měsíc.

Pozorování na hvězdárně, přednášky a zajímavé výstavy

Měsíc a JupiterProgramy pro veřejnost se v únoru na hradecké hvězdárně a v planetáriu konají každou středu, pátek a sobotu, a to vždy od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21 hodin (soboty). A co je momentálně na obloze k vidění? V sobotu 15. 2. uvidíte Měsíc v poslední čtvrti, ve středu 19. 2. bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem a 26. 2. bude možno pozorovat Měsíc v odzemí (406 300 km).

kosmonautKaždou sobotu se také konají zajímavé přednášky. Už 15. února se dozvíte, co musí zvládnout kosmonaut. V 17:00 vám Ing. Julius Cacka, který měl štěstí, že patřil k těm několika, kteří měli možnost na přelomu 60. a 70. let vystudovat obor, který není až tak obvyklý – konstrukce raket a řízených střel. Díky tomu měl a má možnost setkávat se s kosmonauty a astronauty, navštívil řadu kosmických zařízení v Rusku a Německu, takže vše, co uslyšíte a uvidíte, jsou jeho vlastní zážitky a jeho fotografie.

MěsícJaké je Slunce? To zjistíte 22. února na přednášce doc. Mgr. Michala Šandy, Ph. D., který vám objasní jak vypadá Slunce uvnitř, jak se mění v čase a co je příčinou těchto změn. Dne 29. února bude mít slovo Mgr. Pavel Gabzdyl, který se bude zabývat otázkou vzniku Měsíce. Je Měsíc bratrem, synem, manželem nebo jen náhodným známým naší planety? Uslyšíte sami.

Na hvězdárně si můžete prohlédnout expozici ve vstupní hale, výstavu o dění na obloze, výstavu k 
50. výročí přistání člověka na Měsíci nebo papírové modely kosmické techniky. Prohlédnete si také dalekohledy v kopuli a expozici o světelném znečištění.
 

Co vše digitální nabízí planetárium

Hvězdárna HradecObjekt nového planetária v Hradci Králové je propojen s budovou starší hvězdárny. Srdcem hradeckého planetária o celkové ploše přes 800 metrů čtverečních je kruhový sál s nakloněným hledištěm a až stovkou sedadel.

V digitálním planetáriu se můžete těšit na ukázku projekce hvězdné oblohy – projekční systém Zeiss Velvet vytváří obrazy hvězd na dokonale temné obloze, čímž je královéhradecké planetárium v ČR naprosto unikátní. Během cca 25 minutového představení možností digitálního planetária uvidíte i ukázky celooblohových dokumentů a filmů, jejichž obraz vás zcela obklopí a pohltí. V interaktivních expozicích Mikrosvět – makrosvět a Energie – formy a přeměny budou připraveni lektoři poradit s ovládáním jednotlivých exponátů a zodpovědět dotazy. Délka prohlídky digitálního planetária je maximálně 60 minut, poté bude umožněn vstup dalším návštěvníkům.

VesmírVe dvou podlažích kolem kruhového sálu si pak milovníci vesmíru mohou prohlédnout interaktivní expozice "Mikrosvět – makrosvět" a "Energie – její formy a přeměny", které umožní návštěvníkům, aby se stali aktivní součástí výstavy. Jednotlivé části expozic budou předvádět nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn.

Prostory planetária jsou také přizpůsobeny vozíčkářům a do jeho nabídky budou zařazeny i zvláštní programy pro nevidomé a neslyšící s využitím speciálních pomůcek.
Digitální planetárium v Hradci Králové

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.