Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Únorové přednášky a pozorování na hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové
Společenské akce

Únorové přednášky a pozorování na hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve všechny zvídavé návštěvníky nejen na pravidelná pozorování, která se konají každou středu, pátek a sobotu, ale také na velmi zajímavé pořady a výstavy.

Pozorování večerní oblohy

Programy pro veřejnost se v únoru na hradecké hvězdárně a v planetáriu konají každou středu, pátek a sobotu, a to vždy od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21 hodin (soboty). A co je momentálně na obloze k vidění? V sobotu 15. 2. uvidíte Měsíc v poslední čtvrti, ve středu 19. 2. bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem a 26. 2. bude možno pozorovat Měsíc v odzemí (406 300 km).

Pozorování se koná na terase a v kopuli, kde je venkovní teplota, doporučujeme proto teplé oblečení. Před návštěvou je vhodné se podívat na předpověď počasí. Pozorování oblohy dalekohledy se koná pouze za jasné oblohy.
 

Sobotní přednášky

15. února se dozvíte, co musí zvládnout kosmonaut. V 17:00 vám Ing. Julius Cacka, který měl štěstí, že patřil k těm několika, kteří měli možnost na přelomu 60. a 70. let vystudovat obor, který není až tak obvyklý – konstrukce raket a řízených střel. Díky tomu měl a má možnost setkávat se s kosmonauty a astronauty, navštívil řadu kosmických zařízení v Rusku a Německu, takže vše, co uslyšíte a uvidíte, jsou jeho vlastní zážitky a jeho fotografie.

Jaké je Slunce? To zjistíte 22. února na přednášce doc. Mgr. Michala Šandy, Ph. D., který vám objasní jak vypadá Slunce uvnitř, jak se mění v čase a co je příčinou těchto změn.

Dne 29. února bude mít slovo Mgr. Pavel Gabzdyl, který se bude zabývat otázkou vzniku Měsíce. Je Měsíc bratrem, synem, manželem nebo jen náhodným známým naší planety? Uslyšíte sami.


Výstavy

Na hvězdárně si můžete prohlédnout expozici ve vstupní hale, výstavu o dění na obloze, výstavu k 
50. výročí přistání člověka na Měsíci nebo papírové modely kosmické techniky. Prohlédnete si také dalekohledy v kopuli a expozici o světelném znečištění.

Provozovatel

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Zámeček 456/30
500 08 Hradec Králové
Tel.:
+420 495 264 087
Email:
astrohk@astrohk.cz
WWW:
www.astrohk.cz
WWW:
www.astrohk.cz/pr...
GPS:
50,177279 15,838740
 
 

Vstupné

Cena: 60 Kč

Snížená cena: 40 Kč

Poznámka:

Večerní pozorování 45 Kč/30 Kč a Výstavy a stálé expozice jsou 20 Kč/15 Kč.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Jiří Stivín & Vladimír Strnad

Srdečně vás zveme 6. prosince 2022 do PETROF Gallery na recitál proslulé české jazzové (i nejazzové) legendy Jiřího Stivína, který letošní rok oslaví své 80. narozeniny.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Kouzelné Vánoce s Matyášem Novákem

Ochutnejte klavírní recitál mladého pianisty Matyáše Nováka.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Helena Kalambová Trio – vánoční koncert

Srdečně vás zveme na závěrečný hudební večer do kavárny PETROF Café, který jsme vyladili do tématu Vánoc.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Svatební veletrh Svatbárium

Svatební veletrh se vším všudy, přednášky, workshopy, osobní setkání a odnesete si chuť pustit se do plánování té svojí veselky.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Charlieho pony školička v Hradci Králové

Charlieho pony školička umožňuje kontakt dětí s poníkem – od svezení přes možnost návštěvy pravidelného kroužku, procházky do přírody až po jezdecký výcvik nebo přípravu na ZZVJ pony.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Grill Duran

Restaurant Grill Duran v Hradci Králové se vyznačuje širokou nabídkou vynikajících jídel a vín domácí i zahraniční produkce.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Chilli Táta Restaurant v Hradci Králové

Přijďte ochutnat nebo si nechte dovézt burgery a chilli speciality v Hradci Králové!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Café & Bistro V Pekárně

Jednoho dne se náhodně spojily dva sny různých lidí v jeden. Jedni měli sen o menší cukrárně, druzí si chtěli otevřít svou kavárničku s bistrem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hotel Tereziánský dvůr Hradec Králové – perla na soutoku Labe s Orlicí

Hotel je jedním z nejmodernějších čtyřhvězdičkových hotelů v ČR. Nachází se v klidné části východočeské metropole, v bezprostředním sousedství historického centra města Hradec Králové.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj