ÚvodAktualityV České Třebové proběhne Den železnice
Zážitky

V České Třebové proběhne Den železnice

  • 14. září 2023
Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
den železniceŽádný z příznivců světa na kolejích by v sobotu 16. září neměl chybět v České Třebové, významném železničním uzlu ČR! V areálu železničního depa se bude od 8:00 do 16:00 hodin konat Regionální den železnice s pestrým programem. Jeho součástí je křest nové motorové jednotky RegioFox nebo třeba výstava železničních modelů. Těšit se můžete i na jízdy parním vlakem a prohlídky jinak veřejnosti nepřístupných prostor jednoho z největších nádraží v Česku.

Středem oslav bude českotřebovské depo, kde si zájemci mohou po celý den prohlédnout výstavu historických i moderních vozidel, svézt se na stanovišti strojvedoucího nebo vláčkem taženým lokomotivou řady 701 Prasátko. V letošním roce zde navíc dojde k slavnostní události – křtu nové motorové jednotky RegioFox. V areálu nebudou chybět prodejní stánky, železniční suvenýry, občerstvení či dětský koutek. Mezi nádražím a depem se můžete svézt zdarma kyvadlovou dopravou. Vlak odjíždí z 5. nástupiště nádraží, první jede v 8:10, poslední pak v 15:35 hodin. Zpět z depa směr nádraží odjíždí první vlak v 8:20 a poslední v 15:50 hod.

česká třebováSpráva železnic umožní železničním fandům mimořádnou prohlídku ústředního stavědla 019 – běžně nepřístupného velínu, ze kterého se řídí provoz v České Třebové i v okolí dalších deseti kilometrů. Nedaleko odtud bude zpřístupněn také prostor hasičů Správy železnic v Semanínské ulici. Zážitkem bude jistě i jízda přes kontejnerové překladiště Metrans. Nahlédnout bude možné také do Střední školy technické a dopravní v Habrmanově ulici, kde si zájemci budou moci od 9:00 do 14:00 prohlédnout dopravní sál a simulátor řízení lokomotivy.
 

Kam vás zavezou speciální vlaky a vláčky?

vlak BpjoJaký by to byl Den železnice bez zvláštních jízd historických vlaků? Vybrat si můžete třeba parní vlak, který pojede dvakrát z České Třebové do Lanškrouna. Z České Třebové odjíždí v 9:20 a 14:10 a přes Rudoltice v Čechách dojede do Lanškrouna v 9:52 či ve 14:49 hodin. Na zpáteční jízdu se z Lanškrouna vydá v 10:06 a v 15:02, do České Třebové se vrací v 10:55 nebo v 15:35 hodin. Jednosměrné jízdné stojí 100 Kč, za děti 6–15 let zaplatíte 50 Kč a mladší cestují zdarma. Při dopolední cestě z Lanškrouna je možné z parního vlaku vystoupit také přímo v českotřebovském depu (10:45) a při odpolední cestě do Lanškrouna zde zase nastoupit (14:15).

Nostalgická motorová souprava Bpjo pojede nejprve z České Třebové (odj 8:24 hod.) do Ústí nad Orlicí (příj. 8:34 hod.) a pak se s ní můžete vydat na některou ze tří okružních jízd:
  • vlak den železnice1. Ústí nad Orlicí – Ústí nad Orlicí město – Česká Třebová, 5. nást. – Č. Třebová depo – Dlouhá Třebová – Česká Třebová
  • 2. Česká Třebová, 5. nást. – Česká Třebová depo, sev. kolej – Česká Třebová, 5. nást. – Dlouhá Třebová – Česká Třebová depo, sev. kolej – Česká Třebová, 5. nást.
  • 3. Česká Třebová, 5. nást. – Česká Třebová depo, sev. kolej – Česká Třebová, 5. nást. – Dlouhá Třebová – Svitavy – Č. Třebová depo, sev. kolej – Česká Třebová, 5. nást.
Ve vlaku s historickou patrovou soupravou Bpjo je jednotné jízdné 50 Kč na osobu (starší 6 let).
Národní Den železnice v České Třebové 2024

21. 9.
Národní Den železnice v České Třebové 2024

Letošní Národní den železnice bude hostit Česká Třebová, kde se v minulosti konaly Regionální dny železnice. Těšit se můžete na bohatý program.

Železniční uzel Česká Třebová – největší nákladová stanice v České republice

Železniční uzel Česká Třebová – největší nákladová stanice v České republice

Jedním z nejdůležitějších železničních uzlů a největší nákladní stanici je Česká Třebová. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké osobní nádraží, kde zastavují téměř všechny osobní vlaky, které přes něj projíždějí a Depo kolejových vozidel.

Další aktuality

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 13. – 14. července 2024. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
9. červenec 2024 13:17
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 21. ročníku. Ve dnech 9. – 13. července 2024 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Barocco sempre giovane a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.
9. červenec 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Jak poznat Prachatice za jeden den

O Prachaticích se říká, že jsou Bránou Šumavy. Respektive jednou z bran, protože přes sto kilometrů dlouhý hřeben Šumavy lemuje takových měst několik. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, čím jsou zajímavé právě Prachatice a prohlédnout si během jediného dne nejzajímavější místa.
9. červenec 2024 10:15
Památky, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 13. července 2024 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj