Úvod > Aktuality > V Adršpachu bylo otevřeno první horolezecké muzeum v ČR
V Adršpachu bylo otevreno první horolezecké muzeum v CR
"> V Adršpachu bylo otevreno první horolezecké muzeum v CR "> Muzeum približuje pískovcové lezení, které k Adršpašsko-teplickým skalám neodmyslitelne patrí "> Krome muzea je však v zámku naleznete také informacní centrum
Příroda

V Adršpachu bylo otevřeno první horolezecké muzeum v ČR

  • Vydáno7. května 2014
Nově otevřený zámek v Adršpachu nabízí všem milovníkům skal unikátní expozici horolezectví – vůbec první svého druhu v České republice. Muzeum přibližuje pískovcové lezení, které k Adršpašsko-teplickým skalám neodmyslitelně patří, další část je zaměřená na dobývání velehor. Kromě toho najdete v zámku také Regionální informační centrum nebo část interaktivní výstavy Play.

Muzeum horolezectví v AdršpachuExpozice prvního horolezeckého muzea v Česku vznikla v budově několik let nevyužívaného a chátrajícího zámku v Adršpachu, který zachránila obec. Podstatná část přízemí v něm patří pískovcovému lezení, které je typické právě pro místní Adršpašsko-Teplické skály. Nechybí zde ani předměty bez kterých se lezec neobejde, jako například cepíny nebo lana a zajímavé jsou i lezecké deníky

O patro výš se lidé mohou seznámit s historií vysokohorského lezení. Mezi zajímavými exponáty, které opravdu sloužily alpským turistům a horolezcům najdete alpskou hůl z přelomu 19. a 20. století, stan, který používala československá expedice v Hindukuši v roce 1967 či lana a starší horolezecká výstroj.

Kromě muzea je však v zámku naleznete také informační centrum a část interaktivní výstavy Play Broumovsko, kde si můžete například vyzkoušet, jak zní tibetský vodní zvon. Zámek je otevřený v letní sezóně každý den, a to od 10 do 18 hodin. Vstupné vyjde dospělého na 60 korun, snížené je pak 30 Kč.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.