Úvod > Aktuality > Užijte si advent v zoologických zahradách: prohlídky, dárky a novinky
Příroda

Užijte si advent v zoologických zahradách: prohlídky, dárky a novinky

  • Vydáno28. listopadu 2018
Naplánujte si s portálem Kudy z nudy výlet do některé ze zoologických zahrad! Můžete se stát kmotry při křtu malé pandy, projít se zahradami za tmy, prozářené tajuplnými světýlky, podívat se, jak v zoo Lešná roste nová letní expozice pro aligátory a zároveň si užít některou z řady předvánočních a vánočních akcí.
Pokud chcete například výlet do zoo v Děčíně nebo  Zoo Praha vylepšit tím, že zvířatům přinesete vánoční dárek, hodit se bude třeba suché pečivo, sušené nebo čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, semínka nebo piškoty. Zvířata ale nikdy nekrmte sami, dárky odevzdejte buď v pokladně nebo podle pokynů pracovníků zoo. 
 

Do Zoo Praha za pandím klukem

Pandí mládě, které se v Zoo Praha v létě narodilo rodičům Wilmě a Patovi, bude mít klučičí jméno. Jaké? To se dozvíte na slavnostním křtu v neděli 2. prosince. Pokud si včas zarezervujete místo, ve stejný den si v adventní dílně ve Vzdělávacím centru zoologické zahrady můžete vlastnoručně – a možná jen s drobnou pomocí zkušených lektorů – vyrobit letošní věnec. Co vás ještě čeká během posledního měsíce roku 2018? Ve středu 5. prosince bude po zoo chodit Mikuláš s tradiční družinou, v sobotu 15. prosince se v centru pozornosti ocitnou severská zvířata a pak už přijdou na řadu Vánoce. Na Štědrý den můžete zvířatům přinést dárky a podívat se, co dostala k Vánocům; děti do 15 let mají vstup za symbolickou korunu. O vánočních svátcích 25. a 26. 12. uvidíte speciální vánoční vystoupení a ukázky tréninku zvířat v Rezervaci Bororo, od 28. do 30. prosince pak proběhnou Vánoce u zvířat, zimní komentovaná krmení, setkání a předávání dárků, které lidé donesli na Štědrý den.
 

Do Zlína se vrací aligátoři

Letos zlínská zoo, po Praze druhá nejnavštěvovanější v Česku, oslavila 70 let od svého otevření pro veřejnost a sobě i návštěvníkům nachystala několik dárků. K nevětším překvapením patří návrat aligátorů do nově upravené venkovní expozice, která vyrůstá u zámku Lešná. Pokud vše půjde podle plánů, aligátoři se tu zabydlí už na začátku letních prázdnin. Do té doby je ale ještě spousta času, právě teď se zoo připravuje na Vánoce: v neděli 9. prosince se rozsvítí vánoční strom a světelná vánoční výzdoba, tedy typické vánoční motivy a světelné siluety exotických zvířat: slonů, lvů, medvěda, tapírů, nosorožců, rejnoků, žirafy, tučňáků, lachtanů, supů nebo klokanů. Zoo je otevřená každý den včetně Štědrého dne, kdy dětem nabídne vánoční dárek v podobě symbolického vstupného za korunu. Tečkou za letošními akcemi pak je Den návštěvy zoo ve čtvrtek 27. prosince, kdy se chystá mimořádné zimní komentování u vybraných druhů zvířat a také rodinný zábavný kvíz o zajímavé ceny.
 

Zoo Dvůr Králové zve na Vánoční dílny

První adventní víkend se do Safari parku a zoo ve Dvoře Králové můžete vypravit na Vánoční dílny, v nichž si sami můžete vyrobit drobné dárky; některé zdarma, jiné za menší poplatek. Vánoce v zoo začnou už 15. prosince; až do 6. ledna 2019 se do zoo můžete podívat až do 19 hodin (výjimkou je jen Štědrý den a Silvestr, kdy jsou pokladny otevřeny pouze do 14 hodin) a užít si tak desítky svítících  dekorací ve tvaru zvířat, několik originálních vánočních stromků, mohutný vánoční baobab, který se každý den rozzáří už před setměním, a samozřejmě zvířata. Za příznivého počasí potkáte venku gepardy, slony, nosorožce nebo některé antilopy, a pokud nebudou Vánoce na blátě, uvidíte, jak obyvatelé zoo dovádí ve sněhu.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

  • V zoo Ostrava si v sobotu 15. prosince užijete strojení stromečků na různých místech areálu, navíc se v 10 hodin u expozice Na statku budou u živého betlému zpívat koledy a od 11 do 13 hodin se ve výukovém centru odehrají vánoční aktivity s vůní medu, tedy zdobení perníčků a vyrábění svíček ze včelího vosku. Na Štědrý den zoo tradičně otvírá brány zdarma pro děti do patnácti let, připraveno bude několik mimořádných komentovaných krmení a opět se chystá otevření pěstebních skleníků, které nebývají běžně přístupné.
  • V zoologické zahradě v Olomouci se v sobotu 22. prosince chystá zdobení vánočních stromů pro zvířata; najdete je na několika místech areálu zoo a můžete na ně zavěsit třeba jablíčka, lojové koule, šišky obalené v semínkách a jiné dobroty. Ve stejný den se ve Vánoční dílně v restauraci Pod Věží budou vyrábět dekorace z přírodních materiálů. Na Štědrý den bude zoo otevřená i pro dospělé za dětské vstupné, na konci roku se pak chystají tradiční Večerní vánoční prohlídky; výpravy s průvodcem začínají na dětském hřišti v areálu zoo od 25. do 30.12. a 1.1. vždy v 16 a 18 hodin.
  • Pro zoologickou zahradu Plzeň začíná adventní čas v sobotu 1. prosince, kdy se na statku Lüftnerka rozběhne tvůrčí dílna zaměřená na zdobení adventních věnců. Druhá adventní sobota 8. prosince bude patřit především dětem, v 15 hodin začne mikulášská nadílka a čertovská třída, program vyvrcholí komentovaným uspáváním medvědů.
  • Chcete vidět vánočně osvětlenou zoo Hluboká? Přijďte se sem podívat v době od 6. prosince do 6. ledna! Téměř po celém areálu vás provedou magická světýlka tisíců žároviček a nakonec se zahřejete výborným punčem. Přijít můžete i na Štědrý den, kdy krmení zvířat doprovodí koledy a každý dětský návštěvník si odnese malý dárek.
  • Na Štědrý den se zdarma podíváte do zoo Děčín.
  • Advent v zoo Ústí nad Labem začíná v sobotu 1. prosince, kdy si můžete vyrobit vlastní adventní věnec či svícen na vánoční stůl, slavnostní atmosféru zakončí rozsvícení ozdobeného stromu. Čekání na Ježíška vám na Štědrý den zkrátí zábavný program se zvířaty.
  • Zajímavý adventní program připravili také v zoo Jihlava; vyberete si adventní dílny nebo večerní vánoční prohlídky?
  • Také v Zooparku v Chomutově se připravují na Vánoce: v neděli 9. prosince se chystá Mikulášská nadílka ve Staré Vsi a program je připravený i na všechny adventní neděle.
  • A co nachystali na závěr roku v zoo Brno? V neděli 2. prosince se rozsvěcí vánoční stromeček, na Štědrý den si užijete vánoční komentovaná krmení, a pokud přemýšlíte, kam se vydat na novoroční procházku, zoologická zahrada chystá program i pro první den roku 2019.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoologickou zahradu a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originalitou zoo je členění areálu podle kontinentů.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Krokodýlí zoo Protivín

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Edukativní koutek v Zoo Ostrava – poznejte hlasy zvířat

Nový interaktivně-edukativní koutek prezentující hlasy dvaceti vybraných zástupců naší fauny. Koutek je doplněn o informační cedulky k jednotlivým druhům, které se vyskytují v přírodě Česka.

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Jeden den ošetřovatelem v Zoo Hodonín

Prožijte každodenní radosti a strasti ošetřovatele zoo. Můžete se sami rozhodnout, zda si vyzkoušíte roli ošetřovatele papoušků, obyvatel sladkovodních i slaných akvárií či terárií, opic, kočkovitých šelem, velkých přežvýkavců nebo antilop.

Rezervace Bororo v Zoo Praha

Rezervace Bororo v Zoo Praha

Pražská zoo nově nabízí odpočinkovou a herní zónu pro rodiny s dětmi – Rezervaci Bororo. Součástí areálu je netradiční herní prvek s motivy amazonské vesnice, amfiteátr pro prezentaci tréninku zvířat a kavárna. Herní zónu najdete ve venkovních prostorech Pavilonu velkých savců v dolní části zahrady.

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, hledět do očí žirafě či chovat anakondu, ale profesní život je pak zavál jinam.

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.

Další aktuality

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.
Praha | Příroda

Nejveselejší svátek roku? Oslavte letošní Masopust v Praze!

Ať už mu říkáme masopust, fašank nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku. Jeho oslavy v České republice jsou o to zajímavější, že se v nich odráží jak inspirace benátským karnevalem, tak osobité folklorní tradice. Jedno mají ale společné: před nekonečným půstem se lidé chtěli pořádně najíst a pobavit, a to s chutí děláme dnes stejně jako před několika staletími. Kam na masopustní oslavy v Praze?
Praha | Zážitky

Kam za sportem, když je venku nevlídno?

Rádi trávíte volný čas aktivně a sport je váš největší kamarád? Co ale dělat, když venku je nevlídno a vy nechcete sedět doma? Máme pro vás pár tipů, kam vyrazit za sportem a zlepšením fyzičky.
Praha | Životní styl

Kouzlo zimní Prahy: únor plný veselí, tance a zábavy

Nejkratší měsíc v roce přináší řadu příležitostí, jak se poveselit. Na mnoha místech začínají masopusty, vydat se můžete do centra města na elegantní plesy anebo s dětmi vyrazit za zábavou na matějskou pouť, do cirkusu či za modely mašinek.
Praha | Zážitky