Úvod > Aktuality > Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky
Zážitky

Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky

  • Vydáno5. prosince 2018
Advent a Vánoce v Rožnově pod Radhoštěm přinesou řadu akcí. Vánoční trhy s hudebními podvečery na rožnovském náměstí, tradiční dvoudenní Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě a Živý betlém doplní stejně jako v minulých letech přehlídka soch z ledu a sněhu.
Poprvé letošní Ledové království v Rožnově pod Radhoštěm otevře své brány v sobotu 15. prosince, ale pohodovou atmosféru blížících se vánočních svátků si můžete vychutnat už předtím. Vánoční strom na Masarykově náměstí se tradičně rozsvítil už koncem listopadu, kostel Všech svatých rozezní o adventních nedělích série čtyř koncertů rožnovské Základní umělecké školy a hostů. Bohatý program si na závěr roku připravilo také Valašské muzeum v přírodě.
 

Mikuláčský podvečer, Vánoční jarmark a ledové sochy

První ze série mnoha akcí ve skanzenu bude ve středu 5. prosince Mikulášský podvečer spojený s tradiční nadílkou. Co vás čeká? Dvě mikulášské dužiny a hlavně oživené interiéry jednotlivých chaloupek a usedlostí v areálu Valašské dědiny. Od 14 do 18 hodin nahlédnete do atmosféry předvánočního období na Valašsku, protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce. Děti do patnácti let mají vstup zdarma a ty hodné dokonce dostanou dárek!

Od pondělí 10. do pátku 14. prosince bude Rožnov žít Vánočními trhy; každý den v podvečer se na krásně vyzdobené Masarykovo náměstí můžete přijít podívat na hudební vystoupení, ve středu 12. prosince si navíc na akci Česko zpívá koledy zazpíváte společně s kapelou Docuku a s celým Českem pět velmi známých koled. Na trhy v centru města naváže dvoudenní Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě; do Dřevěného městečka se na něj můžete vypravit v sobotu 15. a v neděli 16. prosince. Seženete tu dárky z dílen lidových řemeslníků, užijete si i obchůzky lucek a čertů. O víkendu se můžete vypravit i do druhého muzejního areálu na Vánoce na dědině.

sobotu 15. prosince rovněž začne již zmíněný další ročník přehlídky sněhových a ledových soch; v areálu Campu Sport v Rožnově pod Radhoštěm si je můžete prohlížet až do 24. února. Ledové umění tentokrát doprovází výstava o vodě, soutěže pro děti a přehlídka fotografií z minulých ročníků, zahřát se přijďte na výstavu obrazů ve vyhřívané galerii.
 

Štěpánská koleda a výlet na rozhlednu

Zajímavý program ve skanzenu nabídne také čtvrtý adventní víkend, kdy se 22. i 23. prosinceDřevěném městečku bude od 17 hodin odehrávat Živý betlém. Vypravit se sem můžete i na Štěpánskou koledu ve středu 26. prosince. V kostele sv. Anny v areálu Dřevěného městečka se ve 13 a 15 hodin bude na dvou vánočních koncertech vzpomínat na dávné koledníky, kteří přicházeli do hospodářství svých blízkých, známých a sousedů popřát štěstí, zdraví a zdar veškerému konání.

V čase mezi Vánocemi a Silvestrem vás pozveme na Jurkovičovu rozhlednu. Nejde o původní stavbu Dušana Jurkoviče, otevřená byla teprve roku 2012, ale vznikla podle původních, více než sto let starých nákresů slavného architekta. Podívat se sem můžete od čtvrtka 27. do pondělí 31. prosince denně od 10 do 16 hodin, od hlavního parkoviště skanzenu vás na místo dovede zelená turistická značka.
 

Co ještě můžete zažít v Rožnově?

  • V prvním patře Sušáku, vstupní budovy do areálu Valašské dědiny, si prohlédnete výstavu Hračky nejmilejší. Hračky ze sbírek Valašského muzea v přírodě pocházejí ze všech koutů Valašska a většinou jsou uložené v depozitáři. Je to škoda, a tak se jednou za čas musí podívat ven. Objevíte mezi nimi svou hračku nejmilejší?
  • Inspiraci pro nadcházející svátky můžete načerpat při výletu do rodinné firmy Unipar, vyrábějící svíčky. Najdete ji v Dolních Pasekách, jedné z částí Rožnova. Víte, že svíčky z Uniparu například rozzářily rožnovské náměstí při oslavách 100 let od založení Československa?
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Rozhledna Sůkenická – Čarták

Rozhledna Sůkenická – Čarták

40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda