Úvod > Aktuality > Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky
Zážitky

Užijte si advent v Rožnově pod Radhoštěm: jarmarky, trhy, koledy a hračky

  • Vydáno5. prosince 2018
Advent a Vánoce v Rožnově pod Radhoštěm přinesou řadu akcí. Vánoční trhy s hudebními podvečery na rožnovském náměstí, tradiční dvoudenní Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě a Živý betlém doplní stejně jako v minulých letech přehlídka soch z ledu a sněhu.
Poprvé letošní Ledové království v Rožnově pod Radhoštěm otevře své brány v sobotu 15. prosince, ale pohodovou atmosféru blížících se vánočních svátků si můžete vychutnat už předtím. Vánoční strom na Masarykově náměstí se tradičně rozsvítil už koncem listopadu, kostel Všech svatých rozezní o adventních nedělích série čtyř koncertů rožnovské Základní umělecké školy a hostů. Bohatý program si na závěr roku připravilo také Valašské muzeum v přírodě.
 

Mikuláčský podvečer, Vánoční jarmark a ledové sochy

První ze série mnoha akcí ve skanzenu bude ve středu 5. prosince Mikulášský podvečer spojený s tradiční nadílkou. Co vás čeká? Dvě mikulášské dužiny a hlavně oživené interiéry jednotlivých chaloupek a usedlostí v areálu Valašské dědiny. Od 14 do 18 hodin nahlédnete do atmosféry předvánočního období na Valašsku, protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce. Děti do patnácti let mají vstup zdarma a ty hodné dokonce dostanou dárek!

Od pondělí 10. do pátku 14. prosince bude Rožnov žít Vánočními trhy; každý den v podvečer se na krásně vyzdobené Masarykovo náměstí můžete přijít podívat na hudební vystoupení, ve středu 12. prosince si navíc na akci Česko zpívá koledy zazpíváte společně s kapelou Docuku a s celým Českem pět velmi známých koled. Na trhy v centru města naváže dvoudenní Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě; do Dřevěného městečka se na něj můžete vypravit v sobotu 15. a v neděli 16. prosince. Seženete tu dárky z dílen lidových řemeslníků, užijete si i obchůzky lucek a čertů. O víkendu se můžete vypravit i do druhého muzejního areálu na Vánoce na dědině.

sobotu 15. prosince rovněž začne již zmíněný další ročník přehlídky sněhových a ledových soch; v areálu Campu Sport v Rožnově pod Radhoštěm si je můžete prohlížet až do 24. února. Ledové umění tentokrát doprovází výstava o vodě, soutěže pro děti a přehlídka fotografií z minulých ročníků, zahřát se přijďte na výstavu obrazů ve vyhřívané galerii.
 

Štěpánská koleda a výlet na rozhlednu

Zajímavý program ve skanzenu nabídne také čtvrtý adventní víkend, kdy se 22. i 23. prosinceDřevěném městečku bude od 17 hodin odehrávat Živý betlém. Vypravit se sem můžete i na Štěpánskou koledu ve středu 26. prosince. V kostele sv. Anny v areálu Dřevěného městečka se ve 13 a 15 hodin bude na dvou vánočních koncertech vzpomínat na dávné koledníky, kteří přicházeli do hospodářství svých blízkých, známých a sousedů popřát štěstí, zdraví a zdar veškerému konání.

V čase mezi Vánocemi a Silvestrem vás pozveme na Jurkovičovu rozhlednu. Nejde o původní stavbu Dušana Jurkoviče, otevřená byla teprve roku 2012, ale vznikla podle původních, více než sto let starých nákresů slavného architekta. Podívat se sem můžete od čtvrtka 27. do pondělí 31. prosince denně od 10 do 16 hodin, od hlavního parkoviště skanzenu vás na místo dovede zelená turistická značka.
 

Co ještě můžete zažít v Rožnově?

  • V prvním patře Sušáku, vstupní budovy do areálu Valašské dědiny, si prohlédnete výstavu Hračky nejmilejší. Hračky ze sbírek Valašského muzea v přírodě pocházejí ze všech koutů Valašska a většinou jsou uložené v depozitáři. Je to škoda, a tak se jednou za čas musí podívat ven. Objevíte mezi nimi svou hračku nejmilejší?
  • Inspiraci pro nadcházející svátky můžete načerpat při výletu do rodinné firmy Unipar, vyrábějící svíčky. Najdete ji v Dolních Pasekách, jedné z částí Rožnova. Víte, že svíčky z Uniparu například rozzářily rožnovské náměstí při oslavách 100 let od založení Československa?
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Rozhledna Sůkenická – Čarták

Rozhledna Sůkenická – Čarták

40 m vysoká rozhledna poblíž hraničního přechodu Bumbálka na vrcholu Čarták (952 m n.m.) nabízí výhled na hřebeny moravskoslezských Beskyd. Poblíž se nachází lyžařský areál Třeštík.

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Valašský Slavín – čestné pohřebiště významných osobností východní Moravy

Místo připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Cílem Valašského muzea v přírodě je touto cestou uvést jejich práci do povědomí široké veřejnosti. Valašský Slavín je čestným pohřebištěm.

Další aktuality

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 11. 2. 2023 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na masopustní obchůzky z obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky cimbálové muziky Soláň s tanečníky souboru Javořina. Po celý den bude hrát dechová hudba Rožnovanka. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů Študlov s pásmem pochovávání basy.
Zlínský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Hana, Valašské Meziříčí a Alena Mornštajnová

Kdo si přečte román Hana, který napsala Alena Mornštajnová (*1963), už nikdy si v cukrárně nekoupí nadýchaný žloutkový věneček, aniž by si nevzpomněl právě na tuhle knížku. Jak dokázal oblíbený zákusek tragicky zasáhnout do osudů jedné moravské rodiny a zároveň okouzlit tuzemské čtenáře?
Zlínský kraj | Kultura

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.
Zlínský kraj | Památky

S pololetním vysvědčením přijďte zdarma do Zoo Zlín

Dárek pro všechny děti školou povinné připravila k příležitosti pololetního vysvědčení Zoo Zlín. Všichni školáci, kteří dorazí s vysvědčením do zoo od pátku 3. do neděle 5. února, budou mít vstup zdarma. V Zátoce rejnoků panuje „letních“ 27 stupňů, při krmení a hlazení rejnoků rádi odložíte teplé oblečení. Na nevlídné zimní počasí se rychle zapomene i v tropické hale Yucatan, v pavilonu slonů a žiraf.
Zlínský kraj | Příroda