Úvod > Aktuality > Ústecko si připomene 208. výročí bitvy u Chlumce
Ústecko si připomene 208. výročí bitvy u Chlumce
"> "> Ústecký kraj si pripomene 200. výorcí bitvy u Chlumce "> Bitevní ukázka pak probehne v sobotu 31. srpna od 16 do 17 hodin "> Slavné vítezství zosobní na 350 francouzkých vojáku proti 450 vojákum koalice
Kultura

Ústecko si připomene 208. výročí bitvy u Chlumce

  • Vydáno1. září 2021
Ústecko zažije rekonstrukci napoleonské bitvy. V sobotu 4. září se u Chlumce utká 250 vojáků! Připomenou tak 208. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní program začne v sobotu v Chlumci u Ústí nad Labem otevřením dobového vojenského tábora a vrcholem budou dvě odpolední bitvy. Vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo s 15 děly a jízdu se 30 koňmi.
VojáciPo neúspěšném tažení do Ruska v roce 1812 porazil Napoleon 26. a 27. srpna 1813 u Drážďan armády Rusů, Rakušanů a Prusů a stíhal poražená vojska ustupující do Čech. Právě v dnešním Ústeckém kraji, u Chlumce a Přestanova narazila francouzská armáda 29. srpna na silný odpor 15 tisíc ruských a několika set rakouských vojáků. Přestože Francouzi měli více než dvojnásobnou převahu, vítězství se nedočkali – druhý den přispěchaly na pomoc další rakouské a pruské oddíly a Napoleon se tak ocitl v obklíčení. Poté byl definitivně poražen roku 1813 v Bitvě národů u Lipska a roku 1815 u Waterloo.

VojáciVzpomínkové akce začnou již ve čtvrtek 2. 9. a to v 10:00 hodin bitevní ukázkou v Tisé (Malé stěny), která připomene střet mezi rakouskými husary a ustupující francouzskou armádou. Odpoledne kolem 14. hodiny je plánovaná bitevní ukázka v Telnici u Oprámu, která připomene druhou bitvu ze září 1813. Od 18:00 hodin proběhne další bitevní šarvátka, a to u Velkého Chvojna.

Hlavní část vzpomínkových akcí proběhne v sobotu 4.9. v prostoru – Chlumec za Horkou – pole mezi Chlumcem a Žandovem, kde bude jak bojiště tak i vojenské ležení otevřené pro veřejnost. Od 11:00 otevře veřejnosti vojenský tábor. Příchozí se mohou těšit na dobovou muziku, divadelní scénku "Verbování" a "Diplomaté", kejklíře, tanečnice a pouliční divadlo rozpoutá tu pravou atmosféru v krčmě, na dobovém tržišti a při předvádění řemesel.

bitva u ChlumcePrvní střetnutí vojsk, bitvy u Chlumce se strhne v 15:00 hodin a v 17:30 bitva u Varvažova. V čele vojska uvidíte Václava Vydru, který zosobní Karla Filipa Schwarzenberga. Slavné vítězství zosobní 70 vojáků a 12 koní na francouzské straně, a 180 vojáků (cca. 70 Rakušanů, 70 Rusů a 40 Prusů) a 18 koní na spojenecké. Diváci tak uvidí zoufalou porážku francouzské armády v "přímém přenosu". Cílem akce je připomenout významnou historickou událost, přiblížit obyvatelům a návštěvníkům regionu atmosféru a průběh válečných operací roku 1813.
Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.