Úvod > Aktuality > Ústecko si připomene 206. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko si připomene 206. výročí bitvy u Chlumce

Vydáno 6. září 2019 Kultura
Ústecko zažije rekonstrukci napoleonské bitvy. V sobotu 7. září se u Chlumce utká 250 vojáků! Připomenou tak 206. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní program začne v sobotu v Chlumci u Ústí nad Labem otevřením dobového vojenského tábora a vrcholem budou dvě odpolední bitvy. Vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo s 15 děly a jízdu se 30 koňmi.
VojáciPo neúspěšném tažení do Ruska v roce 1812 porazil Napoleon 26. a 27. srpna 1813 u Drážďan armády Rusů, Rakušanů a Prusů a stíhal poražená vojska ustupující do Čech. Právě v dnešním Ústeckém kraji, u Chlumce a Přestanova narazila francouzská armáda 29. srpna na silný odpor 15 tisíc ruských a několika set rakouských vojáků. Přestože Francouzi měli více než dvojnásobnou převahu, vítězství se nedočkali - druhý den přispěchaly na pomoc další rakouské a pruské oddíly a Napoleon se tak ocitl v obklíčení. Poté byl definitivně poražen roku 1813 v Bitvě národů u Lipska a roku 1815 u Waterloo.

VojáciUž v pátek v podvečer se budou přesouvat historická vojska na bitevní pole v Chlumci pod Horkou. Tam také začne 7. 9. 2019 sobotní program, po té, co se v 10:00 otevře vojenský tábor. Příchozí se mohou těšit na dobovou muziku, divadelní scénku "Verbování" a "Diplomaté", kejklíře Pupu, tanečnici Sideru a pouliční divadlo Trakař rozpoutá tu pravou atmosféru v krčmě, na dobovém tržišti a při předvádění řemesel.

bitva u ChlumcePrvní střetnutí vojsk, bitvy u Chlumce se strhne v 15:00 hodin a v 16:00 bitva u Varvažova. V čele vojska uvidíte Václava Vydru, který zosobní Karla Filipa Schwarzenberga. Slavné vítězství zosobní 70 vojáků a 12 koní na francouzské straně, a 180 vojáků (cca. 70 Rakušanů, 70 Rusů a 40 Prusů) a 18 koní na spojenecké. Diváci tak uvidí zoufalou porážku francouzské armády v "přímém přenosu". Cílem akce je připomenout významnou historickou událost, přiblížit obyvatelům a návštěvníkům regionu atmosféru a průběh válečných operací roku 1813.

V průběhu večera pak vystoupí hudební skupina Vigo a den zakončí ohňová show s ohňostrojem ve 21:00 hodin.
Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum v centru města Ústí nad Labem vlastní rozsáhlé sbírky z oblasti přírodních věd, archeologie, historie a umění. K největším souborům patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již od konce 19. století.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.