Úvod > Aktuality > Ústecko si připomene 210. výročí bitvy u Chlumce
Kultura

Ústecko si připomene 210. výročí bitvy u Chlumce

  • Vydáno5. září 2023
Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 210. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 9. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 6. do pátku 8. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo s 15 děly a jízdu se 30 koňmi. U Chlumce se utká 250 vojáků!
VojáciPo neúspěšném tažení do Ruska v roce 1812 porazil Napoleon 26. a 27. srpna 1813 u Drážďan armády Rusů, Rakušanů a Prusů a stíhal poražená vojska ustupující do Čech. Právě v dnešním Ústeckém kraji, u Chlumce a Přestanova narazila francouzská armáda 29. srpna na silný odpor 15 tisíc ruských a několika set rakouských vojáků. Přestože Francouzi měli více než dvojnásobnou převahu, vítězství se nedočkali – druhý den přispěchaly na pomoc další rakouské a pruské oddíly a Napoleon se tak ocitl v obklíčení. Poté byl definitivně poražen roku 1813 v Bitvě národů u Lipska a roku 1815 u Waterloo.

VojáciVzpomínkové akce začnou již ve středu 6. září ve večerních hodinách šarvátkou u kostela v Petrovicích. Ve čtvrtek 7. září bude následovat pochod vojsk Petrovice – Tisá a ve 13:00 se vojáci utkají v Malých Tiských stěnách! Jedná se o připomínku střetu mezi rakouskými husary a ustupující francouzskou armádou. Další šarvátky budou v 16:00 u Oprámu ve Varvažově a od 19:00 ve Velkém Chvojně.

V pátek 8. září se bude dopoledne konat pietní akt v Telnici. Večer bude následovat v 18:00 pochod Chlumcem, následuje bohoslužba na Horce a od 19:30 divadelní představení na bitevním poli pod Horkou v Chlumci s názvem "Lucerna – s láskou, ale bez slitování" v podání Docela velkého divadla z Litvínova.

bitva u ChlumceHlavní část vzpomínkových akcí ale proběhne v sobotu 9. září od 11:00 v prostoru – Chlumec za Horkou – pole mezi Chlumcem a Žandovem, kde bude jak bojiště tak i vojenské ležení otevřené pro veřejnost. Bitevní ukázky proběhnou na louce za Horkou od 15:00 do 15:45 hodin a od 17:30 do 18:15 hodin. V hlavní roli knížete Schwarzenberga se opět představí populární herec a "koňák" Václav Vydra. Oblíbený herec pak "po bitvě" od 16:30 zahájí autogramiádu. V 16:20 se předvedou Dělostřelci z Dobrušky ve střelbě na cíl. Jak vypadala bitva u Varvažova uvidíte v 17:30. Slavné vítězství zosobní 70 vojáků a 12 koní na francouzské straně, a 180 vojáků (cca. 70 Rakušanů, 70 Rusů a 40 Prusů) a 18 koní na spojenecké. Cílem akce je připomenout významnou historickou událost, přiblížit obyvatelům a návštěvníkům regionu atmosféru a průběh válečných operací roku 1813. Od 18:15 pak následuje defilé vojsk. Vstupné na akci je 80 Kč.
Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Další aktuality

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již dvanáctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 7. října 2023 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební a divadelní vystoupení, klasické i dětské prohlídky zámku, soutěže o nejkrásnější jablíčko či projížďky bryčkou a kočárem po zámeckém parku.
Ústecký kraj | Zážitky

V Mostě uvidíte technický unikát – část kolejového lože použitého pro přesun mosteckého kostela

Zajímavý artefakt z nedávné historie Mostu věnovala obyvatelům města skupina Sev.en Česká energie, která v jeho okolí provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl před 48 lety unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.
Ústecký kraj | Památky

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 30. září 2023 těšit?
Ústecký kraj | Zážitky

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky