ÚvodAktualityÚstecko si připomene 210. výročí bitvy u Chlumce
Kultura

Ústecko si připomene 210. výročí bitvy u Chlumce

  • 5. září 2023
Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 210. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 9. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 6. do pátku 8. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo s 15 děly a jízdu se 30 koňmi. U Chlumce se utká 250 vojáků!
VojáciPo neúspěšném tažení do Ruska v roce 1812 porazil Napoleon 26. a 27. srpna 1813 u Drážďan armády Rusů, Rakušanů a Prusů a stíhal poražená vojska ustupující do Čech. Právě v dnešním Ústeckém kraji, u Chlumce a Přestanova narazila francouzská armáda 29. srpna na silný odpor 15 tisíc ruských a několika set rakouských vojáků. Přestože Francouzi měli více než dvojnásobnou převahu, vítězství se nedočkali – druhý den přispěchaly na pomoc další rakouské a pruské oddíly a Napoleon se tak ocitl v obklíčení. Poté byl definitivně poražen roku 1813 v Bitvě národů u Lipska a roku 1815 u Waterloo.

VojáciVzpomínkové akce začnou již ve středu 6. září ve večerních hodinách šarvátkou u kostela v Petrovicích. Ve čtvrtek 7. září bude následovat pochod vojsk Petrovice – Tisá a ve 13:00 se vojáci utkají v Malých Tiských stěnách! Jedná se o připomínku střetu mezi rakouskými husary a ustupující francouzskou armádou. Další šarvátky budou v 16:00 u Oprámu ve Varvažově a od 19:00 ve Velkém Chvojně.

V pátek 8. září se bude dopoledne konat pietní akt v Telnici. Večer bude následovat v 18:00 pochod Chlumcem, následuje bohoslužba na Horce a od 19:30 divadelní představení na bitevním poli pod Horkou v Chlumci s názvem "Lucerna – s láskou, ale bez slitování" v podání Docela velkého divadla z Litvínova.

bitva u ChlumceHlavní část vzpomínkových akcí ale proběhne v sobotu 9. září od 11:00 v prostoru – Chlumec za Horkou – pole mezi Chlumcem a Žandovem, kde bude jak bojiště tak i vojenské ležení otevřené pro veřejnost. Bitevní ukázky proběhnou na louce za Horkou od 15:00 do 15:45 hodin a od 17:30 do 18:15 hodin. V hlavní roli knížete Schwarzenberga se opět představí populární herec a "koňák" Václav Vydra. Oblíbený herec pak "po bitvě" od 16:30 zahájí autogramiádu. V 16:20 se předvedou Dělostřelci z Dobrušky ve střelbě na cíl. Jak vypadala bitva u Varvažova uvidíte v 17:30. Slavné vítězství zosobní 70 vojáků a 12 koní na francouzské straně, a 180 vojáků (cca. 70 Rakušanů, 70 Rusů a 40 Prusů) a 18 koní na spojenecké. Cílem akce je připomenout významnou historickou událost, přiblížit obyvatelům a návštěvníkům regionu atmosféru a průběh válečných operací roku 1813. Od 18:15 pak následuje defilé vojsk. Vstupné na akci je 80 Kč.
Stezka Po stopách bitvy u Chlumce Příroda

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Ústeckém kraji

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 30°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Ústecký kraj na severozápadě Čech má příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a mnoha dalších míst.
19. červenec 2024 16:45
Letní sporty, Ústecký kraj

Dopřejte dětem noc v zoo Děčín

Zoologická zahrada v Děčíně připravila pro děti nevšední prázdninový zážitek – mohou v zoo totiž přenocovat. Speciální akce je určena všem školákům od ukončené 1. třídy do 13 let. Akce se bude konat po dobu prázdnin dvakrát, a to 19. a 26. července 2024.
19. červenec 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Rekreační areál u jezera Most se po dobu Olympijských her v Paříži promění od 26. července do 11. srpna 2024 na olympijský park, kde si bude možné vyzkoušet nejrůznější sportovní disciplíny anebo fandit svým oblíbeným sportovcům. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit. Prožijte olympijské léto u jezera Most!
18. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2024. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
30. červen 2024 10:13
Zážitky, Ústecký kraj