Úvod > Aktuality > U Dolského mlýna se setkáte opět se starými řemesly
U Dolského mlýna se setkáte opět se starými řemesly
"> "> "> "> ">
Památky

U Dolského mlýna se setkáte opět se starými řemesly

  • Vydáno16. srpna 2021
U Dolského mlýna v národním parku České Švýcarsko proběhne opět týden věnovaný lesním řemeslům bude doprovázen řadou dalších akcí. Zhlédnout zde můžete výstavy věnované Dolskému mlýnu a lesním řemeslům, ale také praktické ukázky výroby dřevěných šindelů, potaše či pazourkových nástrojů. V první části programu bude na Dnech řemesel k vidění postup pálení milíře a dehtařská pec, kovářské řemeslo nebo pečení chleba.
Program akce od 21. do 29. srpna  2021 je velice pestrý a návštěvníkům Dny lesních řemesel přinesou mnoho radosti, poučení i inspirace.

V letošním roce se můžete na Dolském mlýně těšit na pečení v chlebové peci, pálení milíře, dehtařskou pec, kovářské a sklářské řemeslo a komentované prohlídky samoty Dolský mlýn. Nebude chybět možnost vyzkoušet si práci na hrnčířském kruhu, a to po celou dobu konání akce, vždy od 9:00 do 16:30. V neděli 29. 8. se bude končit ve 14:00 hodin.

Vstup na veškeré akce po dobu celého týdne zdarma. Během víkendu budete mít možnost sami si vyzkoušet řadu aktivit a budete si také moci odnést suvenýr v podobě tašky dřevěného uhlí. Komentované prohlídky se budou konat pouze ve středu 25. 8. ve 14:00 hodin. Sraz zájemců je u Královského smrku. Místo konání akce je přístupné pouze pěšky od Vysoké Lípy, Jetřichovic, Růžové či Kamenické Stráně.
Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Z Jetřichovic po trasách Českého Švýcarska

Ať již na kole nebo pěšky můžete vyrazit do Českého Švýcarska, kde je pro vás připravena cca 30km trasa z Jetřichovic.

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Hubertovu studánku s pramenem sv. Huberta naleznete na žluté značce vedoucí podél Jetřichovické Bělé z Jetřichovic k Ferdinandově soutěsce a Dolskému mlýnu.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.