Úvod > Aktuality > Společný víkend králických pevnostních muzeí připomeneme kapitulaci československé branné moci
Společný víkend králických pevnostních muzeí připomeneme kapitulaci československé branné moci
"> "> ">
Zážitky

Společný víkend králických pevnostních muzeí připomeneme kapitulaci československé branné moci

  • Vydáno23. září 2020
Víkend se státním svátkem 26. až 28. září 2020 na Kralicku připomene kapitulaci československé branné moci, k níž došlo v září 1938. Pochodnický spolek chystá noční Pochod cti a odvahy II. z Těchonína a Vojenské muzeu Králíky pořádá v sobotu jízdy vojenskou technikou. Pro fandy a nadšence jsou připraveny i nadstandardní 6 hodin trvající prohlídky obou pevností. Část muzeí se také zapojí v sobotu večer do celorepublikové akce "Světla nad bunkry".
Vojenské muzeum KrálíkyPrávě před 82 lety republika Československá mobilizovala svoji brannou moc. Do zbraně bylo povoláno 1 250 000 mužů! Šlo o největší vojenské vystoupení v dějinách naší země.. Pod vedením armádního generála Ludvíka Krejčího bylo k obraně Československa připraveno 10.000 pevnostních objektů, 350 tanků, 5.000 děl a minometů, 950 letadel, téměř 50.000 kulometů, více než milion pušek a obrovské množství dalších zbraní, munice a materiálu. Muži odcházeli ke svým útvarům s vírou ve věc spravedlivou, připraveni bránit svoji vlast a rodiny...

Muzea v Králické pevnostní oblasti si tento víkend 26. až 28. 9. 2020 připomenou pohnuté události v roce 1938 speciálními prohlídkovými akcemi a turistickým pochodem Cti a odvahy. Provozovatelé otevřou muzea i mimo běžné zvyklosti, prodlouží obvyklou otevírací dobu a připravují pro návštěvníky řadu atrakcí. Je možné shlédnout průvodce v dobových uniformách s dobovou výzbrojí, různé výstavy, speciální prohlídkové trasy.
 

Na co konkrétně se můžete o víkendu těšit

Tvru HůrkaPro fandy a nadšence jsou připraveny i nadstandardní 6 hodin trvající prohlídky (v sobotu 26. 9. na tvrzi Bouda, v neděli 27. 9. na tvrzi Hůrka, začátek obou v 10:15 hod.). Na prohlídku pevnostních objektů si vedle dobré nálady, dotazů a teplého oblečení připravte prosím také vlastní slušivé roušky.

Na tvrzi Hůrka bude od 26. do 28. 9. probíhat vstup do podzemí každou hodinu (10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin) v nabídce jsou v tuto dobu prodloužené prohlídy a miniprohlídky. Speciální prohlídka vychází ve 12:00, trvá 120 minut a začne u dělostřeleckého objektu K-S 11. V neděli pak proběhne nadstandardní prohlídka o celkové délce 6 hodin, která začíná v 10:15 hodin.

tvrz boudaDo tvrze Bouda bude o víkendu 26. a 27. 9. možné vejít každou celou hodinu od 10:00 do 16:00, v pondělí 28. 9. jen do 15:00. V každém vstupu budou v nabídce prohlídky mini, kompletní a velký okruh (o víkendu jen do 15:00, v pondělí do 12:00). Nadstandardní prohlídkový okruh o délce 6 hodin startuje pouze v sobotu 26. 9. v 10:15 hodin.
 

Světlo nad bunkry a jízdy na tankodromu

Světlo nad bunkryV sobotu 26. 9. se navíc Hůrka připojí k celorepublikové akci Světlo nad bunkry. Četné pevnostní objekty z let 1935-1938 budou různým způsobem osvíceny. Světla připomenou naše předky, kteří byli připraveni bránit svou Vlast a kterým vlastní vláda přikázala složit zbraně a bez boje se vzdát nepřátelům... Oficiální začátek akce pro celé území ČR je ve 20:30 hod. Provozovatelé muzeí ve tvrzi Hůrka (včetně dělostřelecké pozorovatelny K – S 12b Utržený) a Bouda osvítí pevnostní objekty již ve 20 hodin. Osvícení srubů tvrze Hůrka bude viditelné do daleka, dobře pozorovatelné bude zejména osvětlení srubu K – S 12b a to především z údolí Dolní Moravy... Naopak na tvrzi Bouda nasvícené sruby uvidí jen účastníci Pochodu Cti a odvahy II.

tankodrom králíkyVe Vojenském muzeu Králíky se připravuje na sobotu 26. 9. 2020 uzamčení tankodromu muzea, a to od 12 do 15 uzamkne tankodrom VMK DTP 90 (BVP 1). Ti z vás, co se nebojí, mohou se nechat svézt. V případě nepříznivého počasí, se ukázky ruší. Rezervace jízd jsou možné na telefonu 604 407 901.
#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

Mohutný val bunkrů a pevností, který měl zastavit, odradit anebo alespoň zdržet nepřátelská vojska: to byl záměr tvůrců opevnění, budovaného před druhou světovou válkou v pohraničí i ve vnitrozemí. Československé opevnění z let 1935–1938 bývá srovnáváno se soustavou pevností a pevnůstek francouzské Maginotovy linie.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

S padákem nad hlavou v Králíkách

S padákem nad hlavou v Králíkách

V naší novodobé historii existuje celá řada témat, kterým zůstáváme my, jako obyčejní občané, ale také státní muzea, instituce a s nimi profesionální historikové, velmi mnoho dlužni. Jeden z těchto dluhů byl v červnu 2010 částečně splacen.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Další aktuality