Úvod > Aktuality > Společný víkend králických pevnostních muzeí připomeneme kapitulaci československé branné moci
Zážitky

Společný víkend králických pevnostních muzeí připomeneme kapitulaci československé branné moci

  • Vydáno23. září 2020
Víkend se státním svátkem 26. až 28. září 2020 na Kralicku připomene kapitulaci československé branné moci, k níž došlo v září 1938. Pochodnický spolek chystá noční Pochod cti a odvahy II. z Těchonína a Vojenské muzeu Králíky pořádá v sobotu jízdy vojenskou technikou. Pro fandy a nadšence jsou připraveny i nadstandardní 6 hodin trvající prohlídky obou pevností. Část muzeí se také zapojí v sobotu večer do celorepublikové akce "Světla nad bunkry".
Vojenské muzeum KrálíkyPrávě před 82 lety republika Československá mobilizovala svoji brannou moc. Do zbraně bylo povoláno 1 250 000 mužů! Šlo o největší vojenské vystoupení v dějinách naší země.. Pod vedením armádního generála Ludvíka Krejčího bylo k obraně Československa připraveno 10.000 pevnostních objektů, 350 tanků, 5.000 děl a minometů, 950 letadel, téměř 50.000 kulometů, více než milion pušek a obrovské množství dalších zbraní, munice a materiálu. Muži odcházeli ke svým útvarům s vírou ve věc spravedlivou, připraveni bránit svoji vlast a rodiny...

Muzea v Králické pevnostní oblasti si tento víkend 26. až 28. 9. 2020 připomenou pohnuté události v roce 1938 speciálními prohlídkovými akcemi a turistickým pochodem Cti a odvahy. Provozovatelé otevřou muzea i mimo běžné zvyklosti, prodlouží obvyklou otevírací dobu a připravují pro návštěvníky řadu atrakcí. Je možné shlédnout průvodce v dobových uniformách s dobovou výzbrojí, různé výstavy, speciální prohlídkové trasy.
 

Na co konkrétně se můžete o víkendu těšit

Tvru HůrkaPro fandy a nadšence jsou připraveny i nadstandardní 6 hodin trvající prohlídky (v sobotu 26. 9. na tvrzi Bouda, v neděli 27. 9. na tvrzi Hůrka, začátek obou v 10:15 hod.). Na prohlídku pevnostních objektů si vedle dobré nálady, dotazů a teplého oblečení připravte prosím také vlastní slušivé roušky.

Na tvrzi Hůrka bude od 26. do 28. 9. probíhat vstup do podzemí každou hodinu (10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin) v nabídce jsou v tuto dobu prodloužené prohlídy a miniprohlídky. Speciální prohlídka vychází ve 12:00, trvá 120 minut a začne u dělostřeleckého objektu K-S 11. V neděli pak proběhne nadstandardní prohlídka o celkové délce 6 hodin, která začíná v 10:15 hodin.

tvrz boudaDo tvrze Bouda bude o víkendu 26. a 27. 9. možné vejít každou celou hodinu od 10:00 do 16:00, v pondělí 28. 9. jen do 15:00. V každém vstupu budou v nabídce prohlídky mini, kompletní a velký okruh (o víkendu jen do 15:00, v pondělí do 12:00). Nadstandardní prohlídkový okruh o délce 6 hodin startuje pouze v sobotu 26. 9. v 10:15 hodin.
 

Světlo nad bunkry a jízdy na tankodromu

Světlo nad bunkryV sobotu 26. 9. se navíc Hůrka připojí k celorepublikové akci Světlo nad bunkry. Četné pevnostní objekty z let 1935-1938 budou různým způsobem osvíceny. Světla připomenou naše předky, kteří byli připraveni bránit svou Vlast a kterým vlastní vláda přikázala složit zbraně a bez boje se vzdát nepřátelům... Oficiální začátek akce pro celé území ČR je ve 20:30 hod. Provozovatelé muzeí ve tvrzi Hůrka (včetně dělostřelecké pozorovatelny K – S 12b Utržený) a Bouda osvítí pevnostní objekty již ve 20 hodin. Osvícení srubů tvrze Hůrka bude viditelné do daleka, dobře pozorovatelné bude zejména osvětlení srubu K – S 12b a to především z údolí Dolní Moravy... Naopak na tvrzi Bouda nasvícené sruby uvidí jen účastníci Pochodu Cti a odvahy II.

tankodrom králíkyVe Vojenském muzeu Králíky se připravuje na sobotu 26. 9. 2020 uzamčení tankodromu muzea, a to od 12 do 15 uzamkne tankodrom VMK DTP 90 (BVP 1). Ti z vás, co se nebojí, mohou se nechat svézt. V případě nepříznivého počasí, se ukázky ruší. Rezervace jízd jsou možné na telefonu 604 407 901.
#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

#světovéČesko a cesta po betonové hradbě Králické pevnostní oblasti

Mohutný val bunkrů a pevností, který měl zastavit, odradit anebo alespoň zdržet nepřátelská vojska: to byl záměr tvůrců opevnění, budovaného před druhou světovou válkou v pohraničí i ve vnitrozemí. Československé opevnění z let 1935–1938 bývá srovnáváno se soustavou pevností a pevnůstek francouzské Maginotovy linie.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

S padákem nad hlavou v Králíkách

S padákem nad hlavou v Králíkách

V naší novodobé historii existuje celá řada témat, kterým zůstáváme my, jako obyčejní občané, ale také státní muzea, instituce a s nimi profesionální historikové, velmi mnoho dlužni. Jeden z těchto dluhů byl v červnu 2010 částečně splacen.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Další aktuality

Vánoce na Veselém Kopci zpestří jarmark

Víte, jaká byla podoba tradičních dárků a obyčeje provázející oslavu Štědrého večera od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století? Na Veselém Kopci u Hlinska se dozvíte například, jakou podobu měly dárky pro děti, které se nazývaly vrkoč, svět a zahrádka anebo z jakých jídel se skládala štědrovečerní večeře před 150 lety, nebo čím byly ozdobeny vánoční stromečky. Tradiční vánoční výstava Vánoce na Veselém Kopci probíhá do neděle 10. prosince 2023. Poslední den výstavy proběhne na Veselém kopci také oblíbený jarmark.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem otevře návštěvníkům mezi svátky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem připravuje na 26. a 27. 12. 2023 prohlídky stájí, historické postrojovny a kočárovny. Zajímavostí hřebčína je např. prezidentský kočár, který používal Tomáš G. Masaryk. Sbírka kočárů obsahuje asi 15 vozů, mimo to jsou k vidění i několikery saně, do nichž se zapřahali koně.
Pardubický kraj | Letní sporty

Sáňkování a snowtubing ve městech i na horách: nejlepší tipy

Sáňkování je pro někoho hezká vzpomínka na dětství, pro jiné zábava na večer, když na chvíli sundají lyže a pro rodiny s dětmi nutnost. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se obvykle sáňkuje ve velkých městech i kde objevíte speciální sáňkařské tratě, kde nebudete překážet lyžařům.
Pardubický kraj | Zimní sporty

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky