Úvod > Co chcete dělat? > Památky > K-S 12b Utržený – izolovaná dělostřelecká pozorovatelna čs. předválečného opevnění
Památky

K-S 12b Utržený – izolovaná dělostřelecká pozorovatelna čs. předválečného opevnění

Samostatná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b s krycím názvem „Utržený“ je jedním z objektů těžkého opevnění stavěného mezi lety 1935 – 38 na hranicích tehdejšího Československa. Pozorovatelna se nachází v Orlických horách na kopci Veselka.
Pozorovatelna je součástí dělostřelecké tvrze Horka, ačkoli není kvůli vzdálenosti napojena na její podzemní. Jako důležitá pozorovací základna sloužila i pro další kralické tvrze, Bouda a Adam. Prostřednictvím pozorovacího zvonu měla osádka objektu sledovat pohyb nepřítele, především v otevřeném prostoru mezi Malou Moravou a Vysokým Kamenem, a řídit palbu tezového dělostřelectva i obranný boj linie samostatných pěchotních srubů. Na rozdíl od ostatních tvrzových objektů, které jsou postaveny v nejvyšší odolnosti (tzv. „IV. římská odolnost), je „Utržený“ postaven v odolnosti III, protože se nachází za linii opevnění, kde se předpokládaly pouze minimální bojové operace, navíc je téměř celý zapuštěn pod úroveň terénu.

Dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b je třípatrová. V horním patře se nacházel šestistřílnový zvon pro lehký kulomet, který byl později německou armádou v roce 1939 vytržen a odvezen. Dále se zde nacházel sklad proviantu, munice, nádrže na vodu, které se do dnešní doby zachovaly a průlez do středního patra.

Ve středním patře objektu se nachází vchod s originálními silnostěnnými dveřmi. Do tohoto patra se vstupuje přes tzv. „diamantový příkop“, což je vlastně betonová jáma, která měla ztížit nepřátelským vojákům přístup ke vchodu.

Do spodního patra se sestupuje po dvojramenném schodišti. Tam se nachází vrtaná studna (studny se buď kopaly a to do hloubky max. 15m a nebo byly vrtané, tyto dosahovaly hloubky max. 150m). Na studni bylo instalováno čerpadlo (volnoběžná pístová pumpa), které bylo jak na motorický, tak i na ruční pohon. Voda byla čerpána do nádrží v horním patře a potom samospádem svedena do denní spotřební nádrže nad mycím žlabem a z této nádrže byla také rozvedena na WC.

Grand Opening resortu Dolní Morava 2022

Zahájení zimní sezóny proběhne 10. 12. v areálu U slona ve velkém stylu s bohatým doprovodným programem.
Králíky, Pardubický kraj

JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku.
Staré Město, Olomoucký kraj

Vánoce na zámku Velké Losiny

Prohlídky zámku Velké Losiny.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Kastelánské prohlídky zámku Velké Losiny

Mimořádné prohlídky.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.
Králíky, Pardubický kraj

Penzion Na Červeném Potoce

Penzion se nachází v malebném prostředí pod Králickým Sněžníkem, na pomezí Jeseníků a Orlických hor. Můžete zde využít stylovou restauraci, venkovní posezení a domácí finskou saunu nebo infrakabinu.
Králíky, Pardubický kraj

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.
Králíky, Pardubický kraj

Naučná stezka okolo K-S 5 okolo Dolní Moravy

Naučná stezka K-S 5 vás seznámí na 7 zastaveních s jednotlivými částmi československého opevnění v obci Dolní Morava.
Dolní Morava, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Treehouse Sněžník

Přijeďte relaxovat a nabrat životní energii do náruče přírody a zažít nevšední romantiku v korunách stromů! V domku se vyspí až 4 osoby. Kromě zážitku v podobě spaní v korunách stromů se můžete těšit také na saunu a ohniště.
Dolní Morava, Pardubický kraj

Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka nabízí ubytování v rodinném prostředí v podhůří Orlických hor a Jeseníků, 4 km od města Králíky a 6 km od oblíbeného turistického centra Dolní Morava. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi i pro skupiny.
Králíky, Pardubický kraj

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka nabízí stylové ubytování v krásném prostředí na pomezí Orlických hor a Rychlebských hor. Umístění hotelu nad městem uprostřed hor vám učaruje, doporučujeme se zastavit alespoň na kávu a vychutnat si zvláštní atmosféru tohoto místa.
Králíky, Pardubický kraj

Hotel Poutní dům při klášeře Hora Matky Boží u Králík

Pěkně zrekonstruovaný hotel Poutní dům se nachází v krásném přírodním prostředí u města Králíky. Nadchne vás nádhernými výhledy, domácí kuchyní a komfortním ubytováním.
Králíky, Pardubický kraj