Úvod > Aktuality > Turisté letos dostanou nové sruby k přespání na Šumavě
Národní park Šumava je nejvetší národní park Ceské republiky
"> Národní park Šumava je nejvetší národní park Ceské republiky "> Šumava je lákavým cílem pro ty, kterí hledají majestát a velebnost prírody "> V roce 1990 byla zapsána do seznamu UNESCO jako Biosférická rezervace Šumava
Příroda

Turisté letos dostanou nové sruby k přespání na Šumavě

  • Vydáno2. ledna 2013
Správa šumavského parku plánuje letos postavit tři až pět nových dřevěných srubů, které by sloužily turistům pro přespání zdarma. Podobný systém funguje v mnoha evropských národních parcích.
Na Šumavě měli lidé dosud zdarma možnost bivakovat jen na nouzových nocovištích. Těch je napříč parkem podél červené páteřní turistické trasy od Nové Pece do Železné Rudy sedm a ročně v nich přespí na osm stovek turistů.

Nové sruby budou velké tři krát tři metry a správu parku budou stát minimum peněz. Vyrobí je ze dřeva původně ponechaného v lesích k zetlení, které však nyní odsud správa parku vytahuje, protože je ho tam příliš. Sruby hodlá začít stavět na jaře.

Zážitková trasa na Poledníku

Zážitková trasa na Poledníku

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela novou zážitkovou trasu polomem horské smrčiny. Trasa v těsné blízkosti rozhledny Poledník v délce necelého kilometru umožní návštěvníkům sledovat přirozenou obnovu horské smrčiny po orkánu Kyrill, který se přehnal územím v roce 2007.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…