ÚvodAktualityBotanická zahrada hl. m. Prahy opět nabídne oblíbené přednášky pro veřejnost
Příroda

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět nabídne oblíbené přednášky pro veřejnost

  • 29. ledna 2024
Botanická zahrada hl. m. Prahy na letošní rok připravuje sérii oblíbených přednášek pro veřejnost. Ty budou zahájeny už ve čtvrtek 1. února. Celý cyklus odstartuje horolezec Radek Jaroš, který popíše svoji cestu ke Koruně Himálaje. Letošní přednášky budou zaměřené na cestování do tropických a vůbec exotických oblastí. Své zkušenosti popíší odborníci botanické zahrady, kteří v loňském roce cestovali do Chile, Singapuru, na Madagaskar, ale i do Thajska. Z expedic přivážejí kromě zkušeností i rostlinný materiál pro sbírky botanické zahrady.
přednášky botanickáBotanická zahrada hl. m. Prahy připravuje pro své návštěvníky opět cyklus oblíbených přednášek. Letošní rok bude v botanické zahradě tropický a během přednášek budou posluchači cestovat do nejrůznějších exotických oblastí. Pozvání přijal horolezec Radek Jaroš, který v loňském roce v botanické zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysadil himálajskou borovici. Hned na začátek série cestovatelských vyprávění se spolu s ním vypravíte… kam jinam než na hory. Poutavá bude také přednáška o expedici trojských botaniků na Madagaskar, kam se vypravil spolu s kolegy i Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Dozvíte se, co se na takových cestách děje a co botanici přiváží do pražské zahrady.

botanická fata morganaK přednáškovému cyklu se připojí také dobrodruh Tomáš Vejmola alias "Tomík na cestách" s líčením svého cestování po Jižní Africe. Jedna z přednášek bude věnována i Fata Morganě, která letos oslaví 20 let od otevření. Pokud vás zajímá jak probíhalo budování skleníku, odkud pocházejí rostliny, které v něm rostou a jak to vypadá v jeho zázemí, neměli byste si nechat ujít přednášku Petra Vacíka, který má spolu se svým týmem skleník na starosti.

Přednášky se konají každý týden od 1. února až do 21. března 2024. Je možné si je poslechnout naživo přímo v areálu botanické zahrady nebo on--line. Vstupenka stojí 180 Kč a v ceně je i vstup do botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana.


Z Himálaje až na Madagaskar

himalájTermíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady. Konají se v novém výstavním sále v srdci zahrady nebo ve Vinotéce sv. Kláry. Přednášky je možné se zúčastnit osobně a spojit ji s prohlídkou botanické zahrady nebo ji lze sledovat živě on-line. Celý cyklus zahájí ve čtvrtek 1. února horolezec Radek Jaroš, který během své kariéry vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek a jako jediný Čech je držitelem Koruny Himálaje a držitel Koruny planety. A právě za Korunou Himálaje nás pozve během své přednášky. Stanout na všech hlavních vrcholech Himaláje! Výzva, která budila, budí a bude budit respekt v každém horolezci, který upíše svoji duši těm nejvyšším horám. Nebylo to jednoduché, ale Radkovi se podařilo stanout na vrcholech velikánů z pohoří Himálaje nebo Karákóram, bez kyslíkové bomby. Jaké to je? To se dozvíte během přednášky.

madagaskarTémata dalších přednášek vás zavedou do teplejších krajin, například do Thajska, Jižní Afriky, Chile, Singapuru nebo na Madagaskar a také do skleníku Fata Morgana. Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17:30 hodin. Vstupné na přednášku je za cenu standardního vstupného – 180 Kč za dospělého a 120 Kč za dítě. Vstupenky lze koupit i on-line. Živé přenosy budou živě streamovány na kanálu YouTube botanické zahrady.
 

Tropický rok v Troji

orchidejRok 2024 bude v botanické zahradě věnovaný tropické flóře a vůbec tropické přírodě. Není to jen tak náhodou. Před 20 lety, přesně 12. června 2004, byl pro návštěvníky otevřen tropický skleník Fata Morgana. Toto jubileum botanická zahrada připomene prostřednictvím výstavy, jež přiblíží nejen samotný skleník a jeho vznik, ale i významné a často unikátní tropické sbírky a expedice botanické zahrady. Výstava bude zaměřena i na cesty botaniků Botanické zahrady za rostlinným bohatstvím světa. Posluchačům odborníci vysvětlí, jak se rostliny do skleníku dostaly a dostávají. Kromě vlastní činnosti je to také spolupráce s botanickými zahradami z různých zemí, spolupráce s národními parky, ale i drobnějšími pěstiteli u nás i v zahraničí. Trojská zahrada se pyšní, a ve skleníku Fata Morgana je to patrné, velmi rozsáhlými sbírkami zázvorů, orchidejí, begonií, masožravých rostlin, kapradin, ale i sukulentů, palem a užitkových tropických rostlin. Bohatá skladba exotické flóry dělá ze skleníku tu pravou tropickou perlu uprostřed České republiky.

tropický skleníkTropický rok začal už 19. ledna výstavou Nová PET Tropicana, která skleník proměnila ve fantastickou barevnou džungli. Rozkvetl uměleckými díly Veroniky Richterové, jež jsou tvořena z použitých PET lahví. Skleník osídlilo na 130 unikátních objektů – rostlin, hub i zvířat. Výstava se koná do 7. dubna 2024. Fantastická díla z výstavy obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky. Večerní komentované prohlídky se konají vždy v pátek a sobotu v několika časech mezi 17. a 20. hodinou. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na rezervovaný čas je třeba zároveň zakoupit on-line vstupenku. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 3 do 15 let 150 Kč. Během tropického roku nebudou v programu chybět ani další výstavy, například výstava Pro všechny smysly – Za kořením a slávou, oblíbená výstava motýlů nebo sukulentů.
Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

13. 12.14. 12.
Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinice sv. Kláry v Troji Příroda

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Další aktuality

10 tipů na nejlepší snídani v Praze

Ať na pracovní schůzku, na setkání s rodinou, přáteli nebo i sami pro sebe, občas hledáme příjemné místo na dobrou snídani v Praze, kde mají otevřeno už od rána. Anglická snídaně, dortíky, chlebíčky, nebo něco méně obvyklého? Kudy z nudy vám přináší tipy na kavárny, bistra i cukrárny, které v Praze otevírají už ráno a nabízí vydatnou snídani, voňavou kávu, i klidné posezení.
12. prosinec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Praha

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 29. listopadu 2024 až do 2. února 2025 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Pro ty, kteří to do Třeště mají daleko, je pražská výstava ideální možností, jak tradiční betlémářství z Vysočiny poznat.
11. prosinec 2024 17:00
Kultura, Praha

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – poznejte Stínadelská tajemství

Máte rádi dobrodružné knihy Jaroslava Foglara a toužili jste odedávna objevit tajemná Stínadla? Pak si zkuste zahrát venkovní rodinnou hru Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v křivolakých uličkách podle speciální mapy.
11. prosinec 2024 16:00
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Obrazárna a umění na Pražském hradě

Klenot Prahy, tradiční sídlo českých panovníků, nejnavštěvovanější památka Česka a jeden z největších hradních komplexů na světě: to všechno je Pražský hrad. Místo, které tvoří nezaměnitelné panorama hlavního města, je také úžasnou uměleckou galerií. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat Hrad tak, jak ho neznáte!
11. prosinec 2024 14:02
Kultura, Praha

Kalendář 2025: Maratony, půlmaratony, ultra běhy a běžecké závody

Když běhat, tak pořádně, řekli jsme si na Kudy z nudy. Všem z rozrůstající se rodiny běžců a běžkyň proto nabízíme přehledný kalendář běžeckých akcí – malých i velkých, kratších i delších, všeobecně známých anebo takových, které možná zatím neznáte. Takže zkontrolujte si vybavení, dokupte co chybí a hurá na první závod!
11. prosinec 2024 13:20
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: FMX Gladiator Games 2024, Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Knihex 14½, Mojin život v Rezervaci Dja v Zoo Praha , Staroměstská radnice dětem – Cesta do doby Lucemburků. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky, Praha

Znáte Břevnovský klášter? Je nejstarším a dodnes činným mužským klášterem v Česku

Uprostřed jedné zimy, přesněji řečeno 14. ledna 993, došlo k založení Břevnovského kláštera. Nejstarší český mužský klášter benediktinského řádu nechali v Praze na Břevnově postavit kníže Boleslav II. z dynastie Přemyslovců a pražský biskup svatý Vojtěch. Při oslavách 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Kromě toho je klášter je považován za nejstarší písemně doložené místo vaření piva v celé České republice, v tradici pokračuje Břevnovský klášterní pivovar.
11. prosinec 2024 6:00
Památky, Praha

Věda a historie není nuda: tradice a výročí vzniku známých pražských klášterů

Podobně jako letopočty končící čtyřkou patří Rokům české hudby, trojky na koncích letopočtů spojují vznik pražského biskupství a několika klášterů. Jde například o klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Břevnovský, Anežský a Strahovský klášter. Pojďte se tam podívat s Kudy z nudy!
10. prosinec 2024 8:26
Památky, Praha