Úvod > Kalendář akcí > Motýli ve Fata Morganě trojské botanické zahrady
Motýli ve Fata Morganě trojské botanické zahrady
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Antrophaneura semperi Motýl , Jana
8.4.
22.5.
Přidat foto
Výstavy

Motýli ve Fata Morganě trojské botanické zahrady

Během letošní výstavy ve skleníku Fata Morgana budou návštěvníci obdivovat jako každý rok krásu motýlích křídel, půvabný let i tajuplnou přeměnu kukly v dospělého motýla.

Do Prahy postupně doputuje na 5500 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou a z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. K vidění bude jeden z největších motýlů na světě – martináč Attacus atlas.

Neméně zajímavé jsou také další detaily a struktury motýlího těla. Poodhalíme stavbu nejen motýlích křídel, ale rovněž ukážeme oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých motýlů. Zaměříme se na motýlí sosáky, na jejich zajímavou strukturu a na to, jak vypadají ústa housenky. Během výstavy se představí přes pět tisíc jedinců.

Pokud vás nebo vaše děti fascinují motýli, určitě si nenechejte ujít přehlídku pestrobarevných exotických druhů ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji. Zblízka zde můžete sledovat jejich líhnutí z kukel, první vzlétnutí i elegantní pohyb vzduchem.
 

Největší motýl na světě

Na výstavě se v letošním roce představí i noční motýl – martináč Attacus atlas. S rozpětím křídel až 25 cm a jejich plochou až 400 cm2 patří mezi největší motýly na světě. Samičky bývají větší než samečci. Stadium housenky trvá až 60 dní, kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle a dospělý martináč žije pouhých 5 dní. Nad tropickým jezírkem je rovněž umístěn unikátní anatomický model tohoto motýla, který pro botanickou zahradu zhotovil sochař
Mgr. A. Miroslav Jakubčík. Model martináče vznikl kombinací polyuretanových (jádro těla), laminátových (křídla) a speciálních modelovacích epoxidových hmot (povrch těla). Tykadla byla vytvořena 3D tiskem a poté byly jednotlivé díly sesazeny pomocí vnitřní kovové konstrukce. Povrch byl následně dekorován laky.

Zaostřeno na detail

V rámci edukačních panelů se zájemci dozvědí mnoho zajímavého o stavbě motýlího těla. Zjistí, čím je dána barevnost motýlích křídel a že jsou křídla opatřena speciálními váčky s feromony, kterými lákají opačné pohlaví. Výstava také prozradí, jak vypadají složené motýlí oči, k čemu jsou dobrá tykadla a že chuťové buňky mají motýli na chodidlech. Kromě dospělých jedinců je pozornost věnována i housenkám a vývoji motýla. Texty doplňují mikroskopické fotografie.

Na výstavu motýlů od 8. dubna do 22. května

Tropický skleník Fata Morgana bude hostit přehlídku motýlů od 8. dubna. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno též o Velikonočním pondělí – 18. dubna. Výstava potrvá šest týdnů, tedy až do 22. května. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line.

Provozovatel

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Trojská 800/196
171 00 Praha 7
Tel.:
+420 234 148 111
Email:
info@botanicka.cz
WWW:
www.botanicka.cz
GPS:
50,121881 14,412874
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 75 Kč

Rodinné vstupné: 415 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny