Úvod > Aktuality > Svíčkovou má přeci každý rád! Mistrovství světa opět na Červeném Hrádku!
Gurmánská turistika

Svíčkovou má přeci každý rád! Mistrovství světa opět na Červeném Hrádku!

  • Vydáno4. září 2019
Mistrovství ve svíčkové proběhne 7. září 2019 opět na Červeném Hrádku. Své umění předvedou jak amatérští kuchaři, tak i profesionálové, neboť se obvykle tvrdí, že tu nejlepší svíčkovou vaří babička.

Před mnoha a mnoha lety se dva přátelé – Jarda Stejný a Jirka Holý – dohadovali, kdo vaří lepší svíčkovou. Domluvili se, že každý uvaří tu svou a předloží ji společně dalším kamarádům, aby je rozsoudili. Kamarádi se dobře najedli a když měli rozsoudit, dohodli se na remíze. Z této první soutěže se vyvinula myšlenka uspořádat Mistrovství světa ve vaření svíčkové. To probíhá každoročně na zámku Červený Hrádek u Jirkova už od roku 1995.

Soutěžící a porota se sejdou v sobotu 7. září 2019 od 13 hodin na zámku v Jirkově, aby se mohli podrobit prezenci a připravit se do soutěže. Maximální počet soutěžících je omezen na 20. Porota se skládá z "kulinářských odborníků" – všichni mají rádi svíčkovou, hodnotí předložené porce v několika kategoriích (např. chuť omáčky, konzistence omáčky, chuť masa, zpracování, celkový vzhled. Hodnocení je podobné jako ve škole – vítězí ten, kdo má nejnižší počet bodů.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Unikátní městské sklepy v Jirkově

Unikátní městské sklepy v Jirkově

Z větší části zachované městské historické sklepy v Jirkově vznikaly v letech 1555–1595. Podobných důlních děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší.