Úvod > Aktuality > #světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony
Letní sporty

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

  • Vydáno30. června 2021
Téměř půl století rozdělovala Železná opona Evropu a svět na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této historické a politické linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od západního výběžku u Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot. Často kopíruje v terénu vedení známých magistrál (Šumavská, Lipenská) nebo dálkových tras (Greenways Praha – Vídeň). Na hranicích mezi Rakouskem, Českem a Slovenskem prochází obzvláště pěkný úsek, který měří 329 kilometrů.

Stezka železné opony měří v ČR 867 km a vede od Aše přes jižní Čechy, Moravu až do Břeclavi

Eurovelo 13 Česká republika
Eurovelo 13 Rakousko
Stezka železné opony měří celkem 10 000 kmStezka železné opony je cyklistickou trasou, která vede skrz Zelený pás a začíná u Barentsova moře, sleduje norsko-ruskou hranici k finsko-ruské hranici a Baltskému moři. Následně zamíří k pobřeží Estonska, dále pak do Lotyšska, Litvy, Kaliningradu, Polska a bývalé Demokratické republiky Německo (DDR). V Česku patří k nejkrásnějším úsek v Národním parku Podyjí. Stezka železné opony je zde značena modrobílým piktogramem s číslem 13 a hvězdičkami Evropské unie.

Stezka železné opony se začala u nás značit v roce 2013 a dnes je již dobře vyznačená, a to jak v Čechách, tak na Moravě.

stezka železné oponyV České republice měří obdivuhodných 867 km a vede od Aše přes jižní Čechy, Moravu až do Břeclavi. Je sjízdná nejlépe s trekovým či MTB kolem (horské úseky či úseky v chráněných územích). Trasa na českém území vede i po bývalých vojenských zpevněných komunikacích, tzv. signálkách, částečně po vedlejších a lesních cestách, zatímco v Rakousku spíše na zpevněných zemědělských komunikacích. Přestože, se systémy značení cyklotras v jednotlivých zemích liší, po celé délce této cyklotrasy vás bude doprovázet jednotný a z dálky dobře viditelný evropský symbol s názvem Iron Curtain trail a číslem 13 a názvem sítě EuroVelo.
 

Dříve rozdělovala, nyní propojuje: EuroVelo 13 v Rakousku, Česku a na Slovensku

eurovelo 13Na hranicích mezi Dolním Rakouskem, Českou republikou a Slovenskem prochází obzvláště pěkný úsek mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 13. Stezka železné opony je v těchto místech lemována starobylými městečky, vesnicemi, mnoha pamětihodnostmi a jedinečnou přírodou.

V místech, kudy se dříve táhla opevnění a ostnaté dráty, se dnes vine Zelený pás s mnoha biotopy, přírodními parky, poli a lesy. Část cyklotrasy, která prochází rakousko-českými regiony Waldviertel (Jižní Čechy) a Weinviertel (Jižní Morava), měří celkem 329 kilometrů a je rozdělena do devíti etap. Podél hranice se Slovenskem vede dál trasa lužními lesy, údolím řek Dyje a Moravy až do Bratislavy. Z širšího hlediska se jedná jen o menší úsek, celkem stezka měří 10 400 km.
 
eurovelo 13 radfahrenPokud se vydáte na etapovou cyklistickou výpravu po rakousko-českém úseku „Stezky železné opony“ a využijete rozdělení do navržených etap, bude vaším výchozím bodem Gmünd (u Českých Velenic) a cílem pak Hohenau an der March (Moravský Svätý Ján). Pro cestování po štěrku, lesních cestách nebo asfaltu se ideálně hodí trekingové nebo elektrické kolo. Překonáte 2061 výškových metrů stoupání a 2429 metrů klesání.

eurovelo 13 vinice Stezka prochází obcemi: Lischau – Leopoldsdorf (A) – Romavským lesem u Starého Města pod LandštejnemSlavonicemi (CZ) – Rappolz – Neuriegers (A) – Písečné – Dešná (CZ) – Schaditz – Nonndorf – Drosendorf – Oberthürnau (A) – Vratětín – Uherčice – Stálky – Šafov (CZ) – Riegersburg – Felling – Hardegg (A) – Čížov – Lukov – Podmolí – Znojmo – Popice – HavraníkyŠatov (CZ) – Mitterretzbach – Retz – Haugsdorf – Seefeld (A) – Jaroslavice – Hrádek – Dyjákovice – Hevlín (CZ) – Laa an der Thaya – Wildendürnbach – Pottenhofen (A) – MikulovValtice (CZ) – Reintal – Altlichtenwarth – Hohenau an der March (A) – Moravský Svätý Ján (SK).

Stezka železné opony pak od nás pokračuje směrem na východ přes CHKO Zahorie do Bratislavy na Slovensku a dále podél jižní hranici Maďarska, objíždí Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko. Později sleduje Dunaj mezi Rumunskem a Srbskem, a končí na břehu Černého moře v Bulharsku.
 

Stezka železné opony v Podyjí

podyjíKomu by se trasa z jižních Čech na hranice se Slovenskem zdála moc dlouhá, může vyzkoušet Stezku železné opony jen při jižní hranici mezi Českem a Rakouskem, kde se kroutí hned na jednu, a hned na druhou stranu. Do Národního parku Podyjí vstupuje z rakouského Hardeggu a vede na rozcestí Na Keplech.

Na trase naleznete mnoho zajímavostí z nedávné historie, jedná se například o různé fragmenty železné opony či muzejní expozice mapující toto období. Například u Čížova se zachovalo 300 metrů hraničního plotu s ostnatým drátem a hláskou, kterou za komunismu využívala armáda k ostraze Československa – jde o jediný původní úsek železné opony u nás. Trasa vás v Podyjí dále zavede do údolí Žlebského potoka, na vyhlídku Králův stolec nebo do vřesoviště Kraví hora.
Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Pohraniční zátarasy u Čížova

Pohraniční zátarasy u Čížova

Ostnaté dráty, strážní věže a nástražné systémy podél hranic stále ještě existují, naštěstí již pouze v muzejní podobě. Poslední zbytky železné opony najdete například v hraniční vísce Čížov v Podyjí.

Cyklostezka Ahoj sousede – Hallo Nachbar

Cyklostezka Ahoj sousede – Hallo Nachbar

Symbolem spolupráce českého mikroregionu Hrušovansko a rakouského regionu Land um Laa je přeshraniční cyklostezka „Ahoj sousede, Hallo Nachbar“. Téměř čtyřicet kilometrů vede klidnou, takřka nedotčenou krajinou, po upravených cestách bez větších převýšení, zato však s jedinečnými výhledy do okolí.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Další aktuality

Otužilci zahajují sezónu zimního koupání v ponorné řece Punkvě v Moravském krasu!

Již tradiční zahájení otužilecké sezony v Punkevních jeskyních se uskuteční jako každoročně první říjnovou neděli. Letos se 1. října koná již 75. ročník Memoriálu T. K. Divíška a 43. akce Liškova Punkva. Přijďte se podívat a podpořit milovníky zimního plavání!
Jihomoravský kraj | Letní sporty

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již třináctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 28. září – 1. října 2023.
Jihomoravský kraj | Památky

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 30. 9. 2023 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Mezinárodní den kávy lahodným šálkem či na zajímavé akci

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v neděli 1. října, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Osmý ročník Lednicko – valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Od 23. září do 7. října se zde uskuteční večerní koncerty, ale také přednášky, výstavy, edukace nebo masterclass pod vedením Václava Hudečka. Letošní dramaturgii tvoří umělecká symbióza mladých talentovaných interpretů a fenomenálních hudebníků či známých orchestrů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
Jihomoravský kraj | Památky

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnat můžete i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem hus. Už o víkendu 23. a 24. září se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů hus, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už devatenáctý ročník.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika