Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Červené Poříčí: neobjevený skvost Pošumaví
Památky

#světovéČesko a zámek Červené Poříčí: neobjevený skvost Pošumaví

  • Vydáno21. května 2021
V Pošumaví jen pár kilometrů od Klatov láká k návštěvě půvabný zámek ve stylu saské renesance. Téměř zapomenuté venkovské šlechtické sídlo stojí tiše za ohradní zdí a pomalu se probouzí do původní krásy. Renesanci tu poznáte v její nejčistší podobě jen s lehkými barokními doplňky, od fasád přes interiéry až po zahradu s pěkným glorietem. Přijeďte, Červené Poříčí vás přivítá s otevřenou náručí!
Dvě místa s červenými a zajímavě členěnými fasádami: zámek Červené Poříčí a Dům Černohlavců v historickém centru někdejšího hanzovního města Rigy
Červené Poříčí
Riga
Je až k neuvěření, že zámek Červené Poříčí stojí jen pár desítek metrů od hlavní silnice z Plzně do Klatov, a přesto je téměř neviditelný. Dlouho totiž vypadal spíš jako zanedbaná a rozpadající se obří stodola, zakrytá velkou ohradní zdí. Možná za to může náhoda: lépe je totiž vidět ve směru od Klatov do Plzně, takže mnozí výletníci ho zaznamenali až při návratu z dovolené na Šumavě, kdy už na prohlídku neměli čas ani náladu. Červené Poříčí ale začalo znovu rozkvétat do bývalé krásy. Na portálu Kudy z nudy jsme je zařadili například do výběru červených zámků, kdy jedině Červené Poříčí, Červená Lhota a Červený zámek v Hradci nad Moravicí se vzorně drží červených tónů ve jménech i barvách fasád.
 

Renesanční zámek a bouřlivák Mikuláš



Proč se z Poříčí stalo Červené Poříčí? Prý kvůli velké střeše, jejíž pálená krytina zářila sytou červení do dálky. Jisté je, že v prvních zmínkách na počátku 14. století se psalo jen o Poříčí, samotný zámek je mladší, stavěl se až po roce 1606, kdy „…tvrz Poříče se mlejnem a dvorem a stodolami, chlívy, maštalemi, vobilnicemi...“ do základů vyhořela. O majitelích panství, rodu Šiců z Drahenic, mimořádně úspěšných a dobrých hospodářích, se v kraji dochovalo výstižné pořekadlo „…Borovský jemnostpán Koc má peněz moc, Poříčský jemnostpán Šic, ten jich má ještě víc.“ Datum nad vchodem pak prozrazuje, že zámek s lombardsko-saskými štíty, průjezdem vedoucím na nádvoří zaklenutým hřebínkovou klenbou, polygonální věží v nároží a kamenným ostěním oken byl dokončen v roce 1611, to už se ale nad rodem Šiců stahovala mračna. Poslední z Šiců, Mikuláš, byl vyhlášený bouřlivák a rváč. Několikrát dokonce stanul před soudem, aby se zodpovídal „pro výtržnost a pych“, Petrovi ze Svárova dokonce v potyčce probodl ruku. Se svou povahou nemohl chybět ani u českého stavovského povstání v roce 1618, za něž sice nezaplatil životem, ale přišel o dvě třetiny majetku – a to včetně poříčského panství.
 

Zámek jako správní středisko panství

Z dalších majitelů stojí za zmínku plukovník Filip Adam z Kronberku, po němž se Poříčí nějakou dobu jmenovalo Korunní, Thörringové, kteří na zámku udržovali docela rušný společenský život, a nakonec bavorský vévoda Franz Klement, který v druhé polovině 18. století na Červeném Poříčí provedl menší barokní úpravy. V rozmezí let 1805–1918 se panství stalo součástí korunních statků a patřilo přímo vládnoucímu habsburskému rodu. Zámek sloužil jako správní středisko dominia s dvaadvaceti vesnicemi a městečkem Roupov, deseti poplužními dvory, pivovarem, pilou, mlýnem a lomem na vápenec, o které vrchnost vedla spory s klášterem v Chotěšově.

Po vzniku Československé republiky zámek přešel do státního majetku a byly tu kanceláře státních lesů, od roku 1997 o něj pečuje Národní památkový ústav.
 

Zámecká zahrada s výhledem na Šumavu

Zámek Červené Poříčí se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení. Ačkoli rušný společenský život v jeho zdech již dávno utichl, v postupně upravovaných interiérech možná zaslechnete dávné ozvěny slavných granátnických plesů i vystoupení dvorních trubačů. Obdivovat můžete hlavní bránu s barokními sochami i okna, dveře a omítky stylizované do 19. století, kdy po velkých požárech mezi léty 1842 až 1847 na zámku probíhaly poslední úpravy.

Místem, na které nesmíte zapomenout, je zámecká zahrada. Volné travnaté plochy oživují květiny, ovocný sad a gloriet s oranžerií, které společně s rozsáhlým přírodním krajinářským parkem nabízejí různé tajuplné průhledy. O malebné pozadí se postarají majestátní kopce Švihovské vrchoviny, lemující údolí Úhlavy, od Tuhoště přes Běleč, Řičej a Doubravu až po Klatovskou Hůrku s barokním kostelem sv. Martina a malou rozhlednou. To už ale jste na okraji Klatov a za nimi vás čeká Šumava.
 

Konec

  • O saské renesanci se často mluví také jako o severské renesanci – a právě na sever se také vypravilo #světovéČesko. Srovnání pro zámek Červené Poříčí jsme našli v Lotyšsku, na radničním náměstí v historickém centru někdejšího hanzovního města Rigy.
  • Dům Černohlavců / Melngalvju nams byl postaven v první třetině 14. století jako místo setkání a banketů bratrstva Černohlavců, cechu svobodných německých kupců v Rize. Hlavní práce proběhly v letech 1580 a 1886.
  • Opulentní fasáda se mnohokrát měnila, zcela zničena byla při bombardování za druhé světové války. Dnes opět září, ovšem neméně krásné jsou interiéry, místo konání společenských akcí a koncertů vážné hudby. Jsou tu malované stropy a křišťálové lustry, přesné repliky židlí a sedacích souprav z 19. století, sady zbraní a brnění, portréty šlechty ve zlacených rámech, vitráže s barevnými ornamenty a další detaily reprezentující umění místních řemeslníků a restaurátorů.
Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Další aktuality

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Zima by měla v plzeňském dolíku letos skončit o posledním únorovém víkendu

Alespoň tak si to naplánovali organizátoři dalšího ročníku akce nazvané Vyhánění zimy. Ta volně navazuje na obnovenou tradici plzeňských masopustů. Vyhánění zimy začne v neděli 26. února 2023 ve dvě hodiny odpoledne před 7. základní školou v sídlišti Vinice, kde je i hlavní seřadiště maškarního průvodu, který přes statek Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, Kilometrovku a Kalikovský mlýn dojde až před radnici.
Plzeňský kraj | Zážitky