Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zámek Červené Poříčí: neobjevený skvost Pošumaví
Památky

#světovéČesko a zámek Červené Poříčí: neobjevený skvost Pošumaví

  • Vydáno21. května 2021
V Pošumaví jen pár kilometrů od Klatov láká k návštěvě půvabný zámek ve stylu saské renesance. Téměř zapomenuté venkovské šlechtické sídlo stojí tiše za ohradní zdí a pomalu se probouzí do původní krásy. Renesanci tu poznáte v její nejčistší podobě jen s lehkými barokními doplňky, od fasád přes interiéry až po zahradu s pěkným glorietem. Přijeďte, Červené Poříčí vás přivítá s otevřenou náručí!
Dvě místa s červenými a zajímavě členěnými fasádami: zámek Červené Poříčí a Dům Černohlavců v historickém centru někdejšího hanzovního města Rigy
Červené Poříčí
Riga
Je až k neuvěření, že zámek Červené Poříčí stojí jen pár desítek metrů od hlavní silnice z Plzně do Klatov, a přesto je téměř neviditelný. Dlouho totiž vypadal spíš jako zanedbaná a rozpadající se obří stodola, zakrytá velkou ohradní zdí. Možná za to může náhoda: lépe je totiž vidět ve směru od Klatov do Plzně, takže mnozí výletníci ho zaznamenali až při návratu z dovolené na Šumavě, kdy už na prohlídku neměli čas ani náladu. Červené Poříčí ale začalo znovu rozkvétat do bývalé krásy. Na portálu Kudy z nudy jsme je zařadili například do výběru červených zámků, kdy jedině Červené Poříčí, Červená Lhota a Červený zámek v Hradci nad Moravicí se vzorně drží červených tónů ve jménech i barvách fasád.
 

Renesanční zámek a bouřlivák Mikuláš



Proč se z Poříčí stalo Červené Poříčí? Prý kvůli velké střeše, jejíž pálená krytina zářila sytou červení do dálky. Jisté je, že v prvních zmínkách na počátku 14. století se psalo jen o Poříčí, samotný zámek je mladší, stavěl se až po roce 1606, kdy „…tvrz Poříče se mlejnem a dvorem a stodolami, chlívy, maštalemi, vobilnicemi...“ do základů vyhořela. O majitelích panství, rodu Šiců z Drahenic, mimořádně úspěšných a dobrých hospodářích, se v kraji dochovalo výstižné pořekadlo „…Borovský jemnostpán Koc má peněz moc, Poříčský jemnostpán Šic, ten jich má ještě víc.“ Datum nad vchodem pak prozrazuje, že zámek s lombardsko-saskými štíty, průjezdem vedoucím na nádvoří zaklenutým hřebínkovou klenbou, polygonální věží v nároží a kamenným ostěním oken byl dokončen v roce 1611, to už se ale nad rodem Šiců stahovala mračna. Poslední z Šiců, Mikuláš, byl vyhlášený bouřlivák a rváč. Několikrát dokonce stanul před soudem, aby se zodpovídal „pro výtržnost a pych“, Petrovi ze Svárova dokonce v potyčce probodl ruku. Se svou povahou nemohl chybět ani u českého stavovského povstání v roce 1618, za něž sice nezaplatil životem, ale přišel o dvě třetiny majetku – a to včetně poříčského panství.
 

Zámek jako správní středisko panství

Z dalších majitelů stojí za zmínku plukovník Filip Adam z Kronberku, po němž se Poříčí nějakou dobu jmenovalo Korunní, Thörringové, kteří na zámku udržovali docela rušný společenský život, a nakonec bavorský vévoda Franz Klement, který v druhé polovině 18. století na Červeném Poříčí provedl menší barokní úpravy. V rozmezí let 1805–1918 se panství stalo součástí korunních statků a patřilo přímo vládnoucímu habsburskému rodu. Zámek sloužil jako správní středisko dominia s dvaadvaceti vesnicemi a městečkem Roupov, deseti poplužními dvory, pivovarem, pilou, mlýnem a lomem na vápenec, o které vrchnost vedla spory s klášterem v Chotěšově.

Po vzniku Československé republiky zámek přešel do státního majetku a byly tu kanceláře státních lesů, od roku 1997 o něj pečuje Národní památkový ústav.
 

Zámecká zahrada s výhledem na Šumavu

Zámek Červené Poříčí se pomalu probouzí a čeká na své znovuobjevení. Ačkoli rušný společenský život v jeho zdech již dávno utichl, v postupně upravovaných interiérech možná zaslechnete dávné ozvěny slavných granátnických plesů i vystoupení dvorních trubačů. Obdivovat můžete hlavní bránu s barokními sochami i okna, dveře a omítky stylizované do 19. století, kdy po velkých požárech mezi léty 1842 až 1847 na zámku probíhaly poslední úpravy.

Místem, na které nesmíte zapomenout, je zámecká zahrada. Volné travnaté plochy oživují květiny, ovocný sad a gloriet s oranžerií, které společně s rozsáhlým přírodním krajinářským parkem nabízejí různé tajuplné průhledy. O malebné pozadí se postarají majestátní kopce Švihovské vrchoviny, lemující údolí Úhlavy, od Tuhoště přes Běleč, Řičej a Doubravu až po Klatovskou Hůrku s barokním kostelem sv. Martina a malou rozhlednou. To už ale jste na okraji Klatov a za nimi vás čeká Šumava.
 

Konec

  • O saské renesanci se často mluví také jako o severské renesanci – a právě na sever se také vypravilo #světovéČesko. Srovnání pro zámek Červené Poříčí jsme našli v Lotyšsku, na radničním náměstí v historickém centru někdejšího hanzovního města Rigy.
  • Dům Černohlavců / Melngalvju nams byl postaven v první třetině 14. století jako místo setkání a banketů bratrstva Černohlavců, cechu svobodných německých kupců v Rize. Hlavní práce proběhly v letech 1580 a 1886.
  • Opulentní fasáda se mnohokrát měnila, zcela zničena byla při bombardování za druhé světové války. Dnes opět září, ovšem neméně krásné jsou interiéry, místo konání společenských akcí a koncertů vážné hudby. Jsou tu malované stropy a křišťálové lustry, přesné repliky židlí a sedacích souprav z 19. století, sady zbraní a brnění, portréty šlechty ve zlacených rámech, vitráže s barevnými ornamenty a další detaily reprezentující umění místních řemeslníků a restaurátorů.
Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Naučná stezka Švihov a okolí

Naučná stezka Švihov a okolí

Tato vycházková trasa zavede návštěvníky do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných přírodních památek na švihovsku.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky