Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní
#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

  • Vydáno18. července 2021
Průzračně čistá, klidná i pádící přes horské stráně: taková je voda v Rychlebských horách. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku se k tomu přidává i mimořádné ovzduší. Lázně leží v nejčistším prostředí v rámci celé kontinentální Evropy a právě díky tomu se honosí prestižním přízviskem klimatické.

Klima Priessnitzových léčebných lázní je podobné ovzduší vyhlášených lázní Bad Gastein v Rakousku

Lázně Jeseník
Bad Gastein
Blahodárné účinky vodoterapie znali už ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě. Středověk na zázračné působení pramenité vody na organismus trochu pozapomněl a její sílu objevil až po několika staletích jesenický rodák Vincenz Priessnitz.

Historku o obyčejném klukovi z hor, který pozoroval zraněnou srnku, jak si chodí omývat ránu do pramene, asi znáte. Neuvěřitelně zní ale pokračování příběhu: na počátku 20. let 19. století totiž přestavil rodný dům na Gräfenberku na malý vodoléčebný ústav a postupně vybudoval lázně, kam se sjížděli lidé z celé Evropy i ze zámoří.

Z chudé horské osady vyrostlo vyhledávané lázeňské místo a obyčejný kluk se stal uznávaným léčitelem, který byl v roce 1846 vyznamenán císařskou Velkou zlatou občanskou medailí I. třídy. Podle jeho vzoru vznikaly vodoléčebné ústavy po celé Evropě a malé lázně na Gräfenberku dnes známe jako Priessnitzovy léčebné lázně. A zvlášť v dnešní uspěchané době stojí za to si připomenout hlavní Priessnitzův odkaz: že studená voda, aktivní přístup k léčebnému pobytu v přírodě a čistý vzduch skutečně umí léčit.
 

Síla vzduchu a vody

Priessnitz několikrát prohlásil, že lidi neléčí on, ale okolní příroda a všechno, co k ní patří. Neměl sice k dispozici moderní lékařské přístroje, ale trefil se dokonale: místo, kde stojí Priessnitzovy léčebné lázně, je skutečně jedinečné. Pod nimi v hlubokých zónách zemské kůry se totiž nachází tektonické zlomy, odkud voda k povrchu vynáší některé kovy a stopové prvky. Geologické anomálie ovlivňují vlastnosti vody i energii místa. Když připočítáte jedinečné klima, sycené vzdušnými proudy Baltického moře s ionty jodu a molekulami mořské soli, výsledkem je region s nejčistším vzduchem v celé republice. Společně s Priessnitzovými léčebnými lázněmi si této výsady užívá Karlova Studánka, moderní a přitom starobylé lázně obklopené horskou přírodou na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu.
 

Vodoléčba v přírodě

A skvělá zpráva pro všechny výletníky? To všechno si můžete vychutnat jako obyčejní návštěvníci ve volně přístupném balneoparku ve svahu nad lázněmi. Spíš než léčebné zařízení jde o zážitkovou stezku vodní zahradou. Trasa začíná u informačního centra za hlavní lázeňskou budovou Priessnitz a vyzkoušíte si tu leccos, od chůze po různě velkých oblázcích přes brodění v hlubším bazénku čapí chůzí s nohama ponořenýma do půli stehen až po přírodní sprchu. Doprovázet vás bude báječně studená pramenitá voda, hojivá i svěží. Schválně, zda staré vodoléčebné procedury fungují? Pokud ano, třeba vám klesne vysoký krevní tlak, přestane vás bolet hlava a posílí se i oslabená imunita.
 

Kolem pramenů s hůlkami

Nic nepokazíte také specialitou jménem Gräfenberg walking, na kterou lázně lákají na svých webových stránkách. Nejde o nic jiného než nordic walking, kdy ale chodíte po úbočích Studničního vrchu od pramenu k pramenu a od památníčku k památníčku. V okolních lesích jsou jich desítky a obejít je všechny je téměř nemožné. Přesto některé stojí nejenom za vidění, ale i ochutnání: síla zdejších horských pramenů spočívá v jejich molekulární struktuře, která z ní vytváří doslova „živou vodu“. Tím „nejživějším“ je podle výzkumů lichtenštejnské laboratoře Hado Life Europe poměrně málo známý a odlehlý Finský pramen; najdete jej v nadmořské výšce 920 metrů na červené značce vedoucí z lázní kolem Jitřního a Večerního pramene k Ripperovu kameni. Vyzkoušet můžete také Priessnitzův, Bezručův, Večerní a Jitřní pramen: ty jsou charakteristické svou slabou, zdraví prospěšnou radioaktivitou.
 

Živá voda, borovice a zábaly

  • Voda je léčivá, uklidňující, osvěžující a dotváří ráz krajiny. V Jeseníku to ví podobně jako v Salcbursku: klima Priessnitzových léčebných lázní je totiž podobné ovzduší vyhlášených lázní Bad Gastein v Rakousku. Vysoko nad střechami secesního lázeňského městečka láká k procházce naučná stezka mezi borovicemi. Takzvané královny Alp jsou známkou vynikající kvality ovzduší a účinky borového dřeva jsou prokázané i vědecky. Věděli jste, že pečivo uskladněné v chlebovce z borového dřeva neplesniví a ti, kteří spí v místnosti obložené borovým dřevem, mají lepší tepovou frekvenci? Navíc takové pokoje šíří svou jedinečnou vůni i po sto letech.
  • Léky a technologie se mění, ale starý dobrý Priessnitzův zábal přežil všechno. Jak vlastně funguje? Základem jsou tři vrstvy: na mokrý obklad se pokládá neprodyšný vodotěsný materiál, například igelit nebo bublinková folie. Třetí, vrchní vrstva je suchá. Místo pod obkladem – třeba bolavý krk nebo klouby – se nejprve ochladí, pak se teplota vyrovná a nakonec se místo zahřívá. Celý proces trvá zhruba hodinu a půl až dvě hodiny.
Lázně Dolní Lipová – Schrothovy léčebné lázně

Lázně Dolní Lipová – Schrothovy léčebné lázně

Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové jsou malebným místem na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor. Lázeňská rehabilitační péče je založena na využití přírodních léčivých klimatických podmínek, unikátních lipovských bylinných směsí v kombinaci s klasickými léčebnými metodami.

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Fitpark kombinuje aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. V prostoru nad Balneoparkem se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice historie, geologie a fauny a flory Jesenicka. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Revitalizovaná lázeňská promenáda Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku nabízí jeden z nejhezčích výhledů na hřebeny Jeseníků. Mimo pestré květinové výzdoby atmosféru lázeňského života umocňuje také zurčící fontána.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Příběh Vincence Priessnitze, průkopníka přírodního léčitelství

Příběh Vincence Priessnitze, průkopníka přírodního léčitelství

Lázně Jeseník proslavila po celém světě především vodoléčba, metoda lázeňského léčení, kterou tu na počátku 19. století začal praktikovat obyčejný chudý chalupník Vincenz Priessnitz. Lázně dnes hrdě nesou jeho jméno, a ač se stal legendou už za svého života, začátky rozhodně neměl jednoduché.

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Lázeňský léčebný dům Bezruč je nově zrekonstruovaná budo­va s pokoji s balkóny, které poskytují jedinečný výhled na celé panorama Hrubého Jeseníku. Vstup do objektu je bezbariérový a z uve­deného počtu pokojů jsou dva pokoje upraveny pro handi­capované hosty.

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy v Jeseníku

Obří výhledna v Háji víly Ozdravy v Jeseníku

Nejnovějším přírůstkem v Háji víly Ozdravy je rozhledna. Jde o unikátní stavbu tvořenou obrovským kamenem nesoucí název Obří výhledna.

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku

Naučná stezka okolím České Vsi má 25 zastavení. Osmikilometrová stezka vede z lokality Krajník přes centrum České Vsi do okolí Čertových kamenů. V téměř celé své délce vede po turistické cestě značené modrou barvou, územím CHKO Jeseníky.

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Středně náročný turistický okruh v Priessnitzových lázních v Jeseníku zaměřený na děti měří necelé dva kilometry. A určitě nejen ti nejmenší zde ocení možnost vyzkoušet si hru na dendrofon – lesní hudební nástroj!

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Rozhledna Zlatý chlum

Rozhledna Zlatý chlum

Rozhledna Zlatý chlum dominuje malému lázeňskému městečku Jeseník v Olomouckém kraji. Najdete ji na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 875 metrů. Kamenná rozhledna má již za sebou dlouholetou historii, protože k jejímu prvnímu otevření došlo 3. září 1899.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Muzeum Johanna Schrotha – multifunkční středisko Lipová-lázně

Muzeum Johanna Schrotha – multifunkční středisko Lipová-lázně

Samotné muzeum Johanna Schrotha – zakladatele zdejších lázní v Dolní Lipové je zaměřené na lázeňství v obci a předválečný i poválečný vývoj obce. Hlavní náplní multifunkčního střediska je rozvoj Česko – Polské spolupráce.

Jesenické prameny a památky

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Naučná stezka Schroth-Priessnitz

Naučná stezka Schroth-Priessnitz

Trasa má celkem 8 zastavení a měří necelé 4 kilometry. Je určena pro pěší, cyklisty, in-line bruslaře a také zde může projíždět vláček Lázeňáček z Priessnitzových léčebných lázní.