Úvod > Aktuality > Před 215 lety se narodil průkopník přírodního léčitelství Vincenc Priessnitz
Pred 215 lety se narodil prukopník prírodního lécitelství Vincenc Priessnitz
Lázně a wellness

Před 215 lety se narodil průkopník přírodního léčitelství Vincenc Priessnitz

  • Vydáno2. října 2014
Lázně Jeseník proslavila po celém světě především vodoléčba, metoda lázeňského léčení, kterou tu na počátku 19. století začal praktikovat obyčejný chudý chalupník Vincenz Priessnitz. Lázně dnes hrdě nesou jeho jméno, a ač se stal legendou už za svého života, začátky rozhodně neměl jednoduché. Letos 4. října uplyne již 215 let od narození.

JeseníkOsudy Vincenze Priessnitze (1799–1851) jsou drsným důkazem tvrzení, že všechno zlé bývá pro něco dobré. Narodil se v osadě Gräfenberku nad dnešním Jeseníkem; záhy mu zemřel bratr a už od dvanácti let se musel starat matkusestru a slepého otce. Sám se dokázal vyléčit z těžkých úrazů, které mu vynesla práce v hospodářství: ve čtrnácti letech si při svážení dřeva přiskřípnul ruku, o dva roky později ho porazili splašení koně a přes hrudník mu přejel naložený povoz.

Není jasné, co je pravda a co skutečnost, ale Vincenz si prý pokaždé vzpomněl na srnku, kterou kdysi vídával chodit k jednomu z místních pramenů. Ve vodě si omývala zraněnou nožku až do úplného vyhojení – a tak ji zkrátka napodobil. Zatímco ranhojiči ho odepsali a prorokovali mu život mrzáka, Priessnitz si aplikoval zábaly a studené obklady – a uzdravil se.

Malé začátky velkých lázní

Balneopark JeseníkAť už příběh se srnkou je či není pravda, Vincenzovi nikdo nemohl upřít přirozenou inteligenci, hloubavost a zkušenosti, které získal při pozorování okolní přírody. Ostatně tvrzení, že prý stačí jen být na čerstvém vzduchu, využívat pramenitou vodu a zhluboka dýchat, se stalo základem budoucí úspěšné léčby. Do jeho rukou začali lidé z okolí svěřovat zraněná zvířata a nakonec si sebe – a metody podivína, který změnil pohled na lidské zdraví, kupodivu účinkovaly i na ty, kteří nevěřili. Pověsti o schopnostech mladého Priessnitze a "zázračných" uzdraveních se rychle šířily.

Když mu bylo třiadvacet, nechal přestavět svůj rodný dům ve zděnou budovu s patrem, v přízemí umístil necky, a tak založil první vodoléčebný ústav na světě. Samozřejmě nezůstalo u necek, během následujících let se Gräfenberk stal proslulým lázeňským střediskem, kam se jezdila léčit smetánka tehdejší monarchie. Mnozí nad ním krčili nos; Priessnitz neměl lékařské vzdělání, vlastně ani do školy příliš nechodil, ale jeho metody dokázaly úspěšně vyléčit tisíce pacientů.

Lázně, kde se léčí vzduchem a vodou

BalneoparkDo Priessnitzových lázní s několika desítkami pramenů v okolí jezdí lidé dodnes. Není divu, zdejší mikroklima je opravdu jedinečné a podle pravidelných měření mají lázně nejčistší ovzduší v celé České republice. Na svazích Studničního vrchu, hned nad lázněmi, bublají potoky, šumí malé vodopády a ledová voda stéká do bazénků, kanálů a nádrží – tam najdete originální balneopark, kde si podle pokynů na informačních panelech můžete některé Priessnitzovy jednoduché, staré, ale účinné metody ověřit na vlastní kůži. Vyzkoušet můžete také místní Fitpark s řadou fitness strojů pod širým nebem.

Prinessnitzův přírodní styl léčby ale nezahrnoval jen čerstvý vzduch, studené zábaly či obyčejné šlapání v ledové vodě, ale také střídmou životosprávu, dostatek spánku i pracovní terapii. Lázeňští hosté odklízeli sníh nebo listířezali a štípali dřevo – a kdo přísný režim porušil, ten musel lázně opustit. Těžko říci, jak by se dnešním hýčkaným klientům ale líbilo, kdyby jim procedury ordinoval sám velký (a přísný) zakladatel?

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník

Díky Zážitkovému chodníku u Bezručova pramene máte možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Všem zájemcům se doporučuje procházka po tomto chodníku naboso.

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Fitpark kombinuje aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. V prostoru nad Balneoparkem se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Další aktuality

Jarní prázdniny 2023 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích.
Olomoucký kraj | Zážitky

Jeskyně Na Špičáku zve vůbec poprvé na prohlídky i během zimy!

Se startem roku 2023 přináší jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku první letošní novinku. A to v podobě série garantovaných zimních prohlídek. Do podzemního labyrintu se mohl turista v průběhu ledna, února a března podívat už dříve, jenže si musel vstup dopředu telefonicky nebo mailem zajistit. Od letoška se může kdokoliv vypravit do jeskyně i bez objednávky, a to každý čtvrtek, vždy v 10, 12 a 14 hodin. Jeskyně patří k nejstarším písemně doloženým ve střední Evropě. Čtyři sta metrů dlouhý labyrint chodeb a puklin ukrývá restaurované nápisy a unikátní renesanční malby, které se v podzemních prostorách dochovaly jako svědectví časů dávno minulých. Nejcennější výjevy se nacházejí v tzv. Kalvárii, nejzáhadnějším místě celé jeskyně.
Olomoucký kraj | Příroda

Hrad Helfštýn mimořádně otevře první lednovou sobotu své brány

Zájemci o historii mohou i letos navštívit mimořádně v sobotu 7. ledna středověký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou. Jeho brány se otevřou pro účastníky tradičního zimního výstupu na tuto historickou památku. Akce každoročně pořádá správa hradu a Klub českých turistů. Je jedinou příležitostí, kdy veřejnost může hrad navštívit v zimním čase. Během novoročního výstupu budou zpřístupněny pouze venkovní plochy hradu.
Olomoucký kraj | Památky

Orloje: kde mají smrtky a kde chemiky, mariášové karty nebo trkající kozly?

Nejznámější český orloj v Praze na Staroměstském náměstí určitě zná každý, ovšem po České republice je jich víc, než byste čekali. Tak například v Olomouci se každou celou hodinu objeví figurky dělníků a dalších poctivých pracujících, figurky žateckého orloje zase předvádějí práce ve chmelnicích, reliéf s motivy vesnického života se objevuje v Kryštofově Údolí. Nejnověji sestavený orloj byste našli v Zašové. A to není zdaleka všechno. Pojďte s námi objevovat další rarity a kuriozity českých hodinářů!
Olomoucký kraj | Památky