ÚvodAktuality#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě
Památky

#světovéČesko a kolonáda v Lednicko-valtickém areálu: kousek císařské Vídně na jižní Moravě

  • 30. března 2021
Fantastický výhled, ideální cíl pro výlet pěšky anebo na kole, spousty zajímavostí v okolí, a hlavně stavba, která vypadá pohádkový šperk, zasazený v nádherné krajině: to je kolonáda na návrší Reistna nad Valticemi. Široko daleko se rozprostírá parkově upravený Lednicko-valtický areál, vinice a lesy protkané sítí pohodlných cest. Zkrátka ráj na zemi!
Dvě překrásné kolonády obklopené parky a upravenou krajinou: mladší kolonáda na Reistně nad Valticemi a starší Gloriette v parku vídeňského Schönbrunnu
Valtice
Vídeň
Návrší Reistna určitě stojí za to, abyste se tu chvíli zdrželi – a postará se o to právě kolonáda, podivuhodná stavba, dokončená roku 1823. Sloupořadí s korintskými hlavicemi má uprostřed triumfální oblouk, točitá schodiště ukrytá v pilířích vás dovedou na rovnou střechu s vyhlídkovou terasou, přístupnou od dubna do září. Otvírá se z ní pěkný výhled na Lednicko-valtický areál – ostatně se nacházíte v jeho nejvyšším bodě. Dobře vidět bývají samozřejmě vinohrady obklopené Valtice a za nimi parkově upravená krajina, zakončená štíhlým minaretem v lednickém zámeckém parku, na západním obzoru postřehnete Mikulov se zámkem a Svatým kopečkem, Pálavu se zříceninou hradu Děvičky a nejvyšším vrcholem Děvínem. Na východě zahlédnete slovenské Malé Karpaty, na jihu pak leží rakouský Schattenberg a zřícenina hradu Falkenstein.
 

Syn otci, bratr bratrům



Už v 19. století byla kolonáda na Reistně oblíbeným cílem výletů hlavně díky skvělým výhledům, její poselství ale bylo mnohem hlubší. Stavět ji začal Alois I. z Lichtenštejna podle projektu Josefa Hardmutha a jeho nástupce v knížecích službách Kornhäusela, ale dokončil ji až po několika letech, po napoleonských válkách, vládnoucí kníže Jan I. z Liechtensteina, polní maršál a velitel rakouské kavalérie v bitvě u Slavkova.

Stavba je tklivou vzpomínkou na jeho otce a bratry. Ctnosti a vlastnosti lichtenštejnských pánů připomínají jak reliéfy a sochy v nikách (statečnost, filozofie, umění, hudba, spravedlnost, štěstí nebo zemědělství), tak německé nápisy na atice. Směrem k městu zdobí kolonádu nápis „syn otci, bratr bratrům“, na jižní straně pak nápis „nezapomenutelným mužům jediný přeživší syn“. Spíš než o vyhlídku a zajímavý turistický cíl tedy šlo o památník; svým poselstvím smutný, polohou jedinečný. Celkový dojem umocňuje socha anděla smrti a vázy, které kolonádu zdobí z jižní strany. Jsou to ale skutečně vázy? Díky lehce pochmurné symbolice celé stavby je leckdo pokládá spíše za urny.
 

Kolonáda kdysi a nyní

Protože kolonáda stojí téměř u hranic s Rakouskem, po druhé světové válce se ocitla v hraniční zóně železné opony a patřila k místům, kam se nesmělo. Až do roku 1989 vyhlídku využívala armáda jako hlídkové stanoviště; staré časy dodnes připomíná asfaltová silnice, takzvaná signální cesta, která lemovala celou železnou oponu. Dnes po ní vede nejenom dálková cyklotrasa, ale také červená turistická stezka, která od kolonády míří k zámku Valtice, a Vinařská naučná stezka Valtice.

Jak to na státní hranici vypadalo v období od roku 1951 do 1989 můžete vidět na vlastní oči v nedalekém Muzeu železné opony. Ačkoli kolonáda byla za minulého režimu poškozená a nepřístupná, přežila. Jiné stavby Lednicko-valtického areálu takové štěstí neměly – například bývalý Katzelsdorfský zámeček nad vesnicí Katzelsdorf (48.7173136N, 16.7802431E), empírová stavba o pár let mladší než kolonáda. Protože stál v těsné blízkosti hranic, v 50. letech byl nemilosrdně srovnán se zemí a dnes z něj zbyly jen základy. Můžete se k němu zajít podívat, od kolonády je to necelých pět kilometrů.
 

Malý výlet do císařské Vídně

  • Vídeňský palác Schönbrunn býval letním sídlem Habsburků. Kromě samotné budovy, přezdívané vídeňské Versailles, je nedílnou součástí areálu elegantně upravený park a další atrakce. K nim patři i Gloriette, stavba, která byla pro Josefa Hardmutha inspirací pro kolonádu na Reistně.
  • Jak připomíná nápis na střední části stavby, Gloriette byla postavena roku 1775 za vlády Josefa II. a jeho matky Marie Terezie, prý na počest vítězství Habsburků nad Prusy v bitvě u Kolína roku 1757. Už tehdy lidé dokázali ocenit krásný výhled, a tak na její střeše ve výšce dvacet metrů vznikla terasa, podobně jako na Reistně přístupná pouze po točitých schodech.
  • V centrální části překrásné stavby s velkolepým výhledem na Vídeň se nachází kavárna. Přes park Schönbrunnu se také chodí do slavné vídeňské zoo / Tiergarten, nejstarší na světě, přesto moderní zoologické zahrady. V parku najdete i palmový skleník, bludiště ze stříhaných keřů a v létě se můžete svézt výletním vyhlídkovým vláčkem.
Kolonáda Reistna u Valtic Památky

Kolonáda Reistna u Valtic

Nad Valticemi se tyčí monumentální klasicistní stavba kolonády Reistna. Kolonáda představuje památník, který nechal postavit Josef I. z Lichtenštejna pro vzpomínku na své zesnulé předky – otce Františka Josefa I. a na bratry Aloise I. Josefa a Filipa Josefa.

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Vinařská naučná stezka Valtice Letní sporty

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být Památník písemnictví v Rajhradě, muzeum v Ivančicích, stará huť u Adamova, Papouščí zoologická zahrada Bošovice, zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou anebo zámek Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
18. květen 2025 8:09
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mikulov zve na tradiční Slavnosti města

Přijďte nasát současnou i historickou vůni města jihu, přijďte prožít Slavnosti města Mikulova. Od 16. do 18. května 2025 jsou zváni všechny generace na pestrý víkendový program plný dobrého jídla, pití a zábavy. Těšit se můžete na oblíbený jarmark, hudební vystoupení na náměstí či promítání filmu na zeď panelového domu.
16. květen 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Oblíbená místa prezidenta Masaryka: kam utíkal od politiky?

Vydejte se s Kudy z nudy po stopách muže, který věřil ve svobodu, pravdu a sílu vzdělání. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk miloval krajinu, rozhledy, ticho i setkání s lidmi. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají? Jeho oblíbená místa najdeme v Česku, na Slovensku i za hranicemi – a každé z nich vypráví kus příběhu, který je i náš.
15. květen 2025 15:20
Památky, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 17. a 18. května 2025 se uskuteční osmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do čtyřicítky z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
15. květen 2025 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 16. až 18. května 2025 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
13. květen 2025 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2025 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 17. května 2025. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny. Na trasách vás přivítají místní vinaři s ochutnávkami vín, biomoštů i specialit jako jsou domácí sýry, paštiky, vegetariánský boršč nebo škvarky. Ve Vinařství Mikulica předvedou sabráž předvede sabráž a nabídne hroznový olej, trdelník či koláče. Ve Vinařství Vinium navštívíte  Výstavu Vinná poezie a historické sklepení.
11. květen 2025 8:06
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
4. květen 2025 8:37
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Na Kyjovsko za lahodným mokem, krásnou krajinou i do mlýna

Vypravit se na Slovácko, to je vždycky dobrý nápad. Je to jedno z mála míst střední Evropy, kde je ještě folklor stále živý. Zdejší tanec verbuňk je dokonce zapsán na seznamu památek UNESCO. A k návštěvě zvou nejen folklorní slavnosti a festivaly, ale také archeologická naleziště a stará slovanská hradiště, poutní místa, hrady a zámky i zvlněná krajina Moravského Toskánska. Objevte tento rázovitý region při svých toulkách Českem!
3. květen 2025 10:53
Životní styl, Jihomoravský kraj