Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Po stopách šlechtických rodů: s Lichtenštejny do Lednicko-valtického areálu, Mikulova, Bučovic a Šternberku

Lednicko-valtický areál coby jedna ze vzácných památek UNESCO, zámky v Lednici a ve Valticích, zámek Mikulov, zámek Bučovice a další místa lákají k putování za příběhy rodu Lichtenštejnů. Patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě a na česko-rakouském pomezí žili a panovali více než osm set let.
Lichtenštejnové se významně podíleli na formování kultury, rozvíjeli pěstování vína i chov koní. Jejich panství se rozprostírala od Břeclavi až po Krnov a zahrnovala téměř třetinu Moravy. Rodině patřily zámky v Bučovicích, Plumlově, Šternberku nebo Velkých Losinách. Klenotem lichtenštejnských držav a nejznámější památkou, která rodu v Česku patřila, byl Lednicko-valtický areál, památka UNESCO, zařazená do projektu Cesty světového dědictví / World Heritage Journeys. Přijeďte si jej prohlédnout: čeká na vás novogotický zámek v Lednici a jeho interiéry s bohatou řezbářskou výzdobou, barokní rezidence ve Valticích a řada romantických staveb v okolí.
 

Největší komponovaná krajina na světě

Zámek LedniceRozsáhlý Lednicko-valtický areál na jižní Moravě byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1996 jako šestá památka v Česku a největší parkově upravená krajina v Evropě. Lichtenštejnové zdejší panství získali koncem 13. století, areál vybudovali zejména v 18. a 19. století a původně právě tady mělo vzniknout centrum jejich knížectví.

Kromě zámků můžete vidět i řadu dalších romantických míst, jimiž Lichtenštejnové ozdobili okolí. Patří k nim například historický palmový skleník, Apollonův chrám, umělá zřícenina Janův hrad, kolonáda na Reistně, zámeček Pohansko, chrám Tří Grácií anebo Dianin chrám zvaný Rendez-vous, lovecký zámeček s nezvyklou podobou vítězného oblouku. Podobně jako kaple sv. Huberta se skrývá v lesích mezi Lednicí a Valticemi.
 

Zážitky, prohlídky a výlety

LedniceObě sídla nabízejí několik prohlídkových tras, užijete si i výstavy, koncerty, divadelní představení, letní vystoupení dravců nebo adventní prohlídky vánočně vyzdobených zámků. Oblíbeným výletním místem je i zámecký park v Lednici s akvaduktem, umělou jeskyní Peklo a maurskou vodárnou. Od ní celý rok vyplouvají lodě na výletní a vyhlídkové plavby lednickým zámeckým parkem a okolními lužními lesy, které se podél řeky Dyje táhnou k Břeclavi. Jednou ze zastávek je 62 metrů vysoký minaret, postavený v roce 1802, vůbec nejstarší zpřístupněná vyhlídková stavba v Česku. Při troše štěstí z horního ochozu, kam vede 302 schodů, zahlédnete vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Kromě klasických i zimních vyhlídkových plaveb se po Lednicko-valtickém areálu můžete projet stylově kočárem anebo na kole. Krajina je protkaná sítí cyklostezek; jen samotné Lichtenštejnské stezky, které vás zavedou téměř do všech zajímavých míst, měří víc než 90 kilometrů.
 

S Lichtenštejny do Mikulova, Bučovic a Šternberku

MikulovLednicko-valtického areálu je to jen kousek k baroknímu zámku v Mikulově. Neobyčejný příběh vypráví, že jej Lichtenštejnové prohráli v kartách; dnes tu sídlí Regionální muzeum s řadou expozic.

Mikulova se vydejte do Bučovic; renesanční čtyřkřídlý zámek se třemi patry arkád a komponovanou zahradou získali Lichtenštejnové díky sňatkům s dcerami Jana Šembery Černohorského z Boskovic, ve své době jednoho z nejbohatších moravských šlechticů. Víte, že ojedinělá štuková plastická výzdoba Císařského sálu od Hanse Monta byla původně určená pro císařskou rezidenci ve Vídni? Pozoruhodné je rovněž arkádové nádvoří s manýristickou fontánou, považovanou za jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Zážitkové programy zvou na výstavy vín, koncerty, jarní květinové výstavy i noční kostýmované prohlídky.

Moravský ŠternberkPoslední zastávkou na cestě po stopách Lichtenštejnů je hrad Šternberk. Dnešní podobu získal koncem 19. století, kdy jej Jan II. z Lichtenštejna vybavil historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami a gobelíny; hradní interiéry tak poznáte jako výkladní skříň knížecí sběratelské vášně. Nenechte si ujít ani procházku zámeckým lesoparkem, který v letech 1907–1909 vytvořil vídeňský architekt Albert Esche a stal se symbolickou tečkou za proměnou gotického hradu v luxusní sídlo moderního aristokrata. Také ve Šternberku probíhá řada kulturních a společenských akcí, oblíbené jsou například vánoční, silvestrovské a gastronomické prohlídky, spojené s přípravou jídel a ochutnávkami v obnovené hradní kuchyni.