Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Hamerské jezero – poznejte Riviéru severu
Letní sporty

#světovéČesko a Hamerské jezero – poznejte Riviéru severu

  • Vydáno29. července 2020
V horkých letních dnech je nejlépe vyrazit někam k vodě. Ideálním místem s čistou vodou, písečnými plážemi a krásnou okolní krajinou je Hamerské jezero mezi Českou Lípou a Libercem, kterému se přezdívá Riviéra severu. K rekreaci se využívá již od poloviny 19. století. Nádherné jezero se objevilo také ve filmu Anděl na dovolené.

Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem se využívá k rekreaci již od poloviny 19. století

Hamerské jezero
Ženevské jezero
Riviéra severuHamerský rybník o rozloze 56 ha, jehož základy byly položeny již v 16. století, slouží k rekreačním účelům a rybolovu. Je zasazený mezi borové lesy, pískovcové útvary a vrchy – Hamerský špičák s hradem Děvínem, Mlýnský vrch a Chrástenský vrch. Jezero napájí rameno řeky Ploučnice, tzv. Hamerskou strouhou.
 
Na březích rybníka naleznete koupaliště a dva kempy. Je tady písečná pláž dlouhá 400 m a travnatá pláž 100 m dlouhá. V areálu koupaliště jsou vodní skluzavky, tenisové kurty, stolní tenis, minigolf, půjčovna lodiček, šlapadel, jízdních kol, vodní atrakce – např. vodní lyžování, aquazorbing, dětské hřiště, obří vzduchová trampolína, beach-volejbal nebo lanový park v korunách stromů. K dispozici jsou zde i pramice.
 
Jezero leží těsně u obce Hamr na Jezeře, v mírně zvlněné krajině borových lesů, na severu bývalého vojenského prostoru Ralsko. Je vzdáleno 30 km od České Lípy a 30 km od Liberce.
 

Riviéra severu i těžba uranu

hamr na jezeřeJiž na konci 19. století se Hamr stal vyhledávaným lázeňským letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž městečko nabylo lázeňského charakteru a místu se začalo přezdívat Riviéra severu. V polovině 20. století nastal na desetiletí nepříliš slavný osud obce, stal se centrem těžby uranové rudy. Další rozvoj nastal až s příchodem roku 1989, kdy se Hamr postupně navrátil ke své zašlé slávě rekreačního místa.
 
Dnes již opět připomíná Riviéru a poskytuje ideální klidnou rodinnou dovolenou s možností cykloturistiky a turistiky po značených trasách, rybaření po zakoupení povolenky v místě přímo v Hamerském jezeře, horolezectví v Děvínském revíru (Dewiner revier), nekonečné možnosti fotografování panenské přírody a samozřejmě projížďky na lodičkách po vlnách Hamerského jezera.

Hamerské jezeroČistá voda v jezeře je udržována přirozeně, zcela bez přítomnosti jakékoliv chemie, pouze díky přírodním nedalekým prameništím s přirozenou regulací přítoku a odtokových poměrů nevykazuje v letních měsících přítomnost tolik obávaných sinic.

V okolí Hamru se rozprostírá i několik přístupných chráněných přírodních památek, jako např. botanicky cenné rašeliniště Černý rybník, dále přírodní památka Široký kámen a unikátní Skalní divadlo s výraznými pískovcovými útvary a populací chráněných druhů živočichů a rostlin.


I Švýcarsko má svou riviéru

ženevské jezeroČeská Riviéra severu se nápadně podobá Švýcarské riviéře. I když Švýcarsko také nemá moře, riviérou nazývá pobřeží Ženevského jezera. Tam si rekreanti užívají lenošení na plážích u nádherně modré vody jezera s výhledem na majestátní Alpy. Nechybí ani rozsáhlé vinice, které produkují lahodná vína.

Švýcaři nazývají riviérou pobřeží Ženevského jezera, které vede od Lausanne přes Vevey a dále k Montreuxu. V jezeře se dá koupat a jeho křišťálová voda je navíc pitná (80% pitné vody v oblastí se filtruje právě z jezera). Ve městech Lausanne a Vevey se navíc nacházejí pěkné pobřežní promenády. Atrakcí na jezeře jsou secesní parníčky, které plují na 35 km dlouhé trase z Lausanne do Chillonu.
 

Evropské riviéry aneb víte, že…?

  • francouzská riviéraSlovo riviéra pochází z francouzštiny a označuje obecně „pobřeží“. Obvykle se jedná o (mořské) pobřeží, vhodné ke koupání. Nejčastěji se v minulosti termínem Riviéra (s velkým „R“) označoval pobřežní region v oblasti Monaka a francouzské Azurové pobřeží.
  • Francouzská riviéra – nejznámější rekreační oblast Středozemního moře na francouzském území, známá také jako Azurové pobřeží. Rozkládá se mezi městy Menton a Toulon.
  • italská riviéraItalská riviéra – jedna z nejznámějších rekreačních oblastí Itálie u Středozemního moře. Někdy se ji také říká Ligurská riviéra. Oblast se dělí na Riviéru di Ponente (západní část od francouzských hranic po Janov) a Riviéru di Levante (od Janova po Viareggio).
  • Makarská riviéra – krásný kout jadranského pobřeží, které náleží Chorvatsku. K nejoblíbenějším letoviskům patří Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, a Gradac. Majestátní pohoří Biokovo dotváří jedinečnou atmosféru.
  • řecká riviéraOlympská riviéra – oblíbené místo řeckého pobřeží pod bájnou horou Olymp je místem, kde si užijete koupání ve vyhřátých vodách Egejského moře. Oblast dlouhou asi 60 km vymezují města Katerini a Kastri Loutro.
  • Bulharská riviéra – pobřeží Černého moře v Bulharsku o délce cca 400 km. Mezi nejznámější destinace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Albena, Sozopol či pláž Silistar.
  • Turecká riviéra – rozprostírá se na jihu Turecka u písečných břehů Středozemního moře, o délce cca 250 km. Oblíbenými letovisky jsou Alanya, Side nebo Antalya.
Chrastenský vodopád

Chrastenský vodopád

Více než dva metry vysoký vodopád naleznete na řece Ploučnici, pod Chrastenským vrchem nedaleko Stráže pod Ralskem.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře – Riviéra severu

Hamerské jezero v Hamru na Jezeře – Riviéra severu

Hamerské jezero u Stráže pod Ralskem se využívá k rekreaci již od poloviny 19. století. Kromě krásných míst ke koupání zde najdete také dva kempy. Jezero poznáte určitě také díky filmu Dovolená s Andělem.

Zřícenina hradu Děvín

Zřícenina hradu Děvín

V blízkosti Hamru na Jezeře najdete zříceninu hradu Děvín, který byl založen kolem roku 1250. Oblast tehdy patřila rodu Markvarticů a pravděpodobně oni Děvín založili. Dnes je, dříve mohutný a nedobytný, hrad porostlý stromy a dochovaly se velké zbytky zdiva, sklepy a hradní studna.

Na kole romantickým okolím Hamru na Jezeře

Na kole romantickým okolím Hamru na Jezeře

Krajina v okolí Hamru na Jezeře s často vrchovinným charakterem, množstvím lesů a kopců sopečného původu je přikrášlena venkovskou lidovou architekturou. Proto si vydobyla přívlastek "romantická". Tak jako náš velký básník Karel Hynek Mácha se můžete i vy nechat okouzlit romantickou krásou tohoto kraje.

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Skalní hrad Stohánek byl vybudován na strmém pískovcovém suku u obce Svébořice, nedaleko od Hamru na Jezeře.

Cykloráj Podralsko a Riviera severu

Cykloráj Podralsko a Riviera severu

Hamr na Jezeře se stal rájem cykloturistů a startem do oblasti Podralsko. Ve svém blízkém okolí nabízí několikakilometrové značené nenáročné cyklotrasy a okruhy pro zdatné a začínající cyklisty.

Lanový park Hamr na Jezeře

Lanový park Hamr na Jezeře

Lanový park na skoro až exoticky vyhlížející pláži koupaliště v Hamru na Jezeře. Užijte si pohled na jezero z výšky!

Další aktuality

Tipy na výlety na kole i pěšky do Českého ráje

Přívětivý kraj, nádherná příroda skalních měst, malebných údolí, starobylých hradů i dalších památek, a v neposlední řadě řada krásných výhledů do kraje – co jiného byste čekali od Českého ráje, zejména pokud je to současně i ráj turistů, horolezců a milovníků přírody i historie? Vyberte si z nabídky tipů na výlet, které vás nezklamou, ať je jakékoliv počasí!
Liberecký kraj | Příroda

Na Svatováclavských slavnostech ve Svijanech vás čeká program pro celou rodinu

Zámek Svijany neláká jen na zámeckou kapli s restaurovanými freskami či interaktivní výstavu archeologických nálezů E. Štorcha, ale i na řadu zajímavých akcí pro celou rodinu. Jejich zářijovým vrcholem jsou vždy oslavy svátku patrona české země a také českého piva – svatého Václava. I letos čeká všechny návštěvníky zámku při tradičních Svatováclavských slavnostech ve čtvrtek 28. září tradiční jarmark s ukázkami řemesel a dílničkami, bohatý dobový program a také prohlídky sousedního Pivovaru Svijany.
Liberecký kraj | Památky

Ještěd slaví padesátiny! Připomeňte si jeho historii zajímavou výstavou

Letos Ještěd slaví celých 50 let své existence. V lednu 1963 vyhořela původní horská chata s hotelem a po rozhodnutí zbořit zbytek této stavby se otevřela cesta k postavení nové stavby. Realizace projektu unikátní moderní budovy architekta Karla Hubáčka se však potýkala s řadou problémů. Dokončení celé stavby a její předání se tak opozdilo o několik let až do září 1973. Severočeské muzeum v Liberci zve zájemce na zajímavou výstavu k padesátému výročí otevření horského hotelu a vysílače Ještěd, která je přístupná již jen do poloviny října 2023.
Liberecký kraj | Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat předposlední zářijovou sobotu 23. září 2023, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení. Letos bude akce obohacena o Loutkářskou pouť.
Liberecký kraj | Kultura

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 17. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 16. a 17. září 2023 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
Liberecký kraj | Kultura

Objevte tajemná místa Jizerských hor

Turistický region Jizerské hory připravil pro malé a velké návštěvníky soutěž pod názvem Tajemná místa Jizerských hor. Osm zajímavých, tajemných a hlavně méně známých míst v Jizerských horách je označeno malou kovovou volně přístupnou známkou. Ten kdo navštíví všech osm míst, dostane penízek víly Izeríny.
Liberecký kraj | Příroda

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 2. září 2023 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
Liberecký kraj | Zážitky

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 1. – 2. září 2023 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na Annu K., Michala Hrůzu, Tomáše Kluse, skupinu Kryštof, Mirai, Kabát a spoustu dalších muzikantů. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
Liberecký kraj | Kultura