Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina skalního hradu Stohánek
Památky

Zřícenina skalního hradu Stohánek

Skalní hrad Stohánek byl vybudován na strmém pískovcovém suku u obce Svébořice, nedaleko od Hamru na Jezeře.
Zbytky skalního hradu Stohánek stojí na strmém pískovcovém suku u obce Svébořice, nedaleko od Hamru na Jezeře. Při patě skály stály hospodářské budovy, vstup na skalisko byl možný spárou v mírnější severní stěně. Ta byla úzká, uzavíratelná vrátky se závorou. Vlastní hrad na vrcholu byl zčásti tesaný do skály, zčásti dřevěný. Dnes se na vrcholu dochovaly tesané zbytky dvou místností. Ve stěně po pravé straně schodiště se nachází 16 prázdných výklenků bývalé křížové cesty. Na jihovýchodní straně proti vchodu se nacházel oltář s malovaným očistcem.

Poprvé byl hrad v písemných materiálech zmiňován v roce 1431 za Beneše z Vartemberka, ale jeho historie neměla dlouhého trvání – poslední zmínka pochází z roku 1453 a krátce poté patrně zanikl. V roce 1760 byla v jeho zbytcích zřízena poustevna. O té se zmiňuje spisovatelka Karolína Světlá ve své povídce Poslední poustevnice. Poustevnu obývali za její existence dva poustevníci. Druhý poustevník Johan Wenzel Steinfelder přišel po odchodu prvního v roce 1768. Již od mládí se toulával a žebral, avšak dostal se až do Itálie, kde vstoupil do kongregace poustevníků sv. Ivana a po návratu do Čech začal působit zde na Stohánku. Za nemalé almužny podával rozhřešení a rady.

Přïjal i pomocníka, mladého chlapce Aloyse Kaysera, ze kterého se nakonec vyklubala dívka Anna Alžběta Kayserová, která sem utekla před chlípným kupcem, u kterého byla ve službě. Kerhartický farář ji odvezl do kláštera alžbětiněk v Praze. Poustevníkovi se však ženská péče zalíbila, a tak si již tentokrát najal novou "pomocnici". Roku 1773 byl obviněn z nemravného života a vyhnán. Poustevna pak byla zrušena.
Zřícenina hradu Děvín

Zřícenina hradu Děvín

Hamr na Jezeře, Liberecký kraj
Lanový park Hamr na Jezeře

Lanový park Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Zátíší v Hamru na Jezeře

Kemp Zátíší v Hamru na Jezeře

Hamr na Jezeře, Liberecký kraj
Autokemp Hamr na Jezeře

Autokemp Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře, Liberecký kraj
Treehouse Chrastná

Treehouse Chrastná

Česká Lípa, Liberecký kraj
Resort Slunce

Resort Slunce

Osečná, Liberecký kraj