Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Na kole romantickým okolím Hamru na Jezeře

Na kole romantickým okolím Hamru na Jezeře

Krajina v okolí Hamru na Jezeře s často vrchovinným charakterem, množstvím lesů a kopců sopečného původu je přikrášlena venkovskou lidovou architekturou. Proto si vydobyla přívlastek "romantická". Tak jako náš velký básník Karel Hynek Mácha se můžete i vy nechat okouzlit romantickou krásou tohoto kraje.
Naše trasa začíná v Hamru na Jezeře, kde si určitě vzpomenete na film "Dovolená s Andělem" s panem Jaroslavem Marvanem v hlavní roli. Právě tento snímek se totiž na zdejší pláži v roce 1952 natáčel. Hamerský rybník je využíván k rekreaci už od 19. století. U jeho hráze stojí středověká pevnůstka, která byla v 17. století přestavěna na zámek a dnes slouží jako rekreační objekt.


Ke hradu Stohánek a Novodvorskému rybníku

Hamr na JezeřeSledujte cykloznačku 3046, která vás dovede nejprve k pomníku Antonína Sochora a později ke hradu Stohánek. Dodnes se na vrcholu pískovcového suku dochovaly tesané zbytky dvou místností. Hrad se už roku 1453 uvádí jako pustý, ale roku 1760 byla v jeho zbytcích zřízena poustevna.

Cyklotrasa pokračuje po zpevněné cestě a do Nového Dvora přijedete po vedlejší silnici přes zchátralé vojenské objekty. Na křižovatce lesních cest zvolte písčitou stezku, která vás dovede k Novodvorskému rybníku, kde se můžete vykoupat. Na křižovatce silnic odbočte na cyklotrasu č. 241, po lesní asfaltové cestě projedete kolem obory Židlov, kde žijí jeleni a mufloni. Na odbočce cyklotras pak pokračujte po č. 25, až k městečku Osečná se zbytky lidové architektury. Nad Jenišovským Mlýnem silně vyvěrá pramen vody.
 

Přes Lázně Kundratice ke hradu Děvín

CyklistéZanedlouho dojedete příjemnou cestou do osady Podvrší (č. 3007), odkud můžete navštívit Lázně Kundratice. K léčbě pohybového ústrojí se zde mimo ostatních procedur využívá i tradiční přírodní léčivý zdroj – sirnoželezitá slatina. Za Podvrším se silnice změní na lesní šotolinu, po které dojedete až pod hrad Děvín.

Navrchol můžete dojet po červené značce, ale dávejte dobrý pozor, protože stoupání (a následný sjezd dolů) je zde velmi náročné – odbočka ke hradu vede po lesní kamenité pěšině. Pokud se vám na hrad nechce, můžete pokračovat přímo do Hamru po pěkné asfaltové cestě lesem.