Úvod > Aktuality > Svatý Martin dorazí do Třeště na bílém koni v neděli
Svatý Martin dorazí do Třeště na bílém koni v neděli
"> "> "> ">
Zážitky

Svatý Martin dorazí do Třeště na bílém koni v neděli

Vydáno 13. listopadu 2019
Svátek Martina se bude letos v Třešti slavit v sobotu 16. listopadu. Zábavné atrakce a stánkový prodej budou připraveny na Martinské pouti na náměstí T. G. Masaryka. Svatomartinská jízda vychází v 16:30 hod. od fary sv. Martina na bývalý zimní stadion, kde bude odehrána Svatomartinská legenda a další program.
svatý martinCelý podvečerní program začíná Svatomartinským průvodem v čele s bubeníky skupiny Tamburino z Jemnice. Vychází se z fary kostela sv. Martinasobotu 16. listopadu v 16:30 hodin. Svatomartinský průvod dojde až na bývalý zimní stadion a projde ulicemi Na Hrázi, Rooseweltova, nám. Svobody, K. H. Máchy, Barvířská, Nerudova a Jungmannova.

lampionyAž procesí dorazí na „zimák“, začne kulturní program. Ten odstartuje scénkou o svatém Martinovi, tedy Martinovi Tourském, který se narodil roku 316 jako syn římského důstojníka. Legenda říká, že jedné chladné noci viděl promrzlého žebráka. Neváhal a svůj plášť rozsekl napůl a jednu polovinu mu daroval. Následující noc se Martinovi zjevil Kristus zčásti oděný do jeho pláště. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít, odešel z armády a dal se na duchovní cestu. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vína.

V letošním roce se můžete těšit na Skupinu historického šermu Vyděděnci Jihlava a ohňovou show skupiny Novus Origo. Nepřijdete ani o vystoupení Klubu agility Třešť.
Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Zámecký hotel Třešť – v dlouhodobé rekonstrukci

Zámecký hotel Třešť – v dlouhodobé rekonstrukci

Zámek v Třešti, v současné době hotel Akademie věd ČR, prochází zevrubnou rekonstrukcí a památka se na několik let pro návštěvníky uzavře. Rekonstrukce by měla skončit v roce 2022.

Kostel sv. Martina v Třešti

Kostel sv. Martina v Třešti

Nejstarší architektonickou památkou města je farní kostel sv. Martina z 13. století. Byl dostavěn ve 2. polovině 15. století a později barokně upraven. V 18. století se na vystavění nové kruchty, jižní sakristie a panské oratoře podílel místní zednický mistr Jakub Lysý.