Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.
V
Třešti nedaleko
Jihlavy se udržuje více než 200 let stará tradice
stavění betlémů v místních rodinách. Stejně jako jejich předci, budují dnes místní obyvatelé překrásné jesličky v komorách, dílnách i garážích a rádi je ukazují každému, kdo je chce vidět.
Zdejší betlémy jsou stavěny jako
dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu. Každoročně je zde přístupno více než dvacet domácností.
Plánek města s vyznačenými výstavními místy získáte v infocentru, domy jednotlivých betlémařů jsou zřetelně označeny.
Každý dům, ve kterém mají betlém pro návštěvníky připraven,
bývá označen zelenou cedulkou. Pokud je tato cedulka s terčíkem otočena dozadu, znamená to, že je zavřeno. Prosíme, respektujte toto nepsané pravidlo. Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi 9:00 a 12:00 hodinou a následně mezi 13:00 a 18:00 hodinou.
Další betlémy jsou
celoročně vystaveny jak ve
stálé expozici Spolku přátel betlémů, tak v místní expozici Muzea Vysočiny v Schumpeterově domě. Navazující akcí je "Dřevořezání", setkání řezbářů nejen z naší země, které se koná každoročně počátkem července a výsledkem je stále se rozrůstající betlém, který návštěvník může zhlédnout v
expozici betlémů.
Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách.
Třešťské betlémy v domácnostech je možné navštívit každoročně od 26. prosince do 2. února.
Třešťské betlémy jsou vytvořeny z pařezů, mechu a dalších přírodních materiálů.
Domy s vystavenými betlémy jsou označeny zelenou cedulkou.
Pokud je na cedulce obrácená strana, znamená to, že domek s betlémem je zavřený.
Plánek města s vyznačenými výstavními místy lze získat v infocentru.
Doporučená časová okna pro návštěvu jsou mezi 9:00 a 12:00 hodinou a mezi 13:00 a 18:00 hodinou.
Celoročně jsou betlémy vystaveny ve stálé expozici Spolku přátel betlémů a v místní expozici Muzea Vysočiny v Schumpeterově domě.
Dřevořezání je setkání řezbářů, které se koná každoročně počátkem července a jehož výsledkem je stále se rozrůstající betlém.
Návštěvníci mohou zažít jedinečný pohled na tradiční třešťské betlémy, navštívit expozice a zúčastnit se setkání řezbářů během Dřevořezání.