Úvod > Aktuality > Šumavský Král lesa shodil své parohy
Šumavský Král lesa shodil své parohy
"> Šumavský Král lesa shodil své parohy "> Prezimovací oburka na Srní nabízí ideální príležitost pro pozorování jelení zvere "> Nové paroži jelenovi zacne rust zase na jare
Příroda

Šumavský Král lesa shodil své parohy

  • Vydáno22. února 2013
Jelen s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy, kterému lesníci říkají Král lesa, shodil ve čtvrtek 21. února své paroží. Stalo se tak v zimní obůrce u Srní, kde dvaadvacaterák pravidelně tráví nejmrazivější měsíce v roce. Milovníci přírody mohou jeleny v obůrce pozorovat i jim přinést ovoce a zeleninu na přilepšenou.
Král lesa, jak jelenovi lesníci na Šumavě přezdívají, shodil parohy jako jeden z prvních šumavských jelenů vůbec – svých parohů se zbavil v několikatýdenním předstihu. Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. Podobně kvalitní paroží s bohatě tvarovanou a rozložitou korunou, které váží více než sedm kilo, na západní straně Šumavy nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci. Parohy jsou typickým znakem samce jelena lesního. Tím, že je Král lesa shodil přišel o dominantní postavení ve stádu. Ostatní ho přestali respektovat a on se v ten moment stáhnul do ústraní. Nové paroži jelenovi začne růst zase na jaře.

Přezimovací obůrka na Srní nabízí v těchto dnech ideální příležitost pro pozorování jelení zvěře. Na prohlídku je lépe se předem objednat u Správy parku na telefonním čísle 731 530 429. Pozorovat jeleny je možné každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12:00 do 15:30. Skupiny 20 až 30 osob se mohou se Správou parku dohodnout také na jiných termínech. Zájemci by si neměli nechat doma dalekohled, vhodné je také teplé oblečení. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra v Srní. Za pozorování se platí symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem. Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob.

Jeleni na Šumavě nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. Zhruba devadesát pět procent jelenů v republice, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava.
Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.