Úvod > Aktuality > Šumavský Král lesa shodil své parohy
Šumavský Král lesa shodil své parohy
Příroda

Šumavský Král lesa shodil své parohy

  • Vydáno22. února 2013
Jelen s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy, kterému lesníci říkají Král lesa, shodil ve čtvrtek 21. února své paroží. Stalo se tak v zimní obůrce u Srní, kde dvaadvacaterák pravidelně tráví nejmrazivější měsíce v roce. Milovníci přírody mohou jeleny v obůrce pozorovat i jim přinést ovoce a zeleninu na přilepšenou.
Král lesa, jak jelenovi lesníci na Šumavě přezdívají, shodil parohy jako jeden z prvních šumavských jelenů vůbec – svých parohů se zbavil v několikatýdenním předstihu. Většina jelenů svou největší chloubu shazuje na přelomu února a března. Podobně kvalitní paroží s bohatě tvarovanou a rozložitou korunou, které váží více než sedm kilo, na západní straně Šumavy nikdy neviděli ani ti nejzkušenější lesníci. Parohy jsou typickým znakem samce jelena lesního. Tím, že je Král lesa shodil přišel o dominantní postavení ve stádu. Ostatní ho přestali respektovat a on se v ten moment stáhnul do ústraní. Nové paroži jelenovi začne růst zase na jaře.

Přezimovací obůrka na Srní nabízí v těchto dnech ideální příležitost pro pozorování jelení zvěře. Na prohlídku je lépe se předem objednat u Správy parku na telefonním čísle 731 530 429. Pozorovat jeleny je možné každé úterý, čtvrtek a sobotu od 12:00 do 15:30. Skupiny 20 až 30 osob se mohou se Správou parku dohodnout také na jiných termínech. Zájemci by si neměli nechat doma dalekohled, vhodné je také teplé oblečení. Sraz účastníků je v uvedenou dobu vždy na parkovišti u Hotelu Vydra v Srní. Za pozorování se platí symbolické vstupné 20 korun. Za to dostanou návštěvníci originální vstupenku s jelenem. Kapacita pozorovacího místa je zhruba 30 osob.

Jeleni na Šumavě nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Lesníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. Zhruba devadesát pět procent jelenů v republice, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava.
Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

Další aktuality

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 25. listopadu 2023 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Plzeňský kraj | Zážitky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
Plzeňský kraj | Památky

20 tipů na nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.
Plzeňský kraj | Příroda

Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!

V jižní části CHKO Český les objevíte pravý skvost – Capartické louky, jednu z nejcennějších lučních lokalit v Českém lese! Provede vás tudy krásná naučná stezka, která zájemcům přiblíží zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin. Na zvídavé malé i velké návštěvníky čekají herní prvky.
Plzeňský kraj | Příroda

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
Plzeňský kraj | Zážitky