Úvod > Aktuality > Stále jako nový – Nový Hrad v Jimlíně letos slaví 550 let
Stále jako nový - Nový Hrad v Jimlíně letos slaví 550 let
"> "> ">
Památky

Stále jako nový – Nový Hrad v Jimlíně letos slaví 550 let

  • Vydáno27. srpna 2015
Dosud nepříliš známý zámek Nový Hrad mezi královskými městy Louny a Žatec si v letošním roce připomíná 550 let od zahájení stavby. Stalo se tak léta páně 1465 na základě povolovací listiny krále Jiřího z Poděbrad. Stavba hradu pak dala vzniknout nové rodové větvi – Novohradským z Kolowrat. Do konce srpna tu můžete navštívit výstavu kostýmů a rekvizit z pohádky S čerty nejsou žerty. Zbývají vám tedy pouhé 4 dny! Poslední srpnový víkend bude zámek navíc protkán hudbou.
Zámek JimlínNový Hrad, přestavěný později na zámek, je postavený na mírném návrší nad obcemi Jimlín a Zeměchy na cestě mezi královskými městy Louny a Žatec. Areál tvoří v mírně zvlněné zemědělské krajině výraznou dominantu mezi Českým středohořím a stolovými horami Přírodního parku Džbán.

Současná podoba interiérů i exteriérů je dána řadou přestaveb v průběhu 17. století. Na prvním prohlídkovém okruhu můžete obdivovat dřevěné malované stropy, barokní kapli sv. Josefa i  soukromé a reprezentativní pokoje z dob renesančních a barokních. Druhý prohlídkový okruh nazvaný gotika a hospodářské zázemí vás zavede do gotických sklepů, místností s gotickými freskami, černé kuchyně, sušárny, prádelny, ale i bylinné zahrady.

Zámek JimlínNávštěvníci zámku jsou na důležitá období po založení hradu upozorněni také na prohlídkových trasách, které jsou od dubna doplněny o obrazovou výzdobu vztahující se ke Kolowratům, ale i Schwarzenbergům, posledním novohradským aristokratickým majitelům, bez nichž by se zámek v 19. století zhroutil.

Prohlídky zámku zpestří také dvě velké výstavy – od 1. dubna do konce října fotografická výstava "Čtyři fotografové – jedna vášeň" a od 2. června do konce srpna výstava kostýmů z filmové pohádky "S čerty nejsou žerty".

Zámek je přístupný mimo pondělí každý den od 10 do 15 hodin, o víkendech 9 až 16 hodin. Vstupné stojí 60 korun.
Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.