Úvod > Aktuality > Festival Petra Dvorského láká na klasickou i popovou hudbu
Festival Petra Dvorského láká na klasickou i popovou hudbu
"> "> ">
Kultura

Festival Petra Dvorského láká na klasickou i popovou hudbu

  • Vydáno6. srpna 2019
Od 3. do 17. srpna 2019 proběhne v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešicích, Dukovanech a ve Valči již 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Letos se můžete těšit například na spojení Moravské filharmonie Olomouc a Ewy Farne či The Backwards – Beatles revival. Krásným zážitkem bude jistě i šansonový večer s Chantal Poullain nebo písně a jemný humor Karla Plíhala. Z klasické hudby zaujme František Antonín Míča, koncert duchovní hudby v bazilice sv. Prokopa či melodie Petra Iljiče Čajkovského včetně výběru árií z Evžena Oněgina, Labutího jezera a Louskáčka.

Koncerty ve Valči, Dalešicích, Dukovanech i Třebíči

housleMonodrama „Piš mi. Tvoje Alma” v úterý 6. srpna v historickém sále zámku ve Valči přiblíží v dialogu slova a hudby pohnutý osud neteře Gustava Mahlera Almy Rosé. Zdramatizovaný text přibližuje v dialogu slova a hudby tragický osud houslistky a dirigentky Almy Rosé, neteře Gustava Mahlera. Příběh jímavě vykresluje krátký a intenzivní život nadané hudebnice, který vyhasl v Osvětimi. V roli Almy vystoupí mladá herečka Jihočeského divadla Kamila Janovičová, hudební složku bude mít na starosti Benda Quartet.

Plíhal písně trochu jinakDo Valči, tentokrát na vnitřní nádvoří zámku, přijede se svými písněmi 7. srpnaKarel Plíhal, který bude tento večer s jemností i humorem jemu vlastním zabývat ve svých nehlučných písních prostou lidskou slušností, upřímnými vztahy a láskou bez přehnaně velkých slov. Nechme se překvapit, zda se dostane i na písně na slova básníka Kainara.
 
S francouzským šarmem vás na tradiční i netradiční francouzský šanson zve Chantal Poullain spolu s jazzovým triem Štěpána Markoviče do Dalešického pivovaru v pátek 9. srpna. Ve svých vlastních písních i převzatých originálních francouzských šansonech uplatní Chantal Poullain naplno svůj nezaměnitelný nízko posazený hlas spolu s nefalšovaným francouzským šarmem, který je této dámě tolik vlastní.

Mladá dudácká muzika StrakoniceMáte rádi folklor? Pak nesmíte chybět v neděli 11. srpna v zámecké zahradě Dukovany, kde se setkáte s Mladou dudáckou muzikou Strakonice. Pořad nazvaný "Copa to v tom houští děláte" představí tradiční folklór jižních a západních Čech. Soubor působí v centru dudácké hudby, ve Strakonicích, a vystoupí v prácheňských krojích typických pro tuto oblast.

Stabat Mater Dolorosa představují tradiční koncert sakrální hudby v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Letos se bude konat 14. srpna a baziliku rozezní tóny děl Wolfganga Amadea Mozarta Exsultate, jubilate, KV 165 a Jana Křtitela Vaňhala Stabat Mater. Účinkovat budou ženský sbor Českého filharmonického sboru Brno Czech Virtuosi, sopranistka Marta Reichelová, altistka Lucie Hilscherová a dirigentem bude Petr Fiala.
 

Symfonie spolu s popovou hudbou

Ewa Farna SymphonicProgram festivalu je velice pestrý. Nechybí v něm ani spojení pop-music a symfonického orchestru. Netradiční muziku si poslechnete v sobotu 10. srpna v zámecké zahradě v Jaroměřicích, kdy tradiční orchestr festivalu – Moravská filharmonie Olomouc – doprovodí skupinu The Backwards – Beatles revival.

Na čtvrtek 15. srpna se chystá působivé spojení olomouckých filharmoniků a popové hvězdy Ewy Farne. Slyšet Ewu Farnou zpívat živě za doprovodu symfonického orchestru slibuje zcela jiný zážitek, než slyšet ji z rozhlasu… Neměli byste chybět.
 

Nejen opera a balet v Jaroměřicích nad Rokytnou

Jaroměřice zahradaRomanticky laděné duše potěší v úterý 13. srpna duchovní hudba Františeka Antonína Míči, který komponoval ve službách hraběte Questenberga. Letos se představí jeho oratorium "Abgesungene Betrachtungen, sepolkro". Prostřednictvím alegorických postav z jeho jediného dochovaného oratoria vás hudba může dovést ke ztišenému rozjímání duše.

Jaroměřická zámecká zahrada bude v sobotu 17. srpna dějištěm závěrečného festivalového koncertu věnovaného hudbě Petra Iljiče Čajkovského. Na programu bude výběr árií, orchestrálních a baletních čísel z děl Evžen Oněgin, Piková dáma, Spící krasavice, Labutí jezero a Louskáček.
 

Vstupenky na festival

Festival Petra DvorskéhoVstupenky v cenovém rozmezí 250 až 500 korun jsou k dostání mimo jiné na pokladně zámku a v Turistickém informačním centru v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jako každoročně, i letos festival poskytuje slevy pro děti, studenty a seniory od 65 let věku. Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mohou nárokovat slevu ve výši 50%.

Zájemci o více koncertů jistě rádi využijí tzv. množstevní slevy, které platí při současném zakoupení vstupenek na více festivalových koncertů: 2 koncerty – sleva 5%, 3 koncerty – sleva 10%, 4 koncerty – sleva 15%, 5 a více koncertů – sleva 20%. Večerní pokladna je otevřena v den a v místě konání koncertu, a to vždy hodinu před jeho zahájením.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Hotel Zámek Valeč u Hrotovic

Hotel Zámek Valeč u Hrotovic

Zrekonstruovaný areál valečského zámku a wellness hotelu se nachází v malebné krajině Vysočiny patnáct kilometrů jihovýchodně od města Třebíč. Přímo v zámku je možnost se ubytovat v historických i moderních pokojích. Milovníky historie potěší možnost prohlídky zámku.

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Pivovar Dalešice – místo známé z filmových Postřižin

Tradice vaření piva zde sahá až do 17. století. Pivovar se proslavil v roce 1980, kdy zde režisér Jiří Menzel natočil slavný příběh Hrabalových Postřižin. Ve zrekonstruovaném objektu dnes najdeme Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví, ve kterém nechybí ani připomenutí slavného filmu.