Úvod > Aktuality > Ve Slatinicích objevíte krásné muzeum veteránů
Ve Slatinicích objevíte krásné muzeum veteránů
"> "> "> "> ">
Kultura

Ve Slatinicích objevíte krásné muzeum veteránů

  • Vydáno20. března 2019
Slatinice možná znáte jako lázeňskou obec a ani netušíte, že tu najdete muzeum veteránů. Na ploše 400 m čtverečních si prohlédnete sbírku starých automobilů a motocyklů značek Mercedes Benz, BMW či Volkskwagen, vyrobených převážně ve třicátých letech minulého století. Upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem „uloženým“ pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědečků. Ve vitrínách jsou vystaveny modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky. S vývojem automobilismu a historií značky Mercedes Benz vás seznámí audiovizuální programy.
Muzeum veteránů SlatiniceV renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice v Olomouckém kraji najdete Muzeum veteránů, které nabízí kousek historie, relaxaci, sport, zábavu i poznání. Na ploše 400 m² najdete sbírku starých automobilů a motocyklů (Mercedes Benz, BMW, KdF), převážně z 30. let minulého století a množství dobových artefaktů. Upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem "uloženým" pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky. Muzeum a jeho exponáty nejsou typickým muzeem, ale živým organizmem. Automobily a motocykly vystavené v muzeu jsou pojízdné nebo se opravují, aby plně pojízdné byly.

Veteráni SlatinicePro relaxaci můžete využít bazén se slanou vodou, whirlpool nebo saunu, to vše v atraktivním prostředí kamenného klenutého sklepa. Penzion nabízí luxusní ubytování v 7 pokojích (1x jednolůžkový, 4x dvoulůžkové suite a 2x dvoulůžkové pokoje s max. 2 přistýlkami). Celková kapacita je 25 lůžek.

Veterána si zájemci mohou pronajmout na projížďku po okolí, svatební obřady anebo pro soutěže v ČR i zahraničí. V nabídce je i výlet k hradům (Bouzov, Šternberk, Úsov) nebo zámkům (Tovačov, Náměšť, Čechy pod Kosířem) či uspořádat piknik v parku. Žádným problémem naní ani zajištění dobového oblečení.
 

Nejucelenější kolekce Mercedes Benz a rarity zdejší sbírky

Veterání SlatinicePilířem sbírky je kolekce Mercedes Benz 200 W 21 z období 1933-1936. Jde o neucelenější kolekci automobilů této výrobní řady na světě, s téměř kompletní ukázkou nabídky různých typů karoserií (kabriolet A, B, C, roadster, limuzína). Nejvzácnějším exemplářem je Mercedes Benz 200 cabrio B, který je v majetku jedné rodiny od zakoupení v roce 1936. Automobil sleduje historii této rodiny a ta je často velmi dramatická (II. světová válka, znárodnění 1948, období socialismu, obnovení kapitalismu 1989, záplavy 1997). Značka VW je zastoupena vojenským vozem KdF 82 z roku 1940. Jde o konstrukci rodáka z Liberce – Vratislavic Ferdinanda Porscheho. Civilní verze tohoto automobilu – VW „Brouk“ se stala nejprodávanějším civilním vozem na světě.

motorka bmwZnačku BMW zastupují proslulé motocykly BMW R2 a R12. BMW motocykly s protilehlými válci a převodem hnací síly na zadní kolo kardanovou hřídelí se vyrábí dodnes.

Muzeum je otevřeno do 30. 5. denně od 10:00 do 17:00 hodin. Cena vstupného je pro dospělého 50 Kč, snížené pak vychází na 30 Kč.
Lázně Slatinice

Lázně Slatinice

Lázně Slatinice jsou léčebné lázně s přírodním pramenem středně mineralizované vody s obsahem sirovodíku, blahodárně působící na kloubní chrupavku. Léčí se zde mnohé druhy pooperačních stavů, v nabídce jsou různé vodní procedury a relaxační pobyty.

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů ve Slatinicích nabízí kousek historie a poznání z období 30. let minulého století a zároveň i relaxaci, sport a zábavu. Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).