Úvod > Aktuality > Zámek Slatiňany se návštěvníkům otevře 1. května
Zámek Slatiňany se návštěvníkům otevře 1. května
"> "> Zámecká kuchyne "> Zámek Slatinany a Hipologické muzeum "> Speciální prohlídka zámku Slatinany Pokrok nezastavíš!
Památky

Zámek Slatiňany se návštěvníkům otevře 1. května

  • Vydáno29. dubna 2019
Slatiňanský zámek otevírá svoje brány 1. května. Zámek a přilehlý park prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou v rámci projektu IROP – Zámek Slatiňany – Šlechtická škola v přírodě. Park zůstane pro veřejnost z důvodu prováděných prací ještě uzavřený, ale zámek se představí v nové fasádě, s opravenými podlahami, stropy a reinstalovanými interiéry. Návštěvníky také čeká nové návštěvnické centrum.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeumProhlídka slatiňanského zámku vás zavede od 1. květnado nově instalovaných prostor – došlo k opravě dřevomorkou zničeného stropu, což umožnilo navrátit vybavení do pokoje prince Vincenta.

Jeho pokoj společně s dětskou učebnou a pokojem princezny Charlotty se veřejnosti představí úplně poprvé.

K vidění zde budou předměty ryze osobní, např. učebnice, princovy sešity, Charlottiny kresby nebo nosítka nalezená na půdě zámku. Zámek má také novou fasádu, barevnost odpovídá historickým průzkumům a původní podobě zámku (okrová), novou barevnost postupně získávají také balkony, ploty i brána do nádvoří.

Nové návštěvnické centrum zlepší zázemí pro turisty – je prvním zcela dokončeným prvkem z velké rekonstrukce zámeckého areálu. Návštěvníci tak nebudou muset čekat na prohlídku venku jako dosud.

Zatím uzavřený zůstává zámecký park, a to z důvodu probíhajících prací (opravy drobných staveb, cest apod.), a také z důvodu kácení, neboť vyschlé stromy byly napadeny dřevokazným hmyzem a musí tak být pod dohledem odborníků pokáceny. Kompozice parku zůstane zachována výsadbou nových dřevin (350 nových stromů), keřů a okrasných rostlin. Se zaléváním by měl pomoci obnovovaný areálový vodovod, který fungoval již za časů bývalých majitelů. S dokončením všech prací se počítá koncem roku 2019.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Zámecká věž ve Slatiňanech

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Další aktuality