Úvod > Aktuality > Jizerskou magistrálu stále trápí popadané stromy, trasy se postupně upravují
Jizerskou magistrálu stále trápí popadané stromy, trasy se postupně upravují
">
Zimní sporty

Jizerskou magistrálu stále trápí popadané stromy, trasy se postupně upravují

  • Vydáno17. ledna 2019
Během úterního dne vyrazily rolby na úklid popadaných větví a stromů po vydatném sněžení v minulých dnech. Na základě prohlídky terénu HS Jizerské hory i nadále varuje lyžaře před vstupem do lesů. Na okruhu Jizerské padesátky je již trať rolbou upravena.
Jizerská magistrálaRolby projely a odstranily překážky na okruhu Jizerské padesátky (kromě Olivetské hory), dále je zprůjezdněno Peklo, Lesní brána a Mariánská hora. Vyčištěná je i Jizerská silnice velká část trasy k hraničnímu mostku směrem na Orle. Další úpravy jizerskohorských tras budou následovat v dalších dnech.

I po nárazech větru zůstávají stromy obalené vrstvou těžkého sněhu, ohýbají se a postupně praskají a lámou se. Počasí je sice zatím o něco klidnější, přesto je pohyb na lesních cestách i nadále riskantní a vstup na většinu úseků magistrály stále nedoporučujeme.

V sobotu 19. ledna zve stadion v Bedřichově na testování lyží. Zájemci si budou moci vyzkoušet různé typy lyží a dalšího vybavení.


Lyžařský ráj v Jizerských horách

Běžecké tratěLyžařské stopy vyvedou milovníky běžkování nejen ze známých středisek, Bedřichova a Jizerky, ale i z dalších nástupních míst jako Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově, do přírody Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory za zážitky a výkony. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí, např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích, mohou lyžaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené tratě na polské straně.

O úpravu tratí v Jizerských horách se již od konce roku 1999 stará Jizerská, o. p. s., založená obcí Bedřichov.  Samotní běžkaři však mohou také přispívat na provoz a údržbu Jizerské magistrály, třeba formou dárcovských DMS zpráv. Cena jedné DMS je pro lyžaře 30 Kč a Jizerská magistrála obdrží 27 Kč. V průběhu prosince by se také měly do prodeje dostat upomínkové předměty s logem Jizerské magistrály. Veřejná sbírka je stejně jako v minulosti kontrolována Krajským úřadem Libereckého kraje, takže lyžaři mají jistotu, že jejich peníze budou využity právě pro potřeby Jizerské magistrály.
Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Jizerské hory na běžkách – po stopách Jizerské 50

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Krásná Máří – jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Máří – jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek

Krásná Maří je jednou z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek. Nachází se nedaleko Tetřevích bud, na samém okraji severních svahů Jizerských hor, na dohled od jizerské magistrály.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl