Úvod > Aktuality > Sezóna na hradech a zámcích ještě nekončí – nenechte si ujít speciální prohlídky
Sezóna na hradech a zámcích ještě nekončí – nenechte si ujít speciální prohlídky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Sezóna na hradech a zámcích ještě nekončí – nenechte si ujít speciální prohlídky

  • Vydáno9. října 2021
Se začátkem října sezóna hradů a zámků ještě nekončí, i když některé památky se již pomalu chystají k zimnímu spánku. Až do konce měsíce však milovníky hradních a zámeckých výletů čekají zajímavé prohlídky, netradiční výzdoby interiérů a další speciální akce. Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejlepších akcí, které byste si rozhodně neměli nechat letos ujít. Stačí si jen vybrat a pak už hurá na výlet.

Hubertova jízda, napoleonské války i Šíleně smutná princezna

hubertova jízda skaliceZámek Skalice u Vimperka zve v sobotu 16. 10. 2021, na Hubertovu jízdu aneb Memoriál paní Zdenky Voženílkové Holoubkové. Dopoledne bude patřit hobby závodům pro malé i velké jezdce. Od 13:00 proběhne společní setkání před zámkem, kde se za zvuku trubačů na lesní hor a s požehnáním pana faráře bude konat slavnostní nástup jezdců. Pro děti je připravena pohádka zámecké zahradě a poté možnost svezení na koni zdarma. Po příjezdu jezdců proběhne Hon na lišku a vyhlášení letošního Krále honu.


Zámek Loučeň si 16. 10. 2021 připomene hrdinství loučeňského knížete Karla Boromeje Fürstenberga a jeho vojáků v první části napoleonských válek v oblasti Porýní. Přeneseme se do let 1796/97, kdy rakouská vojska bojují na mnoha místech v francouzskými revolučními vojsky. Jedním z hlavních velitelů spojeneckých vojsk byl majitel loučeňského panství Karl Alois Boromej kníže Fürstenberg, který zasvětil celý svůj život vojenské službě pro habsburského císaře.

Víte, že pohádka může být i interaktivní zábavou? Při sledování televize to asi nejde, v kině také ne, v divadle snad, ale na zámku rozhodně! Přijeďte se podívat na příběh s názvem Šíleně smutná princezna, který se odehraje na zámku Sychrově 23. a 24. 10. 2021. Prohlídky vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin.
 

Podzimní mlsání na hradech a zámcích

Podzimní mlsání na hradě ŠternberkV sobotu 16. 10. 2021 se po dvouleté odmlce ponese hradem Šternberk vůně dobrého jídla, neboť na tento den je připraven gurmánský festival – Podzimní mlsání. Stejně jako v předchozích letech se mohou návštěvníci těšit na prohlídky hradu spojené s ochutnávkou hradních pokrmů. Degustace jídel proběhne v exkluzivním prostoru Liechtensteinské kuchyně. Všechny pokrmy připravené v rámci sobotního dne jsou inspirované kuchařskou knihou „Dobrá kuchařka českých šlechticů a měšťanů od gotiky po baroko“. Součástí vstupného na prohlídky hradu budou ochutnávky jídel zdarma, další pokrmy lahodné chuti bude možné zakoupit. V nabídce naleznete pochoutky na grilu, domácí hradní koláče a mnoho dalších dobrot.

svatohavelské posvícení plzeňTradiční havelské posvícení se konalo první neděli po svatém Havlovi již od konce 18. století a v Plzni tuto tradici stále drží. Přijďte v neděli 17. 10. 2021 na selský dvůr U Matoušů proniknout do chutí a vůní, vyzkoušet si stará řemesla nebo nakoupit krásné dárky pro své blízké. Součástí akce bude i folklorní vystoupení Souboru písní a tanců Jiskra z Plzně. Těšit se můžete na dílničky pro děti, krajkářství nebo drátenictví. Nakoupit si budete moci sirupy, koření, dárky a další drobnosti.

švihov jarmarkV neděli 17. 10. proběhne na hradě Švihově jarmark. Nádvoří hradu obsadí výrobci originálních řemeslných produktů, producenti tradičních pochutin a prodejci občerstvení. Na tradiční podzimní jarmark zve i zámek Kozel, a to 23. a 24. 10. 2021.

Od 22. 10. až do 27. 11. 2021 probíhá po celém Českém Krumlově Festival vína! Zahájení festivalu bude probíhat na vinici v Klášterní zahradě, ochutnávky českorumlovského Solarisu, ročníku 2018 a 2019 a této odrůdy od dalších vinařů. Nebude chybět oblíbená Zámecká slavnost vína, těšit se můžete také  na gastronomické lahůdky a mnoho dalšího.
 

A kam na výlet o státním svátku?

sokolnické lovy sovinecSe sezónou se rozloučí pěknými akcemi poslední říjnový víkend mnoho zámků a hradů. Jední z nich je Sovinec, který láká na Sokolnické lovy. Ty se budou pořádat ve čtvrtek 28. a poté o víkendu 30. a 31. 10. 2021. Těšit se můžete na ukázky lovu atrapy kořisti s fotografováním dravých ptáků při příletech na ruce návštěvníků a další bohatý doprovodný program. Nebude chybět ani velmi bohatý doprovodný šermířský program.

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má také krásné okolí, vždyť byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. A 28. 10. má pro vás otevřeno! Po celý den budou probíhat standardní prohlídky a zrátka nepřijdou ani děti, ty se mohou těšit na dětskou prohlídku Poznej rodové sídlo Sternbergů! v 11:30 hodin.

Lichtenštejnský palácV Praze se 28. 10. 2021 otevřou za příznivých koronavirových podmínek reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 17 hodin ve skupinách po 20 osobách. V minulosti si tento vodní palác zvolila za své sídlo řada významných šlechticů, známá podnikatelská rodina i krajské vedení NSDAP. V současné době je palác využíván k pořádání protokolárních akcí či k ubytování státních delegací.

Za zvláště hodnotné sbírkové kolekce opočenského "depa zbraní" lze považovat kordy – zejména luxusní tzv. kordy dvorské, lovecké tesáky, dýky, funkční modely děl ze 17. a 18. století, vzácně dochované patrontašky k loveckým křesadlovým zadovkám, dělostřelecké stilety nebo mušketýrské bandalíry. Dne 28. 10. se koná mimořádná prohlídka "Za nezpřístupněnými exponáty jedné z nejvýznamnějších sbírek v ČR se správcem depozitáře". Časy zahájení prohlídek v: 10:00, 12:30 a 15:00 hodin. Je však třeba si prohlídku zarezervovat na tel.: 494 668 216 či emailu opocno@npu.cz.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

28.10.
Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky každých 15 minut budou probíhat od 9 do 16 hodin ve skupinách po 20 osobách.

Večerní prohlídky na Bouzově

27.10.
29.10.
Večerní prohlídky na Bouzově

Strašidelné prohlídky na hradě Bouzov. Tajemné prohlídky hradem při svitu svíček, zpestřené výstupy strašidel. Budeme se na vás těšit každý večer od 17.00 do 19.00 hodin.

Podzimní mlsání na hradě Šternberk

15.10.
Podzimní mlsání na hradě Šternberk

Hrad Šternberk provoní vůně dobrého jídla, neboť na tento den připravujeme gurmánský festival.

Otevření 13. komnaty zámku Mnichovo Hradiště

29.10.
30.10.
Otevření 13. komnaty zámku Mnichovo Hradiště

Výjimečná prohlídka speciálně chráněných originálních prostor obrazárny a zlatého salónku s odborným výkladem kastelána nebo jeho zástupce.