Úvod > Aktuality > Šenovská dráha oslaví 130 let
Šenovská dráha oslaví 130 let
">
Zážitky

Šenovská dráha oslaví 130 let

  • Vydáno7. června 2016
V sobotu 18. června ožijí městečka Česká Kamenice a Kamenický Šenov velkolepými slavnostmi. Místní sklářská lokálka, která si několikrát zahrála ve filmu, jako například v Tmavomodrém světě od Jana Svěráka, totiž zažije jubileum 130 let od svého zprovoznění.
V den oslav přijede z Prahy přes Ústí nad Labem a Děčín do České Kamenice rychlík vedený historickou dieselovou lokomotivou řady T 478 "Zamračená" s původními rychlíkovými vozy první a druhé třídy vagonky Bautzen z roku 1978.
 

Centrem oslav bude Kamenický Šenov

Česká KameniceČeské Kamenice do Kamenického Šenova budou po celý den kyvadlově jezdit typické červené motoráčky 
z padesátých let M 131, tzv. Hurvínek a M 262 Kredenc. Centrem oslav se stane nádraží v Kamenickém Šenově. Uvítací ceremoniál se zastupiteli města doprovodí známé hudební seskupení Josef Švejk & C. a k. Šraml. Prohlédnete si také ukázky vojenských uniforem, chybět nebudou stánky s občerstvením a pro milovníky poctivého piva budou 
k dispozici čtyři regionální minipivovary. K jejich konzumaci zahraje flašinetář 
z Liberce.

Historický motoráček přezdívaný "Hurvínek" vás odveze z České Kamenice po muzejní trati pod úbočím Zámeckého vrchu do sklářského města Kamenický Šenov, kde můžete navštívit sklářské muzeum či se vydat pěšky k legendární Panské skále, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna, nebo na kole po cyklostezce Varhany, která vede po tělese zrušené trati od bývalého nádraží Kamenický Šenov horní nádraží až do České Lípy.

Na své si přijdou i obdivovatelé historických autobusů. Z České Kamenice 
a z Kamenického Šenova 
a České Lípy vyjedou autobusy Karosa ŠD11 a Škoda 706 RTO na dvou linkách. Jedna linka pojede k národní přírodní památce Panská skála či ke sklářskému muzeu. Druhá linka bude pokračovat podél bývalé železniční trati z Kamenického Šenova přes Nový Oldřichov a Volfartice k hlavnímu nádraží v České Lípě, z níž je dnes oblíbená cyklostezka.
Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

2.4.
30.10.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2022 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 2. dubna do 30. října o víkendech. Od 30. května do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.