ÚvodAktualityKam o Vánocích na Rybovu Českou mši vánoční?
Kultura

Kam o Vánocích na Rybovu Českou mši vánoční?

  • 20. prosince 2023
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zazní v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem.

Rožmitál pod Třemšínem a Rybova mše

Českou mši vánoční složil Jakub Jan Ryba (1765–1815) roku 1796. Zdaleka to nebylo jeho jediné dílo, během života sepsal zhruba 1 300 skladeb církevních i světských, menuetů, tanců, árií, pastorel i mší. Dochovala se ovšem jen část a nejvíc jej proslavila právě Česká mše vánoční „Hej, mistře“, lidově nazývaná Rybovka, která k českým Vánocům patří podobně jako rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr.

Kouzlo vánoční noci a půvabnou Rybovu hudbu si nejlépe vychutnáte přímo tam, kde Česká mše vánoční zazněla zřejmě vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v části nazývané Starý Rožmitál. Dodnes se tu dochovaly původní varhany z poloviny 18. století, na něž Jakub Jan Ryba v letech 1788–1815 hrával jako zdejší regenschori. Mše začíná na Štědrý den ve 22:00 hodin.

Pokud se sem vypravíte, možná se budete chtít zastavit u Rybova hrobu. Je pochován na hřbitově přímo u kostela a místo jeho posledního spočinutí najdete hned za hlavní bránou vpravo u hřbitovní zdi. Pokud byste se chtěli vypravit přímo na místo, kde Jan Jakub Ryba odešel ze světa vlastní rukou, najdete jej jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš. Tam se nachází také Rybova mohyla.

Zážitkem bývá i mše na Nový rok ve 14:00 hodin v kostele sv. Maří Magdaleny v Bohutíně, obci na půli cesty mezi Rožmitálem a Příbramí, která provedením nejslavnějšího Rybova díla tradičně zahajuje nový rok.
 

Za mistrem a pastýři do Prahy na Staromák a k sv. Salvátoru

Texty pro své nejslavnější dílo Jakub Jan Ryba napsal v češtině, protože podle něj z latinsky zpívaných žalmů neměli užitek ani zpívající, ani poslouchající. Díky tomu můžeme příběh o probouzení mistra a putování pastýřů k jesličkám sledovat doslova krok za krokem.

Tak tomu bude například na Štědrý den 24. prosince od 21. hodin, kdy můžete po rozbalení dárků přijít na Staroměstské náměstí. právě zde v rámci vánočních trhů zazní Česká mše vánoční „Hej mistře!“ od Jakuba Jana Ryby. A Na Štěpána 26. prosince 2023 se uskuteční tradiční vánoční koncert s provedením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v kostele U Salvátora na Starém Městě v Praze; začíná v úterý 26. prosince v 19:30, vstupenky stojí 650 Kč. Účinkovat budou Bohemian Symphony Orchestra Prague, Bohemian Choir Prague a přední české sólisty povede šéfdirigent orchestru Martin Šanda.
 

Mše před Vánoci i o vánočních svátcích

rybovka na HlavákuA v Praze ještě zůstaneme. V pátek 23. 12. se totiž bude opět konat unikátní Rybovka na Hlaváku! Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry.

Krásným zážitkem bude jistě Kouzelná Rybovka Matěje Formana v Obecním domě. Vypravit se na ní můžete 25. prosince, orchestr FOK ji zahraje v 15:00 a v 18:00 hodin. Vedle orchestru, sboru a sólistů se rozhýbe kouzelný svět loutek, který vás přenese v čase, abychom mohli vyprávění Rybovy mše prožít na vlastní oči. Jedná se o klasickou mši vánoční ve scénickém provedení Divadla bratří Formanů.

Známá melodie rozezní na Štěpána 26. prosince od 16:30 kostel sv. Antonína Velikého v Liberci. Pěvecký sbor Ještěd srdečně zve všechny přátele krásné hudby na již tradiční vánoční koncert. Společně s Ještědem vystoupí Turnovské orchestrální sdružení, pod taktovkou Marka Müllera. Sólisté – Radka Černíková, Stanislava Šimonková, Karel Jakubů, a Marek Pavlíček.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

30. 11.6. 1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Vánoce v Praze, které jinde nezažijete. Oslavy vánočních svátků tradičně na Staroměstském náměstí. Trhy startují 30. listopadu 2024 a končí 6. ledna 2025, tedy na Tři krále.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Další aktuality

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Výlety do světa koní: tipy, kam za chovem koní

Chov koní má v českých zemích bohatou tradici. Nejstarší hřebčín na světě, který navíc v roce 2019 vstoupil na Seznam UNESCO, najdete v Kladrubech nad Labem. Jezdecký sport u nás dosahuje vysoké úrovně v mezinárodním měřítku, a to v drezurním i skokovém jezdění. Udělejte si výlet do stájí a hřebčínů anebo se přijďte podívat na nějakou zajímavou koňáckou akci!
9. září 2024 11:00
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
29. srpen 2024 19:44
Kultura