Úvod > Aktuality > Devět míst, kde si o Vánocích poslechnete Českou mši vánoční J. J. Ryby
Devět míst, kde si o Vánocích poslechnete Českou mši vánoční J. J. Ryby
"> "> "> ">
Kultura

Devět míst, kde si o Vánocích poslechnete Českou mši vánoční J. J. Ryby

  • Vydáno20. prosince 2019
Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zazní v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem.

Rožmitál pod Třemšínem a Rybova mše

Českou mši vánoční složil Jakub Jan Ryba (1765–1815) roku 1796. Zdaleka to nebylo jeho jediné dílo, během života sepsal zhruba 1 300 skladeb církevních i světských, menuetů, tanců, árií, pastorel i mší. Dochovala se ovšem jen část a nejvíc jej proslavila právě Česká mše vánoční „Hej, mistře“, lidově nazývaná Rybovka, která k českým Vánocům patří podobně jako rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr.

 

Kouzlo vánoční noci a půvabnou Rybovu hudbu si nejlépe vychutnáte přímo tam, kde Česká mše vánoční zazněla zřejmě vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem, v části nazývané Starý Rožmitál. Dodnes se tu dochovaly původní varhany z poloviny 18. století, na něž Jakub Jan Ryba v letech 1788–1815 hrával jako zdejší regenschori. Mše začíná na Štědrý den ve 22:00 hodin.

Pokud se sem vypravíte, možná se budete chtít zastavit u Rybova hrobu. Je pochován na hřbitově přímo u kostela a místo jeho posledního spočinutí najdete hned za hlavní bránou vpravo u hřbitovní zdi. Pokud byste se chtěli vypravit přímo na místo, kde Jan Jakub Ryba odešel ze světa vlastní rukou, najdete jej jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš. Tam se nachází také Rybova mohyla.

Zážitkem bývá i mše na Nový rok ve 14:00 hodin v kostele sv. Maří Magdaleny v Bohutíně, obci na půli cesty mezi Rožmitálem a Příbramí, která provedením nejslavnějšího Rybova díla tradičně zahajuje nový rok.
 

Za mistrem a pastýři do Svijan a Prahy

Texty pro své nejslavnější dílo Jakub Jan Ryba napsal v češtině, protože podle něj z latinsky zpívaných žalmů neměli užitek ani zpívající, ani poslouchající. Díky tomu můžeme příběh o probouzení mistra a putování pastýřů k jesličkám sledovat doslova krok za krokem.

Tak tomu bude v neděli 22. prosince nádvoří zámku Svijany, kde Rybovu mši vánoční zazpívá pěvecký sbor Antonína Dvořáka Turnov, v čele se sólisty: L. Velem, E. Lédlovou a L. Infeldovou. Hudební mše začíná od 18:00 hodin. Drobné občerstvení bude zajištěno. Vstupné je dobrovolné.

Na Hod Boží 25. prosince 2019 se uskuteční tradiční vánoční koncert s provedením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v kostele U Salvátora na Starém Městě v Praze; začíná ve středu 25. prosince v 16:00, vstupenky stojí 990 Kč.
 

Mše před Vánoci i o vánočních svátcích

Krásným zážitkem bude jistě Česká Mše Vánoční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Bude se konat v pátek 20. 12. od 18:00 hodin. Vstupné se pohybuje v rozmezí 220 – 250 Kč. Ve stejný den můžete zajít na "Rybovku" na zámek Kozel ve Šťáhlavech na Plzeňsku.

Známá melodie "Hej mistře, vstaň bystře" se rozezní i klášterem Zlatá Koruna, a to v sobotu 21. 12. od 19:00 hodin. Účinkuje Velešínský chrámový sbor a Filharmonický orchestr České Budějovice. Po koncertu si bude moci každý odnést betlémské světlo (nezapomeňte si přinést lampičky). Vstupenky se prodávají na místě za 100 Kč.

rybovka na HlavákuNa jedinečné scénické provedení "Rybovky" vás zve Český komorní sbor & komorní orchestr v neděli 22. 12. do pražského kostela sv. Šimona a Judy, hraje se od 15:00 a 18:00 hodin. Kostel najdete v Dušní ulici na Praze 1. Má veškeré zázemí koncertního sálu a je vytápěn, lístky stojí 450 a 250 Kč. A v Praze ještě zůstaneme. V pondělí 23. 12. se totiž bude opět konat unikátní Rybovka na Hlaváku! Jako každý rok budou vítání všichni, kteří si donesou své hudební nástroje, pulty a noty a svou troškou přispějí k vytvoření té nejkrásnější předvánoční atmosféry.

Na Boží Hod 25. 12. zve na Rybovu mši vánoční Karlovarský symfonický orchestr do Grandhotelu Pupp. Kromě "Hej mistře" zazní ještě Narodil se Kristus Pán. Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře naplní vánoční hudba na Štěpána 26. 12. Zazpívá Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl Kutná Hora v doprovodu varhaníka Václava Uhlíře. Vánoční mši doplní další vánoční skladby.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů v Rožmitálu pod Třemšínem. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje.

Rybova mohyla nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Rybova mohyla nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem

Jihozápadně od Rožmitálu v lese nad obcí Voltuš se nachází Rybova mohyla – právě zde 8. dubna 1815 Jakub Jan Ryba vlastní rukou dobrovolně odešel ze světa.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitále pod Třemšínem je stále co vidět. Můžete navštívit Starý Rožmitál s farním kostelem, pamětní deskou a hrobem tvůrce České mše vánoční, skladatele Jakuba Jana Ryby. K vidění je i největší sbírka 300 ks vyřezávaných městských znaků a 220 ks šlechtických erbů v České republice – dílo řezbáře Václava Kotrbatého (1892 – 1967).

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

25.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.