Úvod > Aktuality > Letošní ročník Salonu vín je rekordním po všech stránkách
Gurmánská turistika

Letošní ročník Salonu vín je rekordním po všech stránkách

  • Vydáno7. října 2016
Nově chystaný Salon vín – národní soutěž vín se stal rekordním ve všech směrech. Počet nominovaných vinařů a vinařských firem se přehoupl přes hranici 150 a počet vín, která postoupila do 1. celostátního kola soutěže, přesáhl 1100. Meziročně tedy vzrostl počet nominovaných vín o téměř 60 %.

Nominaci, tedy možnost zúčastnit se 1. kola Salonu vín národní soutěže vín 2017, získala vína na základě výsledků v Národní soutěži vín ve znojemské, mikulovské, velkopavlovické a slovácké a ve vinařské oblasti Čechy. Celkem bylo v nominačních kolech Národní soutěže vín hodnoceno 2020 vín, což opět znamená rekordní účast a nárůst o více než 40 % oproti loňskému roku. Suverénně tak jde o největší soutěž vín u nás.

Ze 1145 vín od 157 vinařů přihlášených do 1. kola hodnocení je tradičně nejvíce vín v kategorii A, tedy bílá suchá a polosuchá vína do 12 g/l zb. cukru (591 vín), dále v kategorii E, tedy vína červená suchá a polosuchá (204 vín). Z hlediska odrůd je nejvíce Ryzlinků rýnských, dále Sauvignonů a Veltlínského zeleného.

První kolo hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín 2017 proběhne v prostorách Národního vinařského centra ve Valticích 21. – 25. 11. Vína budou hodnotit naši nejlepší degustátoři – držitelé evropských degustačních zkoušek. V komisích budou zastoupeni vinařští technologové, sommelieři, obchodníci s vínem, novináři se zaměřením na víno a také zástupci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Degustátoři budou hodnotit vína pomocí originálního počítačového systému ELWIS, který usnadňuje práci degustátorů a eliminuje chyby při případném sečítání bodů při tradičním ručním sečítání.

Na první kolo, ve kterém vyberou degustátoři nejlepších 200 vín, naváže finální – druhé kolo soutěže, které proběhne 8. prosince 2016 v jízdárně valtického zámku.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín se uskuteční 3. února 2017 a pro veřejnost bude expozice otevřena od soboty 4. února. V průběhu měsíce ledna bude expozice uzavřena a bude probíhat příprava nového ročníku.

Osvědčily se také loňské novinky – zavedení „stříbrné medaile“ pro vína na 101 – 200. místě za předpokladu získání min. 83 bodů ve finálním kole a tzv. divoká karta – každý vinař, který má alespoň 1 nominaci z oblastních kol, má možnost přihlásit ještě jedno své víno nad rámec nominovaných z oblastních kol.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika