Úvod > Aktuality > Relaxujte v univerzitních zahradách
Relaxujte v univerzitních zahradách
">
Památky

Relaxujte v univerzitních zahradách

  • Vydáno23. října 2011
Unikátní historické zahrady na městských hradbách v Olomouci se otevřely veřejnosti. Tzv. parkánové zahrady jsou součástí areálu Univerzity Palackého, ale nově slouží nejen studentům, ale také obyvatelům města a turistům.
Míst, která přímo v centru Olomouce nabízejí prostor k relaxaci a meditaci, není mnoho: za jedny z historicky nejcennějších lze označit plochy hradebních zahrad. Zdobný kout, kde na vás dýchne poklidná atmosféra francouzských parků, doplňuje zástavbu historických budov Univerzity Palackého.

Areál na městských hradbách patří v Česku k ojedinělým. Spolu s olomouckými parky je součástí zeleného prstence, který obepíná historické jádro města. Čtveřice unikátních zahrad má bohatou historii. Nejprve sloužily biskupské kapitule, později klášteru nebo také jako zahradní rezidence olomouckých kanovníků. Když ale byla Olomouc v ohrožení, dupaly po dnešních zahradách boty vojáků – stála zde například děla, ze kterých se střílelo dolů z hradeb. Historický vzhled zahrad se tak architekti snažili co nejvíce přiblížit její možné původní podobě. K inspiraci jim pomohly zejména kamenné prvky, klasicistní fontána a zdobené schodiště.

Opravený prostor má velký potenciál k nejrůznějším druhům využití: parkány poskytnou zázemí hudebním, divadelním a jiným společenským akcím. Díky zahradám vznikne také netypický výukový outdoorový prostor.

 
Přemyslovský hrad v Olomouci

Přemyslovský hrad v Olomouci

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.